Özgür Özel

Son 15 yılda tutuklu ve hükümlülerin sayısı yüzde 234 arttı

2015 yılında cezaevlerinde bulunan hükümlü ve tutuklu sayısı 164 bin 461’e ulaştı.

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı verilere göre; 1999 yılında bu sayı, 67.581 iken aynı yıl çıkarılan af ile 2000 yılında hükümlü ve tutuklu sayısı, 49.512’ye düşmüştü. 15 yıl içerisinde Türkiye’nin nüfusunun yaklaşık yüzde 24 artarken, tutuklu ve hükümlü sayısının yüzde 234 oranında arttı.

Taksi parası olmadığı için hastaneye gidemeyen tutuklu, yatağında ölü bulundu

Manisa T Tipi Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda dün gece rahatsızlanan, çağrılan 112 Acil Servis ekibinin iğne yapıp gittiği mahkum 31 yaşındaki Abdullah Akgün, uykuya daldığı yatağında sabah koğuş arkadaşları tarafından ölü bulundu.

Cezaevindeki mahkumlar, Abdullah Akgün’ün dönüş parası olmadığı için hastaneye tedaviye gidemediğini ileri sürdü.

CHP'den Kandıra Cezaevi Raporu: "Savcı Bana 'Bilinçaltında Terör Örgütü Üyesi Olma Potansiyelin Var' Dedi"

CHP Cezaevi İnceleme Komisyonu üyeleri Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Manisa Milletvekili Özgür Özel, Muğla Milletvekili Nurettin Demir ve Erzincan Milletvekili Muharrem Işık Kandıra Cezaevi'ndeki tutuklu gazetecilerle ilgili görüşmelerini yayınladı.

CHP'li vekillerin Sincan Cezaevi notları

CHP'li vekillerin Sincan Cezaevi notları

CHP'li milletvekilleri Veli Ağbaba, Özgür Özel, Nurettin Demir ve Muharrem Işık önceki gün Sincan Cezaevi'nde tutuklu ve hükümlülerle yaptıkları görüşmeleri not haline çevirerek duyurdu.

Erol Zavar (1969 doğumlu. Odak dergisi yazarı): Keyfi olarak hücre arkadaşlarım değiştiriliyor. Mehmet Soner’i keyfi olarak başka koğuşa aldılar. Belim, boynum tutmuyor. Arkadaşım benim işlerimi görüyordu, bana yardımcı oluyordu, şimdi kendi işimi yapabilecek durumda değilim. Mesane kanseriyim.

Kantin gibi öğrenci dolu

Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Manisa Milletvekili Özgür Özel, Muğla Milletvekili Nurettin Demir’den oluşan CHP Cezaevleri İnceleme ve İzleme Komisyonu Üyeleri, İzmir Kırıklar 1 ve 2 No’lu F Tipi Cezaevlerinde KESK Davası, Askeri Casusluk Davası ve Gezi tutuklularıyla yaptığı görüşmeler üzerine bir rapor yayınladı. Yayınlanan raporda 35 tutuklu ile görüşüldüğü vurgulanırken cezaevlerinde hak gasplarının ve kötü muamelenin artışına dikkat çekildi.

Şakran Kadın Cezaevi'nde Bulunan Gezi Parkı Tutuklusu Kadına Çıplak Arama ve Darp

Gezi tutuklusu Elif Kaya, Şakran Kadın Cezaevi’nde çıplak arama, taciz ve darp iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. İzmir’de Gezi eylemlerine katıldıkları için “örgüt üyesi olmak” suçundan tutuklanarak Şakran Kadın Cezaevi’ne gönderilen Elif Kaya, gardiyanlar tarafından çıplak aramaya maruz kaldığını ve bu esnada darp edildiğini iddia etti.

CHP'den Tutuklu Gazeteciler Raporu.. "Dünyanın En Büyük Gazeteci Cezaevi: Türkiye"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Yeni bir medya süreci ile karşı karşıyayız. İktidarın ve polisin beraber denetlediği, ağırlıklı olarak medya patronlarının siyasi otoritenin emrine girdiği, siyasi otoritenin kabul ettiği haberleri yayınlayan, kabul etmediği haberlere sansür veya otosansür uygulanan bir süreci yaşıyoruz. 105 yıl geriye gittik" dedi.

Sayfalar