Ümit Efe

Dört Ödül Sahibinden Sadece Biri Ödülünü Alabildi; Çünkü...

İHD'nin “Ayşenur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü” 13. yılında Bakur Belgeseli, Özgür Amed, Deniz Fırat ve Hasan Gülbahar’a verildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nin 2002 yılından beri her 9 Mayıs'ta verdiği “Ayşenur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü” bu yılki sahiplerini buldu.

Çocuk Hapishanelerindeki endişe verici tablo!

İSTANBUL – Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre; 12-17 yaş aralığında 525 çocuk hükümlü, bin 582 çocuk tutuklu bulunuyor. Fakat bu rakamlara 18 yaşındaki çocuklar dahil edilmediği için gerçek rakamlara ulaşılamıyor. 120 bin çocuk ‘Ceza İnfaz Sistemi’ içinde cezaevi-yargılama kıskacında şiddetle yüz yüze. Tutuklandıktan sonra tahliye olan çocukların yeniden cezaevinde dönme oranı ise yüzde 65. ‘Çocuk Cezaevleri Kapatılsın’ diyen sesleri duymayan Türkiye’nin 2017 hedefinde ise çocuk cezaevleri sayısını 15’e çıkarmak var.

Hasta mahpuslar haykırıyor: Lütuf değil, yaşam hakkımızı istiyoruz

'F' oturması eylemlerinin 150. haftasında yapılan yürüyüşte ağır hasta tutsakların durumuna dikkat çekilerek hasta tutsakların derhal serbest bırakılması istendi.

150. hafta eyleminde Taksim'de yürüyüş gerçekleştiren İHD üyeleri, devletin imha politikasına tepki göstererek yaşam hakkını savunmaya devam edeceklerini açıkladılar.

Ali Kurban için ‘F’ eylemi

“F Oturmaları” eyleminin bugün yapılan 136.’sında hasta tutuklulardan Ali Kurban’ın durumu gündeme getirilerek, Kurban’ın acilen tahliyesi istendi.
 
İstanbul Galatasaray Lisesi önünde yapılan eylem için, yere ‘F’ harfi oluşturacak şekilde oturularak hasta tutukluların fotoğrafları ve karanfiller taşındı. Ayrıca İngilizce ve Türkçe “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın!” yazılı pankart açıldı.

Hasta tutsakların umudunu Haziran Direnişi büyüttü

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu 119. F oturması Galatasaray lisesi önünde gerçekleştirildi.
 
Oturma eyleminde ilk olarak Ümit Efe konuşma yaptı. Ümit Efe gerçekleştirdiği konuşmada hasta tutsaklar hakkında kısa bilgi vererek,  Bakırköy’den başlatılarak Ankara’ da sonlandırılan yürüyüşe değindi.

Çocuk cezaevleri neden kapatılmalı?

Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi'nin yürütücülerinden İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe ile girişimin amacı, hedefleri ve yürütülen faaliyetler hakkında konuştuk...

Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi; çocuk hakları insan hakları alanında çalışan kurumlar, psikologlar ve hukuk örgütleri... Özellikle 2011 yılında Adana Pozantı Cezaevi, arkasından Antalya, Sincan cezaevlerinde çocuklara yönelik işkenceyi takip eden örgütler bunlar. Kötü muamele, işkence tacize tecavüze karşı çocukların yükselen çığlıkları bizimle buluştu.

İHD: "202 Ağır Hasta Tutuklu ve Mahkum Serbest Bırakılsın"

İnsan Hakları Derneği, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için dün akşam 29 il ve 9 temsilcilikte mum yakma eylemi yaptı.

İHD'liler İstanbul'daki eylemi Galatasaray'da yaptı, ağır hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için mumlarla 202 yazdı.

İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe, hasta tutukluları tabutla değil umutla karşılamak istedikleri için bu akşam 29 il ve 9 temsilcilikte eylem yaptıklarını söyledi.

Sayfalar