ABD

Tarihin en büyük cezaevi direnişi 10. gününde

ABD'deki 24 eyalette 20 binin üzerinde tutuklu ve hükümlü, Attica İsyanı'nın yıldönümünde cezaevi koşullarının iyileştirilmesi ve mahkumların köle olarak çalıştırılmasına karşı direniş başlattı.

10. gününe giren direnişe ABD anaakım medyasında yer verilmiyor.

9 Eylül günü, Attica Cezaevi İsyanı'nın 45. yıldönümünde, ABD'nin 24 eyaletinde 20 bin tutuklu ve hükümlü büyük bir direniş başlattı.

ABD Hapishane Grevi Ve Dayanışma Eylemleri

ABD hapishanelerindeki köleliğe karşı kitlesel iş durdurma eylemlerini ve açlık grevlerini içeren büyük direniş Attica hapishane isyanının 45’inci yıl dönümünde, 9 Eylül’de başladı. İşçi ve tutuklu hakları örgütlerinin, ırkçılık karşıtı hareketlerin koalisyonu ile örgütlenen grevlere 20 eyaletten mahkumların katılması bekleniyor.[1]

9 EYLÜL… TÜM DÜNYADA HAPİSHANELER İÇİN ÖNEMLİ GÜN…

İçimizde şeytan yok... İçimizde aciz var... Tembellik var... İradesizlik, bilgisizlik ve bunların hepsinden daha korkunç bir şey: Hakikatleri görmekten kaçmak itiyadı var...

Sabahattin Ali

9 Eylül! Bu tarihsel gün; hem ABD hapishanelerinde, hem Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde Tutsaklarla Dayanışma Komisyonları’nın dilinde; hem de Almanya’nın Münih kentinde, Türkiye’li ATİK aktivisti tutsakların mahkeme kapıları önünde ortak ses olarak çınlayacak!

Ölüm Orucu Gazisi OHAL'in Hapishanelere Yansımasını Değerlendiriyor

Hapishanelere yönelik saldırı emekçi sınıflara saldırının ön cephesidir

İçeriden ölüm haberleri duymamanın tek koşulu dışarıdaki emekçilerin tutsaklarla dayanışma içine girmesi. Bu dayanışma ne denli güçlü örülebilirse, içerideki saldırıların ve ardından dışarıda daha da yoğunlaşacak devlet terörünün önüne o denli geçilebilir.

Mahpus Sayısı Bir Yılda Yüzde 10,1 Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ceza İnfaz Kurumu İstatistikleri’ni yayınladı.

2014 yılına ait istatistiklere göre, ceza infaz kurumunda bulunan kişi sayısı bir önceki yıla oranla yüzde 10,1 arttı.

Buna göre, 31 Aralık 2014’te ceza infaz kurumlarında 158 bin 690 kişi bulunuyordu.

Çoğunluk erkekler

TÜİK’in verdiği bilgiler şöyle…

* Ceza infaz kurumunda bulunanların yüzde 96,4’ünü erkekler oluşturdu.

600 Filistinli hasta tutsak var

FKÖ bağlı Esir İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Karaki'nin açıklamasına göre İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutsak sayısı 7 bini buldu. İşgal rejimi 600 hasta tutsağın tedavi hakkını engelliyor.

Ürdün parlamento binasında Filistin Parlamenterler Komisyonu Başkanı Yahya Suud ile basın toplantısı düzenleyen Filistin Kurtuluş Örgütü'ne (FKÖ) bağlı Esir İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Karaki, Filistinli tutsaklar hakkında bilgi verdi. Karaki, şunları söyledi:

Pozantı’sı ve Şakran’ıyla Biz Büyük Bir Aileyiz

2012’de Pozantı Cezaevi’nde, “taş attıkları” gerekçesiyle tutuklu bulunan dört çocuk sayesinde, devlet memurlarının cezaevindeki Kürt çocuklara sürekli ve sistemli olarak tecavüz ettiklerini öğrendik. Hakkında taciz ve tecavüz suçlaması bulunan devlet memurlarına karşı açılan dava takipsizlikle sonuçlanırken, devlet memurlarını ihbar eden çocuklar “devlet malına zarar vermek” gerekçesiyle müebbetle yargılanıyorlar.