Abdullah Öcalan

Bebekler Bile Çırılçıplak Aranmaya Başlandı... Gelişmeler Korkunç...

 

"Gittikçe insanlık onurunun yok edilmeye çalışıldığı yerler"

TUAD, ÖHD ve ÖDAV üyesi avukatlardan oluşan cezaevi izleme komisyonunun darbe girişiminin ardından cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin hazırladıkları rapor, hak ihlallerinin korkunç boyutlara ulaştığını gözler önüne serdi. Örneklerle paylaşılan baskı ve ihlaller üzerinden cezaevleri için "Gittikçe insanlık onurunun yok edilmeye çalışıldığı yerler" tanımlanması yapıldı.

Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis Ne Demek?

1 Haziran 2005 tarihinde uygulamaya konulan 25. Maddesiyle eski idam mahkumları derhal kalmakta oldukları 3 kişilik hücrelerden alınarak tek kişilik hücrelere konuldular. Günlük havalandırma süreleri bir saate indirildi.

Ağırlaştırılmış müebbet hapis mahkumların havalandırma, sohbet, arkadaş ve akraba ziyareti, haberleşme gibi tüm hakları kısıtlı. 23 saat boyunca tek başına yaşamak zorundalar, sürekli bir “hücre hapsi” içerisindeler.

Tutsak Gazeteci Hatice Duman yazdı: Kanlı Barış

Cezaevinde tutulan gazeteci Hatice Duman, hükümetin sokakta ve evde "kamu düzeni" sağlama politikasının amaçlarını yazdı: "Kamu ve aile köleliğinin tesis edilmesi bu kadar birbirine benzer politikalarla yürütülüyor. Faşist devlet, katil erkeğin dev aynadaki görüntüsüdür bu bağlamda. Kürdistan'a barışmaya giden Erdoğan zeytindalı yerine Kürt halkının ölüleriyle döner, görgüsüzlüğünün son temsili olan mekanına! Barışmaya giden koca ise kadın ölüsüyle döner sıcak aile saadetine!"

Hapisteki Yazarlar Günü

Hapisteki Yazarlar Günü nedeniyle TYS, TYB ve PEN Türkiye Merkezi'nin düzenlediği ortaklaşa basın toplantısına katılım düşükmüş. Üzüldüm ama şaşırmadım. Çünkü ülkemde vakayı adiyeden yazarın hapiste olması!

Bedenen katılamasam ruhen sizlerle birlikteyim diye yazdım, Hapisteki Yazarlar Günü nedeniyle ortaklaşa basın toplantısı düzenleyen, TYS, TYB ve PEN Türkiye Merkezine. Katılım düşükmüş. Üzüldüm ama şaşırmadım. Çünkü ülkemde vakayı adiyeden yazarın hapiste olması!

Kobanê için açlık grevindeler

Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde bulunan okurlarımız, daha önce Sayın Öcalan’ın özgürlüğü için başlatılan kampanyaya 121 imza ile katılmışlardı. Şimdi de Rojava ve Şengal’e yardım için düzenlenecek olan resim sergisine 70 tablo ile katkıda bulundular. Buradaki okurlarımız, kendi cezaevlerinden tedavi için Metris R Tipi Cezaevi’ne sevk edilen Abdulmecit Aslan’ın durumunun her geçen gün kötüleştiğini belirtip ve kamuoyuna duyarlılık çağrısı yapıyorlar. ALS hastası olan Lokman Akbaba’nın artık iştahının kesildiği ifade ediliyor.

Ağırlaştırılmış Müebbeti Konuştuk

Ağırlaştırılmış müebbet nedir, diğer mahkumiyetlerden ne farkı var, mahpuslar neler yaşıyor, uluslararası hukukta ömür boyu hapis uygulaması var mı, AİHM’in Öcalan kararı değişiklik yaratır mı? Avukatlar, akademisyenler ve mahpuslarla sorduk...

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, idamın kaldırılmasıyla ilgili 14 Temmuz 2004 tarihli 5218 sayılı kanunun ardından, 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’la beraber uygulanmaya başladı.

Tedavisi İçin Serbest Bırakılan Taylan Çintay Yeniden Tutuklanacak

Mesane kanseri hastası Taylan Çintay'ın 4 Ekim'de dolacak olan tedavi süresinin uzatılması talebi, Adli Tıp Kurumu tarafından reddedildi. Çintay 5 Temmuz 2013 tarihinde tahliye edilmişti.

5 Temmuz 2013 tarihinde tahliye edilen mesane kanseri hastası Taylan Çintay'ın 4 Ekim'de dolacak olan tedavi süresinin uzatılması talebi Adli Tıp Kurumu tarafından reddedildi.

Tutsaklara çağrı

Asrın Hukuk Bürosu, AİHM’in ağırlaştırılmış müebbet cezanın uluslararası yasalara aykırı olduğu yönündeki kararının ardından AYM’ye başvuracağını belirterek tutsaklara çağrı yaptı.

Asrın Hukuk Bürosu’ndan  önemli çağrı Ağırlaştırılmış müebbeti AYM’ye taşıyoruz

Deniz Güzel'in Öyküsü: Zamana Yayılmış Cinayet

Beni en çok sarsan şey Deniz'in 23 yıl sonra Amed'e ancak babasının vefatı nedeniyle 4-5 saatliğine gelebilmesiydi. Hele de onun daha 18'inde cezaevine girdiğini ve şu an saçları ağarmış 40 yaşında biri olduğunu düşündüğümde...
 

1992 ya da 93 yılıydı; mahallenin 'yurtsever' abileriyle Diyarbakır E Tipi Cezaevi'ndeki PKK'li tutukluları ziyarete giderdik. 7-8 yaşlarındaydım o zaman. Cezaevi ziyareti sırasında gerilla kıyafeti giymiş tutuklulara hayretle bakardım. 'Niye silahları yok?' diye merak ederdim çünkü.

Sayfalar