Abdullah Kalay

Özgür tutsakların sağlığı

Cezaevlerinde, yaklaşık 562 hasta tutsağın 60’a yakını ölüm sınırında ve acilen tahliye edilmeleri gerekiyor.

“Özgürlüğünden yoksun bırakılan her bireye insan haklarının gerektirdiği gibi davranılmalıdır” maddesi Avrupa Cezaevi Kuralları’nın ilk sırasında yer almaktadır. Hapsedilme; aynı zamanda bir insan hakları konusu olarak ele alınmaktadır. Bununla birlikte;  özgürlüğünden mahrum bırakılmış bireylere ek bir cezalandırma yapılamayacağı vurgulanmıştır.

HASTA TUTSAK KAMİL TURANLIOĞLU'NDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Sevgili hocam merhaba,

Öncelikle en içten duygularla kucaklıyorum sizleri. Göndermiş olduğunuz yazı ve yılbaşı kartınızı aldık. Teşekkürler. Yayın yasağı konusunda alınmış olan karar geri çekildi fakat ucu açık bir şekilde olduğundan dolayı her an yeni versiyonu ile karşı karşıya kalmamız büyük ihtimal. Sizlerinde gayet iyi bildiği üzere hapishanelerde bu durum özellikle son süreçlerde rutin bir hal almıştır. Bende gerek bu rutini, gerekse yaşadığımız sağlık sorunları… Vb ifade eden bir mektupla yaşadığımız durumu sizinle paylaşmak istedim.

KORSAKOF’LU VE BİR BACAĞI PROTEZ OLAN TUTSAK KAMİL TURANLIOĞLU’NDAN MEKTUP VAR

“Buradaki hasta tutsaklar olarak İdris ve Hakan hewaller, Abdullah Kalay yoldaş ve bana da adli tıptan “hapishanede kalabilir” raporları verildi. Abdullah yoldaşın kalbi yüzde 30 çalışıyor son gelen raporun kısa meali şöyle söylenebilir “nasılsa ölecek, içerisi-dışarısı fark etmez”. Yoldaşımızın yüzde 30 atan kalbinden, bizden korkuyorlar. Bunlardan bir şey beklediğimiz yok.

Hasta Tutsak Abdullah Kalay' ın Ailesinin Basın Açıklaması‏

ABDULLAH KALAY VE TÜM HASTA TUTSAKLAR TAHLİYE EDİLMELİDİR!

Üniversite heyetlerince ciddi derecede hayati tehlikesinin bulunduğu raporlanan Abdullah Kalay ısrarla Adli Tıp Kurumu tarafından oyalanıyor. Ocak 2014’ ten bu yana Adli Tıp Kurumu Üst Kurulu’ na yapılan itiraz ile Anayasa Mahkemesi ve Cumhurbaşkanlığına yapılan başvurular hâlâ neticelenmedi.

%30 Oranında Çalışan Kalp Hastalığına Kardiyologun Bulunmadığı Heyet İle Red Faciası

"Hasta mahkumun dışarı çıkması için ölmesi mi gerekiyor?"

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, hasta mahkumların şikayetlerini Meclis’e taşıdı.

Aygün, çok sayıda hastalığı raporla belgelenen Kandıra 2 Nolu F Tipi Hapishanesi’ndeki mahpus Abdullah Kalay için soru önergesi verdi. Soru önergesinin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından cevaplanmasını isteyen Aygün, “Abdullah Kalay’ın hapishaneden çıkması için ölmesi mi gerekiyor?” diye sordu.

Aygün’ün TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

Abdullah Kalay: Kalp Krizi Geçirdiğimde Hapishanede Doktor Yoktu

Abdullah Kalay’a doktorlar, eğer bir daha kalp krizi geçirirse kurtulamayacağını söylemişler. O, cezaevinde, cezaevinin olağanüstü sağlık şartlarında, bunu bilerek yaşıyor.

Kocaeli 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Abdullah Kalay’a iki sene önce ilk mektubumuzu gönderdiğimizde, hapishanelerdeki çeşitli hastaların durumuyla ilgili bilgi almak istiyorduk, o da Wernicke-Korsakoff’tan dolayı İnsan Hakları Derneği’nin hasta mahpuslar listesinde yer alan, uzun zamandır hapishanede bulunan bir kişiydi.

Hasta Tutsak Abdullah Kalay İçin Açlık Grevi 1. Gün

İsviçre’nin Zürich şehrinde, Hasta tutsak Abdullah Kalay için açlık grevi eylemi yapıldı. Abdullah Kalay’ın ailesinin İsviçre TAYAD Komitesi ile gerçekleştirmek istediği eylem, ailenin isteğinden bir hafta sonra, Zürich’in merkezi yerlerinden biri olan Staufacher’daSt. Jacob Kilisesi önünde çadır kurularak yapılmaya başlandı.

Sayfalar