Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis Cezası

Ağırlaştırılmış müebbet Tayyar Eroğlu açlık grevlerine desteği açıklıyor

Tayyar Eroğlu'nun mektubunu paylaşmadan önce "müebbet- ağırlaşırılmış müebbet hapis" farkını Ganime Gülmez'in notuyla açıklayalım:

"Müebbet ve Ağır Müebbet arasında 'küçük' bir fark var. Tayyar Eroğlu onun altını çizmiş; "Ağır Müebbet" aldığını belirtmiş.İdam cezası hukuki olarak kaldırıldığında; idam cezası verilecek olanlara 'Ağır Müebbet' dediler. Tayyar Eroğlu, Ali Gülmez v.d. gibi... Yani bir af çıksa, bu Ağır Müebbetlikler'in 30 yıl yatmış olsalar dahi, çıkma şansını engellemiş oldular. fark bu.."

Tutsak Deniz Tepeli Suruç katliamında kaybettiğimiz Murat Yurtgül'e mektup yazmış

Müebbed hapse mahkum sosyalist tutsaklardan Deniz Tepeli, CISST gönüllü çalışanı Murat Yurtgül'e "Görülmüştür" aracılığıyla mektup yazmış. Murat Yurtgül, Suruç'ta 32 yoldaşıyla katledilmeden önce müebbed hapse mahkum tutsaklara mektuplar yazmış ve durumları hakkında bilgi istemişti. Yurtgül'ün çalışması yarım kaldı. Sanırız beraber çalıştığı kurumlardan CİSST bu çalışmayı onun adına bitirecektir. Biz de Murat Yurtgül'e yazılan 2. mektubu yayınlayarak onu, onları bir kez daha saygıyla - sevgiyle anıyoruz. Mektubun bütünü aşağıdadır. 

YALINAYAK: Tutsak Travesti Esra ile Röportaj

Hapishanelerde, her dönem farklı kimlikten, inançtan, düşünceden olanlara; siyasi tutsaklara; Kürtlere; eşcinsellere; gayrimüslimlere yönelik baskı, işkence ve saldırılar olurdu, her zaman. Ama bir yolu bulunup, gerekçelendirilip, binbir yöntemle üzere örtülürdü bu saldırıların. AKP iktidarının, özellikle “ustalık” döneminden sonra her şey çok açık, umursamaz ve korkusuzca, en alttan en üste sıralı amirine kadar birbirlerini kollayarak yapılır oldu.

Ağırlaştırılmış Müebbete mahkum Deniz Tepeli’den mektup var

“Görüşmeyeli, tekli hücrelere alındık, biraz bunun yoğunluğu vardı. Ağırlaştırılmış müebbetle yargılanıyorduk, onaylandı. Beklediğimiz bir sonuçtu. 20 Haziran’da da ben ve dosya arkadaşım Resmiye Vatansever tekli hücrelere geçtik, artık ağır. Müebbet statüsünde tutuluyoruz. Havalandırma, ziyaret, telefon haklarımız diğer tutuklulara kıyasla oldukça kısıtlı; diğer bölümlerdeki –normal tutuklu- arkadaşları görmemiz neredeyse imkansız vs. vs… Komik olan şu; müddetnamede ağırlaştırılmış müebbet tahliye tarihinin karşısında “ölünceye kadar” yazıyor…”

    Merhaba Adil Okay,

Ağırlaştırılmış Müebbet Adıgüzel'in Ablasından Mektup

“Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası kardeşime değil, hepimize verildi. Kardeşim bir daha ömrü boyunca iki yaşındaki yeğenini de arkadaşlarını da göremeyecek. Bayramlarda bütün aile birlikte onu ziyaret edemeyeceğiz.”

Ağırlaştırılmış müebbet hapis dosyamızın ardından, kardeşi ömür boyu hapse mahkum olan Mehtap Adıgüzel de bianet'e ulaşarak kendi yaşadıklarını da anlattı.

Ağırlaştırılmış Müebbeti Konuştuk

Ağırlaştırılmış müebbet nedir, diğer mahkumiyetlerden ne farkı var, mahpuslar neler yaşıyor, uluslararası hukukta ömür boyu hapis uygulaması var mı, AİHM’in Öcalan kararı değişiklik yaratır mı? Avukatlar, akademisyenler ve mahpuslarla sorduk...

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, idamın kaldırılmasıyla ilgili 14 Temmuz 2004 tarihli 5218 sayılı kanunun ardından, 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’la beraber uygulanmaya başladı.

Ağırlaştırılmış müebbet cezalıların dikkatine!

Ağırlaştırılmış müebbet cezalı Metin Güven (Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi); Ramazan Tanrıverdi (Kalkandere L Tipi Cezaevi); Basri Kılınç (Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi) ve Hamit Orbay (Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi). Bu okurlarımız, ilgili belgelerini, söz konusu kurumlara gönderdikleri halde, 12 Eylül 2014 günü yayınladığımız listede adlarını bulamamışlar. Bu durumda, bilgi ve belgelerini, ilgili kurumlara yeniden göndermek zorundalar.

Şengal ve Rojava’ya büyük ilgi

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan PAJK, PKK, TKP-ML, MLKP ve TKEP-L’li siyasi kadın tutsaklar, battaniye, giysi, ayakkabı, nevresim ve 500 lira nakit para ve kendi üretimleri olan el işlerinin dışarıda satılması üzerine, elde edilecek geliri Silopi’deki Êzidî halkımıza gönderdiler.

Karataş Kadın Cezaevi’ndeki siyasi kadın tutsaklar, aralarında topladıkları 500 lira ve battaniye ve giyeceklerin bulunduğu 10 çuval eşyayı, Adana Tuhad-Der aracılığıyla Êzidî halkımıza ulaştırdılar.

Tutsaklara çağrı

Asrın Hukuk Bürosu, AİHM’in ağırlaştırılmış müebbet cezanın uluslararası yasalara aykırı olduğu yönündeki kararının ardından AYM’ye başvuracağını belirterek tutsaklara çağrı yaptı.

Asrın Hukuk Bürosu’ndan  önemli çağrı Ağırlaştırılmış müebbeti AYM’ye taşıyoruz