Almanya

ATİK'li Tutsakların Yargılandığı Münih Mahkemesinden İzlenimler

Geçtiğimiz aylarda;  kim olduklarını, mektuplarından alıntıları paylaştığımız ATİK’li 10 devrimcinin: Müslüm Elma, Seyit Ali Uğur, Haydar Bern, Erhan Aktürk, Musa Demir, Banu Büyükavcı, Sinan Aydın, Sami Solmaz, Mehmet Yeşilçalı ve Deniz Pektaş’ın  ilk mahkemeleri, tutuklanışlarından 14 ay sonra: 17 Haziran tarihinde, Almanya’nın Münih kentinde gerçekleşti.

12 EYLÜL’DE METRİS’TEN YOLU GEÇENLER

‘12 Eylül’de Metris’ten Yolu Geçenler’ Avrupa Buluşması, 19 Eylül’de Frankfurt’ta  Gerçekleşti

Aradan geçen 30 yılı aşkın koca bir zaman dilimine rağmen, Türkiye topraklarındaki hapishaneler bugün hala ve ısrarla, 160.000 tutuklu ve hükümlüyle;  yeni Metris, Mamak, Diyarbakır zindanlarına dönüştürülmeye çalışılıyor.

“Kaçıncı davadansın?”, “1.davadanım, sen kaçıncıydın?”

Gazeteci Ürün Dirier "Görülmüştür"ü haber yaptı

Siyasi mahkumdan mektup var / Görülmüştür

26.05.2015 Salı 16:30

Siyasi hükümlülere moral desteği vermek için kurulan 'gorulmustur.org' inisiyatifi, bir mahpusluk arşivine dönüştü. Sitede mahkumlardan gelen resimli mektuplar, öyküler, romanlar, resim ve içerideki hayatı anlatan fotoğraflar dikkat çekiyor.

Ürün Dirier

[email protected]

Zeytinliği Zindan Yapan Sistematik Zulme Direnenler

“Eğer kış, ‘Bahar yüreğimdedir’

deseydi, ona kim inanırdı…”[1]

Toplumsal yanını dışlamadan, gerçeğe sarılmış isyanın sözüyle başlayan edebiyat için “Scribere est agere/ Yazmak yapmaktır.”

“Neden” mi? Egemen(ler) yalanların “gerçek” diye dayatılıp, biçimlendirdiği vahşetler(in)e boyun eğmemizi isterken; edebiyatın işi gücü yalanın egemenliğini sorgulamak, kafaları karıştırmak, sorular sokmaktır da ondan…

29 Yıllık Tutsak Halil Gündoğan'dan çocuklara yeni yıl kutlaması

(Resmin üzerine tıklayıp kartpostalı okuyabilirsiniz)

Türkiye'nin Mandela'larından Halil Gündoğan kimdir?

Gazeteci CELAL BAŞLANGIÇ yazmış:

12 Eylül'de idam cezası alan Halil Gündoğan, 1988'de 29 kişiyle birlikte Metris'ten kaçtı. Gündoğan, yazdığı 'Metris'ten Munzur'a Bir Firarinin Öyküsü' adlı kitabıyla kaçışı anlattı

Almanya: Tutsaklar sendika kurdu

Tegel Hapishanesi yönetimi sendika kurma çalışması yapan tutsakların hücrelerinde arama yaptı

Mayıs ayının sonuna doğru Berlin’deki Tegel hapishanesindeki tutsaklar Tutsakların sendikasını kurduklarını kamuoyuna duyurdular. Hapishane yönetiminin bu açıklamaya karşı cevabı, Sendika kuruluşu ile alakalı olduğunu düşündükleri iki sendika sözcüsünün hücrelerine saldırarak tutsaklara ait tüm evraklara el koymak oldu. Bu gelişme herkesçe bilinen geçmişteki yaşanmışlıkların tekrarlanmasıydı.