BDP

DBP Tunceli İl Eş Başkanı Ergin Doğru’nun Tutsaklığı

Emekli öğretmen ve araştırmacı yazar Mustafa Elveren'in "dışarıdan içeri" mektubunu aşağıda paylaşıyoruz.

Daha önce de cezaevlerinde tutsak olan tanıdığım başka yazarlarla ilgili bu tür yazılar yazmıştım. Örneğin; Maraş katliamı ile ilgi yazıları ve kitapları bulunan Sayın Aziz Tunç, çeşitli gazete ve internet sitelerinde yazan HDP Urfa aday adayı Mehmet Serhat Polatsoy, Tümbelsen eski Kadın Sekreteri Güler Elveren…

Bu defa Dersim sevdalısı olan Ergin Doğru’yu yazmaya çalışacağım.

"Başbakan Olan Yalan Söylemeye Başlıyor, Af İstiyoruz"

Hacettepe Ünv. Arş. Gör. Yağcıoğlu’nun cezaevindeki çocukların seçimlere dair görüşlerini aldığı araştırması çocukların milletvekillerinden beklentilerini de yansıtıyor: "Demirtaş ailemize moral versin, çocuk cezaevleri kapatılsın..."

Hacettepe Üniversitesi, Sosyal Hizmet Bölümü Araştırma Görevlisi Sedat Yağcıoğlu 7 Haziran Genel Seçimi’ne yönelik olarak cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlü çocukların görüşlerini yansıtan bir araştırma gerçekleştirdi.

Bir hasta tutsağın hali

Adı A. Kadir Fırat. Kendisi yüzde 90 felçli. Hareket etme ve konuşma yetisini hemen hemen yitirmiş bir insan. Tekirdağ 1 nolu T Tipi Cezaevi'nde kalıyordu. Gönderildiği Tekirdağ Devlet Hastanesi'nde kendisine "cezaevinde kalamaz" raporu verildi. Bunun üzerine 3 ay önce Metris R Tipi Cezaevi'ne gönderilerek, Adli Tıp Kurumu'na sevk edildi. Ancak ATK, büyük bir acımasızlıkla, kendisine "cezaevinde kalabilir" raporu verdi. A. Kadir Fırat, Metris'te iken, bir gün yere düşüyor ve bir görevli onu öyle görünceye kadar saatlerce betonda yatıp kalıyor.

Adli Tıp Cezaevinde Kalsın Dedi, Mahkeme Bıraktı

Oturma eylemine katıldığı iddiasıyla üç yıl ceza verilen, sol bacağı olmayan hasta mahpus mahkemenin yeniden yargılama kararıyla tahliye edildi. Adli Tıp ise “cezaevinde kalabilir” kararı vermişti.

Hasta ve sol bacağı olmayan mahpus Salih Şimşek 19 ay hapishanede kaldıktan sonra, mahkemenin yeniden yargılama kararı vermesi üzerine tahliye oldu.

127. F Oturması Gıyaseddin Sevinç ve Hasta Mahpuslar Serbest Bırakılsın

BASINA VE KAMUOYUNA
23.08.2014

23-27 Haziran 2014 tarihlerini kapsayan İstanbul'dan Ankara'ya yaptığımız yürüyüşle, yetkililerden özellikle ağır hasta mahpusların acilen serbest bırakılmasını talep etmiş durumun acili yetini dile getirmiştik.

Hapishanelerde bulunan hasta mahpusların durumu her geçen gün ağırlaşırken tahliyelerine yönelik herhangi bir gelişmenin olmadığı gibi, hapishanelerde mahpuslar birer birer aramızdan ayrılıyor.Yaşam hakları ellerinden alınıyor.

Bir garip anlayış!

KCK adı altından Kürdistan’ın hemen hemen her yerinde operasyonlar yapıldı ve binlerce seçilmiş insan gözaltına alındıktan sonra tutuklandı. Bu dosyalardan biri de Silopi’ye ait. Bu dosyada 31 kişi var. Aralarında Silopi Belediye Başkanı Emin Toğurlu, BDP Silopi İlçe Başkanı Bahattin Alkış, Şırnak İl Genel Meclisi üyesi Hasan Atak’ın da bulunduğu kişilerin dosyası, özel yetkili mahkemeler kaldırıldıktan sonra Şırnak Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Kameralı tacize karşı direniş

Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde hücreleri görecek şekilde kamera takılmasına karşı çıktıklarını okurlarımız defalarca idareye bildirmelerine karşın, 28 Mayıs 2014 günü kameralar takılmaya başlamış. Ancak okurlarımız “Kameralı tacize izin vermeyeceğiz!” sloganlarıyla protesto etmişler. Bir gün sonra da, kameralar ya üstü örtülerek ya yakılarak ya da kırılarak işlevsiz hale getirilmiş. Bu durum karşısında idare, 32 kişiye 1 ila 10 gün arasında hücre cezası istemiyle soruşturma başlatmış. Dahası idare, yeniden kameralar takmaya çalışmış; ancak bu kameraların akıbeti de eskileri gibi olmuş.

Şırnak hapishanesinde açlık grevi

Şırnak hapishanesinde yaşanan baskılara ve hak ihlallerine karşı tutsaklar açlık grevine başladılar.

Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki siyasi tutsaklar tarafından hapishanede yaşanan baskılara, keyfi uygulamalara ve baskılara karşı açlık grevi başlatıldı.

Tutsakların açlık grevine 3 gün önce başladığı, tutsakların dışarıya ulaştırdıkları mektup sonucu öğrenildi. Açlık grevine başlama gerekçelerini ve yaşadıkları baskıları anlatan tutsaklar, açlık grevinde olmaları nedeniyle telefon ve görüşlere de çıkmayacaklarını ileterek duyarlılık çağrısı yaptılar.

1000 Yıl Hapse Mahkum Edilen Sosyalistlerden Naci Güner’den mektup var.

6 Nisan 2014

Sevgili ADİL,

Sevgilerimi iletiyor, coşkuyla selamlıyorum. Mektubum, 12 Mart tarihli kartlarına cevaptır. Doğru söylüyorsun, tescililer, bir bakıma ödüllendirilecek, tahliye edilirken, bizler siyasal kararlarla hapishanelerde, tutuklamaya, cezalandırılmaya devam ediliyoruz.

Şairin dediği gibi “Kürde direnmek kalıyor”. Bize uyarlarsak, ezilenlere, sosyalistlere direnmek, zülme direnmekten başka bir şey kalmıyor.