Bekir Bozdağ

Adalet Bakanı bu gün "KISMİ AF" HABERİNİ YALANLADI

ADALET BAKANI BOZDAĞ AF ÇALIŞMASI YOK DEDİ

BU NEDENLE HABERİ KALDIRDIK. HABER RASYONEL HABER ADLI SİTESİNİN YANI SIRA BİR ÇOK YERDE YAYINLANDIĞI İÇİN BİZ DE YORUMSUZ PAYLAŞMIŞTIK. AKP SÖZCÜSÜ AKTAY'DA "AF ÇALIŞMASI VAR YAKINDA AÇIKLAYACAĞIZ" DİYE BASINA BEYANATTA BULUNMUŞTU. AMA BU GÜN ADALET BAKANININ ŞU AÇIKLAMASI ÜZERİNE HABERİ KALDIRDIK: "Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kamuoyunda artan af tartışmaları nedeniyle bir açıklama yaparak, 'Herhangi bir af çalışması yoktur. Haber ve yorumlar asılsızdır' dedi."

Hasta tutuklu Kemal Avcı tahliye edildi

Mide kanseri olan hasta tutuklu Kemal Avcı, tutuklu bulunduğu Silivri 2 No’lu L Tipi Cezaevi’nden tahliye edildi.

Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nden 2013 yılında savcılık kararı ile tahliye edildikten sonra Nisan 2016 tarihinde “örgüt propagandası yapmak” ve “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla aldığı 12 yıllık cezası Yargıtay’ca onanan mide kanseri tutuklu Kemal Avcı, kaldığı Silivri 2 No’lu L Tipi Cezaevi’nden tahliye edildi.

İlhan Çomak’ın Bakan Bozdağ’a yazdığı mektup

Ağustos sonu itibariyle 22’den gün alacağım. Hayır, ömrümün toplamı değil söz konusu olan. Dillendirdiğim rakam cezaevi yasımdır. Evet, böyle adlandırmak mümkün: Cezaevi yası… 1994’ten bugüne aralıksız şekilde içeride olmaklığım hesaplandığında cezaevi yasımın toplamı 22 ediyor. 43 yaşındaki biri için epey uzun bir süre… Dikkate değer asıl nokta ise bunca yıla rağmen hâlâ yargılanıyor olmamdır. Bilginiz var mı acaba? Ama olması gerektir.

İlhan Çomak Adalet Bakanı'na Mektup Yazdı

22 yıldır cezaevinde olan şair İlhan Sami Çomak, Bekir Bozdağ’a yazdığı mektupta "Bana, olmayan olaylardan dolayı ceza verilmiş durumda. Mahkeme bunun farkında ama aksi ortaya çıkarsa ''tutarlılık''tan taviz verilmiş olacak" dedi.

22 yıldır cezaevinde olan şair İlhan Sami Çomak, çarşamba günü görülecek duruşması öncesinde Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a mektup yazdı. 

Mahkûm Sayısı 10 Yılda 100 Bin Arttı: Koğuşlara Ek Yatak Konuluyor

Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre, Türkiye’de 290 kapalı, 60 müstakil açık, 2 çocuk, 5 kadın kapalı, 1 kadın açık, 3 çocuk kapalı olmak üzere toplam 361 cezaevi bulunuyor. Bu cezaevlerinin kapasitesi 179 bin 883 kişi. Ancak cezaevlerinde 158 bin 118’i hükümlü (yüzde 86), 26 bin 376’sı (yüzde 14) tutuklu toplam 184 bin 494 kişi bulunuyor. Bunların 175 bin 445’i erkek, 6 bin 616’sı kadın, 2 bin 433’ü ise çocuk.

HDP’den hasta tutuklu Halis Tekin için önerge

HDP milletvekili Nursel Aydoğan, hasta tutuklu Halis Tekin’in, ömür boyu kullanması gereken ilaçların cezaevi idaresi tarafından verilmediğini belirterek, Adalet Bakanı Bozdağ’a, bu durumdan haberdar olup olmadıklarını sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, hasta tutuklu Halis Tekin’in durumuna ilişkin Adalet Bakanlığı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması talebiyle önerge verdi.

Cezaevlerinde Adeta Yer Yok: Doluluk Oranı %99.5'e Yükseldi

Türkiye genelindeki 163 bin 129 kapasiteli 355 cezaevinde, 162 bin 261 tutuklu ve hükümlü bulunuyor. Cezaevleri %99.5 oranında dolu. 868 kişinin daha cezaevine girmesi durumunda kapasite dolacak.

Çözüm arayışına giren Adalet Bakanlığı, yapımına başlanan cezaevlerinin bir an önce bitirilmesi talimatını verdi. Bakan Bekir Bozdağ, cezaevlerinde doluluk oranını “suç ve suçlu ile etkin mücadele” olarak açıkladı.

Kampus cezaevleri yapılıyor