Betül Vangölü Kozağaçlı

HAPİSHANELER VE DEVRİMCİ AVUKATLARIN ROLÜ

Türkiye’de avukat olmak için hukuk fakültesi mezunu olmak, yasada belirtilen koşulları taşımak, altı ay mahkemelerde, altı ay da avukat yanında bir baroya kayıtlı olarak, staj yapmak gerekir. Ardından yemin edilir, cüppe giyilir. Tören sonunda size duvarınıza asmak için "Avukatlık ruhsatı" ve "Avukatlık Kimliği" verilir.

Burada meslekte dönüşüm adı altında sermaye sahibi avukatların bürolarında ücret karşılığı çalıştırdıkları yoksul avukatları sömürmesini hedefleyen projelerden bahsedilmeyecektir. Meslekte dönüşüm, farklı bir sununun konusu olacaktır.

Tutuklu ÇHD’li Avukatlarla Dayanışma Eylemleri Sürüyor

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) yönetici ve üyelerine dönük gerçekleştirilen operasyonların üzerinden 300 günden fazla bir zaman geçti. ÇHD’lilerin ilk duruşması 24 – 25–26 Aralık 2013 tarihlerinde İstanbul/Silivri’de görülecek. Duruşma öncesi ülke düzeyinde ÇHD şubelerinin eylem etkinlikleri kesintisiz bir şekilde sürüyor.

ÇHD Ankara Şubesi Yönetim Kurulu, bugün akşam Ankara’da birkez daha gerçekleştirdiği eylemle, onuruyla yaşayan herkesi devrimci avukatların duruşmasına katılmaya çağırdı.

'Avukatım/Meslektaşım Derhâl Serbest Bırakılsın!'

Değerli Dostumuz, Müvekkilimiz, Meslektaşımız;

Çağdaş Hukukçular Derneği’ni, 1974 yılından bu yana sürdürdüğü meslek, onur ve adalet mücadelesinden tanıyorsunuz.

Genel Başkanımızın da aralarında bulunduğu dokuzu tutuklu yirmi iki üyemiz hakkında açılan davanın ilk duruşması 24-25-26 Aralık 2013 tarihinde Silivri Hapishane Yerleşkesi Duruşma Salonu’nda başlıyor.

Tutuklu Avukata Tekmil Zorlaması

Tutuklu avukat, ÇHD Genel Başkanı Kozağaçlı, cezaevi idaresinin istediği “tekmili” vermeyince babasıyla telefonda konuşamadı. Avukat Şafak, bu uygulamanın tamamen keyfi olduğunu, kanunda yeri olmadığını söyledi.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’ya haftalık telefon görüşmesini hakkını kullanması için öncesinde “tekmil” vermesi zorunlu tutuldu.

Kocaeli 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tekmil vermeyi kabul etmeyen Kozağaçlı, babasıyla telefonda görüşemedi.