Bingöl

Hasta tutuklu Hasan Alavi serbest

84 yaşındaki astım hastası Hasan Alavi serbest bırakıldı.

Metris R Tipi Cezaevi’ne tutulan ve 84 yaşındaki astım hastası Hasan Alavi serbest bırakıldı.

Metris R Tipi Cezaevi’nde bulunan astım hastası Alavi’ya Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından verilen “Kendi başına yaşamını idame edemez” şeklindeki rapora ilişkin savcı bir ay sonra karar verdi.

Savcılık, ATK’nin raporuna uyarak Alavi’yi bugün serbest bıraktı.

Şakran Cezaevi'nde bir tutsak yaşamını yitirdi

İZMİR (DİHA) - Şakran Cezaevi'nde kalmakta olan Yaşar Dere isimli PKK'li tutsak kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

Bingöl'de 17 yıl önce çıkan bir çatışmada yaralı yakalanan ve ömür boyu hapis cezasına çaptırılan PKK'li tutsak Yaşar Dere, tutsak olarak tutulduğu Şakran Cezaevi'nde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

Adana Karataş Kadın Cezaevi'nde Kadınların Çiçek Yetiştirmesi Yasaklandı

Kreşi kullanılmayan, koğuşunda yemek yapılmayan, kantini pahalı, suları da neredeyse hep kesik olan Adana Karataş Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, çiçek yetiştirmeyi yasakladı. Durum CHP milletvekillerinin ziyareti üzerine ortaya çıktı. Mahkûmların koğuşta çiçek yetiştirmesine izin verilmedi. Bunun üzerine kurutulmuş çay, meyve ve yumurta kabuklarına çiçek ektiler, cezaevi yönetimi buna da izin vermedi.

Adaletin Korsakoff’lı Hali “SÜREYYA BULUT”

T.C. Anayasa’sının 5.maddesinde, devletin temel amaç ve görevleri bölümünde şöyle yazar. “…kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddi ve manevi varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmaktır.”

26 Yıl Hapis Cezası Alan Gülsüm Koç'un Annesi: 'Gizli Tanığın Vicdanı Varsa, Çıksın Ortaya'

Bingöl’de yaklaşık 3 yıl önce bir polis aracına yapılan saldırıya karıştığı iddia edilen ve hakkındaki tek delil gizli tanık ifadesi olan lise öğrencisi Gülsüm Koç’un aldığı 26 yıl 8 ay hapis cezasının Yargıtay tarafından onanmasına ailesi isyan etti. Gülsüm Koç’un Bingöl’de yaşayan annesi Derdiye Koç, gözyaşları içinde, “O gizli tanığın vicdanı varsa çıksın ortaya, ‘Ben bu kızı orada gördüm’ desin” diye isyan ediyor.

Ailenin avukatı Rehşan Bataray, Anayasa Mahkemesi’ne başvurmak için hazırlanırken Gülsüm Koç’un Bingöl’deki evinde ise hüzün hakim.

Gizli tanık ifadesiyle lise öğrencisi Koç’a 34 yıl hapis

5 Haziran 2014

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin gizli tanık ifadesiyle lise öğrencisi Gülsüm Koç’a verdiği ömür boyu hapis cezasını onadı.  Koç’un avukatı Yargıtay’a temyiz başvurusunda bulundu.

Yargıtay, liseli Gülsüm Koç’a gizli tanık ifadesi ile verilen müebbet ve 26 yıl hapis cezasını onadı. 22 yaşındaki Koç cezaevinden 53 yaşında çıkacak.

Artık başlık bulamıyorum!

Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Şehmus Çingü’nün babası Ahmet Çingü, 16 Mayıs 2014 günü vefat etti. Okurumuz babasının cenazesine katılmak için gerekli belgeleri sunarak başvurdu. Ancak cezaevi idaresi, yasalarda yer alan, söz konusu son derece insani talebi, güvenlik gerekçesiyle reddetti. Yasalarda bulunan haklar, Kürtler söz konusu olduğunda, genellikle kullanılmıyor maalesef. Bu arada, Çingü ailesine başsağlığı; geride kalanlara ise sabır diliyoruz.

ÖYM İmzalı Hukuksuzluk Örnekleri 6 - Sabire Demir

Sabire Demir ve bölge illerinde benzer dosyalardan verilen hapis cezaları Türkiye’de hukukun Kürt illerinde uygulanışındaki çifte standardın tipik bir örneği.

ÖYM imzalı hukuksuzluk örnekleri sadece Kürt öğrencilerin yargılandıkları dava dosyalarıyla sınırlı değil.

Kürt illerinde her hangi bir eyleme protesto gösterisine ya da cenaze törenine katılmak gözaltına alınmanın, tutuklanmanın ve yıllarca hapis cezasına çarptırılmanın da gerekçesi oluyor.

ÖYM İmzalı Hukuksuzluk Örnekleri - 5 Aslı Çalhan

Yalnız başına anadilde savunma yapma talep ve pratiği bile ÖYM’lerce örgüt mensubu olarak görülüp cezalandırmaya yetiyor. Tıpkı Aslı Çalhan'nın yaşadığı örnekte olduğu gibi…

Özel günlerde idare tarafından hazırlanan eğlenceler aynı zamanda Gebze Hapishanesi’ndeki siyasi kadın tutsakların buluşma anıdır.

Sayı 70’i, 80’i aşınca ve birçoğumuzun da birbirini tanımadığını düşünecek olursak; bu buluşmalar bir bakıma ayaküstü tanışmamıza ve hasret gidermemize vesile oluyor.

Sayfalar