Cezaevi

Demir Kapı, Kör Pencere, Yastığım, Ranzam, Zincirim

Cezaevi yangınlarının ortaya çıkardığı bilinç bulanıklığı, aslında hepimizin parça parça yandığını gösteriyor. Bu yangınlarda sorumluluğu yanan insanlara yüklemek akil düşünebilme yetisinin kalmadığını gösterir.

Cezaevleri, ezaevleri olarak örülme sürecinde, aslında zannettiğimizden çok farklı bir şeyi anlattı bize. Adaletten, hukuktan ziyade; elimizle ateşe attığımızı, başkasını “hapsederek” güvene aldığımızı zannettiğimiz kendimizi anlattı. Özellikle 2011 ve 2012 yıllarında cezaevlerinden ateşler yükseldi. Yanan cezaevleri değil, geri kalanın suretiydi.

'İçeride' büyük sömürü

Cumhuriyet - Türkiye cezaevleri, emek sömürüsünün merkezi olma yolunda. Cezaevleri bünyesinde üretim tesisi kuran özel şirketler, mahkûmlara günlük mesaileri karşılığında ödedikleri 7 lira ile büyük bir sömürü düzeni yaratıyor. Üstelik bu firmalar, açtıkları tesis için cezaevlerine kira bile ödemiyor.

Kameralı işkence

Buca F Tipi Cezaevi'nde 'tecrit içinde tecrit' uygulanması mahkûmların tepkisini çekiyor.

Cumhuriyet / izmir - Buca Kırıklar 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nden gelen hak ihlalleri şikâyetlerine, şimdi de kamerayla 24 saat boyunca izlenme eklendi.

3 kişilik koğuşlarda kalan mahkûmların havalandırmasına konulan kameraların, koğuş içerisini de gözleme yeteneğine sahip olduğu belirtiliyor. Mahkûmların kitap okurken, dinlenirken, birbirleriyle sohbet ederken ve diğer tüm koğuş etkinliklerinde de gözlem altında tutuldukları bildirildi.

Antalya Kaçıncı Pozantı?

BDP Antalya L Tipi Cezaevi’ndeki çocukların uğradığı taciz ve tecavüzlerden öncelikle Adalet Bakanlığı ve hükümetin sorumlu olduğunu söyleyerek işkence, kötü muamele ve tecavüzlere son verilerek faillerin yargılanmasını istedi.

BDP Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş’ın imzasıyla yapılan açıklamada, hukuk komisyonunun mağdur çocuklardan aldığı bilgilere atıfta bulunularak tecavüzlerin üstünün cezaevi idaresince örtüldüğü bildirildi.

Tutuklu ve Hükümlülerin %70'ni Gençler Oluşturuyor

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, ceza infaz kurumlarında 125 bin 530 hükümlü ve tutuklunun bulunduğunu, 80 bin 125'ini 21 ve 39 yaş arasındakilerin oluşturduğunu, 80 üstünde ise 100 kişinin bulunduğunu bildirdi.

Bir soru önergesini yanıtlayan Bakan Ergin, 15 Şubat 2013 tarihi itibarıyla ceza infaz kurumlarında bulunan tutuklu ve hükümlülerin sayısı ile cinsiyet ve yaş gruplarına göre dağılımı hakkında bilgi verdi.

Adalet Bakanı'nın verdiği bilgiye göre cezaevlerinde 31 bin 709 tutuklu, 93 bin 821 hükümlü olmak üzere toplam 125 bin 530 kişi bulunuyor.