Çocuk Tutsaklar

5 çocuğa işkence sümen altı... Kod adı başkan

Savcılık, Adana E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu 5 çocuğa işkence yaptıkları ileri sürülen dört infaz koruma memuru hakkında açılan soruşturmayı kapattı. Doktor raporlarına rağmen savcılık “yeterli delil” olmadığına karar verdi. Gördükleri şiddeti anlatan çocuklardan biri olan İ.E. cezaevi personeline ‘başkan’ diye hitap edildiği için isimlerini bilmediğini söylemişti.

Yalınayak: "Dört Duvar Arasında Çocuk Olmak"

Hatırlar mısınız “Bu yemek bitmeden sokağa çıkmak yok” diyen annenizin tatlı-sert kızışlarını? Ya da “Ödevlerini bitir, ondan sonra sokağa oyun oynamaya çıkarsın” tembihlerini? Çocukken annelerimizin bu tavırlarına epey sinirlenir, dışarı çıkabilmenin önkoşullarını yerine getirir getirmez, özgürlüğe koşardık evin merdivenlerinden.

20 KASIM DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ'NDE TÜRKİYE HAPİSHANELERİ

Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre; 12-17 yaş aralığında 525 çocuk hükümlü, bin 582 çocuk tutuklu bulunuyor. Fakat bu rakamlara 18 yaşındaki çocuklar dahil edilmediği için gerçek rakamlara ulaşılamıyor. 120 bin çocuk ‘Ceza İnfaz Sistemi’ içinde cezaevi-yargılama kıskacında şiddetle yüz yüze. Tutuklandıktan sonra tahliye olan çocukların yeniden cezaevinde dönme oranı ise yüzde 65. ‘Çocuk Cezaevleri Kapatılsın’ diyen sesleri duymayan Türkiye’nin 2017 hedefinde ise çocuk cezaevleri sayısını 15’e çıkarmak var.

Koğuştan Tecrite Bakırköy Hapishanesi

Merhaba,
Öncelikle belirtmekte fayda var. Bu yazıyı hepinizin dikkati Bakırköy Kadın Hapishanesine çekilsin diye yazıyorum, eğer bana ne diyorsanız zaten boşuna okumayın… Türkiye tarihinin en büyük hapishane katliamı olan 19-22 Aralık 2000 tarihli “Hayata Dönüş” operasyonu hala hafızalarımız da acıları ile taze iken, devlet yeni bir katliamın hazırlığını yapıyor.