Devrimci Tutsaklar

YALINAYAK: Çiçeklerimizi Aldılar Önce

 

Hilti’yi bilir misiniz? Asfalt delerken çıkardığı sesle beynimizi de delen alete denir, bazen de darbeli matkaplara. Balyoz kadar güçlü değildir her bir darbesi, ancak ağır bir balyoz darbesiyle kırılıp delinemeyecek cisimleri delebilirsiniz Hilti’nin hafif ama sık darbeleriyle. Yavaş yavaş delersiniz. Devlet, devrimci tutsaklar için de, Hilti taktiğiyle zamana yayılmış bir imha politikası uyguluyor çoğu zaman.

Tecrit İnsanlık Suçudur

27.03.2016

"Bu tıpkı okyanuslarda yaşayan bir balinanın esir alınarak bir veya üç kişilik bir akvaryuma atılması gibidir. Tutsak balina doğasından koparılmıştır, tutsak insan doğasından koparılmıştır. Tutsak balinanın suçu, zalim insana yakalanmış olmasıdır. Devrimci tutsağın suçu, devrimci olmasıdır."

*********

Yazar Göksu, hapishaneden aldığı mektubu paylaştı

 

Kampanyamız sonucu web sitemizden adres alıp tutsaklarla yazışmaya başlayanlar çoğaldı. Bu arkadaşlarımızdan yazar Göksu, hem aldığı adreslere kitaplarından yolladı. Hem de bir tutsakla yazışmaya başladı. Göksu, hapishaneden aldığı mektubu bizimle paylaştı.

Düzce Hapishanesi'nde yatan Mehmet Garip Yaş'ın mektubu:

“...bir selam vermek, bir merhabayla gülümsemek aslında hatırlamak, bir yönüyle anılarımızı, yaşanmışlıklarımızı yani kendimizi hatırlamak anlamına geliyor.“                   

10 KADIN TUTSAK ADINA YAZILAN MEKTUP: İŞKENCE VAR

13 Aralık 2015

 

“19 Aralık’ın 15.yılındayız. Ve Sincan Kadın Hapishanesi’nde 10 devrimci-komünist kadın üzerlerine oturularak derdest edilip yerlerde sürüklenerek hücrelerine atılıyor.”

Sevgili Adil Yoldaş,

Selamlar, sevgiler, saygılar size... Nihayet postanızı aldım. Alır almaz yazamadım çünkü o gün keyfi uygulamaları kabul etmediğimiz için saldırıya  uğramıştık.

Sincan Hapishanesi'nde kadın tutsaklara saldırı

Sincan Kadın Hapishanesi'nde bulunan, MLKP, TKP/ML ve DHKP-C davası tutsakları, adliyeye götürüldükleri sırada, hapishane girişinde asker ve gardiyanların saldırısına uğradı. Tutsaklar, hücrelerine kadar yerlerde sürüklendi, darp edildi.

Etkin Haber Ajansı / 09 Aralık 2015 Çarşamba

ANKARA- Sincan Kadın Hapishanesi'nde mahkemeye giden kadın tutsaklara saldırı düzenlendi.

Poyraz Ali 5 yaşında, iki yıldır cezaevinde

Türkiye'de yaşanan "olağan" tutukluluk hikayelerinden biriydi Zeynep Bakır'ın yaşadıkları. Eyleme katılmak ve basın açıklaması düzenlemek gibi yasal eylemlerden "örgüt üyesi" olma iddiasıyla tutuklandı.

Oğlu Poyraz Ali de onunla birlike tutukluluğa ortak oldu. Ağır geldi yaşananlar Poyraz Ali’ye, “atipik otizm” teşhisi konuldu. Tedavi için anneye ihtiyacı vardı ve cezaevi koşulları tedaviyi engelliyordu. 

Devlet hapishanelerde daha da saldırganlaşıyor

Şakran Hapishanesinden Evrim Erdoğdu'nun söyledikleri insanı müthiş umutlandırıyor. Bu sözleri ondan, yani tutsaklardan duymak için, onlara yazmak gerekiyor. Yazdıkça, direnişle beraber umut ta paylaşılıyor.

İHD’nin Mart ayı hak gaspları raporu ve Tecrite Karşı Mücadele Platformu'nun Şubat ayı raporu tutsakların uğradıkları hak gasplarını sayfalarca anlatmış.