DGM

İlhan Çomak Adalet Bakanı'na Mektup Yazdı

22 yıldır cezaevinde olan şair İlhan Sami Çomak, Bekir Bozdağ’a yazdığı mektupta "Bana, olmayan olaylardan dolayı ceza verilmiş durumda. Mahkeme bunun farkında ama aksi ortaya çıkarsa ''tutarlılık''tan taviz verilmiş olacak" dedi.

22 yıldır cezaevinde olan şair İlhan Sami Çomak, çarşamba günü görülecek duruşması öncesinde Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a mektup yazdı. 

Yalınayak : "Devrimci Anarşist Tutsak Umut Fırat Süvarioğulları Vicdani Reddini Açıkladı"

Kapitalist – Emperyalist devlet sistemlerinin egemenlik ve sömürü aracı olan militarizm tarihten günümüze, yakın ve uzak coğrafyalarda, yıkım ve katliamlarına, her geçen gün yenilerini ekliyor.

Yaşadığımız coğrafya militarist devlet zihniyetiyle katliamdan geçirilmiş, soykırıma uğratılmış, ret ve inkar edilmiş, adeta halklar mezarlığı olduğu halde, Kapitalizmin ve militarizmin çarkları dönmeye devam ettikçe yeni mezarlar kazılmaya devam edecek.

Deniz Güzel'in Öyküsü: Zamana Yayılmış Cinayet

Beni en çok sarsan şey Deniz'in 23 yıl sonra Amed'e ancak babasının vefatı nedeniyle 4-5 saatliğine gelebilmesiydi. Hele de onun daha 18'inde cezaevine girdiğini ve şu an saçları ağarmış 40 yaşında biri olduğunu düşündüğümde...
 

1992 ya da 93 yılıydı; mahallenin 'yurtsever' abileriyle Diyarbakır E Tipi Cezaevi'ndeki PKK'li tutukluları ziyarete giderdik. 7-8 yaşlarındaydım o zaman. Cezaevi ziyareti sırasında gerilla kıyafeti giymiş tutuklulara hayretle bakardım. 'Niye silahları yok?' diye merak ederdim çünkü.

Cezaevine Türkçe ve Kürtçe Pencere Açtı, Ödüle Uzandı

Dev Yol davasında ağırlaştırılmış müebbet Çevirmen Tonguç Ok 17 yıldır cezaevinden Türkçe ve Kürtçe'ye 14 eser çevirdi. TYB Türkiye yayıncılığına katkılarından ötürü Ok'a Özel Ödül’ünü layık gördü.

Türkiye Yazarlar Birliği’nin (TYB) cezaevinde ürettiği eserler ve Türkiye yayıncılığına katkıları sebebiyle Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri’nde Özel Ödül’ü çevirmen Tonguç Ok'a verildi. Ok 17 yıldır cezaevinden yaptığı çevirilerle Türkçe ve Kürtçe'ye 14 eser kazandırdı.

Dünya Basın Özgürlüğü Günü(ydü)

Freedom House’un raporu açıklanır açıklanmaz hükümetten açıklamalar sıraya dizildi. “Türkiye’de tutuklu gazeteci yok” tekerlemesi ağızdan ağza dolaştı. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar, ortada bir tutuklu gazeteciler sorunu var!
 

* Bu mektup yazarımız Füsun Erdoğan'ın Gebze Kadın Kapalı Hapishanesi'nde kaleme aldığı son mektup. Erdoğan 8 Mayıs Perşembe günü tahliye edilirken son "Görülmüştür" mektubu yanındaydı.

Önceki gün Freedom House, 2014 raporunu açıkladı.

Hasta Tutsaklara Özgürlük 2 - Süreyya Bulut

Süreyya’nın payına ağrı kesicilerle idare etmek, beyninin saplanmasına bir milim kalmış bir şarapnel parçası, görme yetisini tümüyle kaybetmiş bir göz ile bacağı ve kolundaki şarapnel parçalarıyla yaşamak düşer!

Bulunduğum hapishanede ciddi sağlık sorunları yaşayan tutsakların sayısı hayli fazla olsa da, kendimi durumu çok daha acil olan arkadaşlarla sınırlandırmadım.

Süreyya Bulut durumu acil olan arkadaşlardan biri.

Kasım 1975 doğumlu olan Süreyya Ekim 1994’de bir çatışma sonucu yaralı olarak gözaltına alınmış.

F 2500!!!

1990’lı yıllarda 18-20’li yaşlarında müebbet hapis cezasına çarptırılan mahpus arkadaşlar memlekette bir şeylerin değişeceği umut ve öngörüsüyle bu cezaları sonuna kadar yatmayacaklarına inanırlar.

Türkiye’de tarihi boyunca çifte standart hukuk ve adaletin ayrılmaz bir parçası olmuştur.

Her dönem rejim muhalifleri, devrimciler, sosyalistler, Kürt özgürlük hareketinin kadroları, taraftarları bu çifte standartçı hukuktan da, adaletten de nasiplerini fazlasıyla almışlardır, alıyorlar.

ÖYM İmzalı Hukuksuzluk Örnekleri 2 - Zerya (Halime) Saraç

Satır satır okudum iddianameyi ki, savcının Zerya’ya 80 yıla varan hapis cezası istemine gerekçe olarak ne var diye?

Birkaç haftadır ÖYM yargılamalarındaki hukuksuzluk, çerez dağıtır gibi dağıtılan hapis cezalarına dair hem koğuşdaşlarım, hem de diğer koğuşlardaki arkadaşların dosyalarıyla ilgili bilgi toplamaya çalışıyorum.

Ulaştığım bilgiler beni “şaşırtsa” da, emin olun memleketten hukukun nasıl guguk haline getirildiğine…