Eren Keskin

Tutuklulara 'Mağarada savcı gözetiminde cinsel işkence yapıldı'

"M. D. şunu söylüyor; 'Başımı bir kovaya koydular. Tecavüz ettiler. Beni çırılçıplak soydular makatıma cop soktular. Beni bir koltuğa oturtulur. Ayaklarımı inşaat telleri ile bağladılar, ellerimi koltuğa kelepçelediler. Karın ve göğüs boşluğuma coplarla, yumruklarla vurdular. Ellerimden bir iple kuyuya salladılar. Üzerime işediler. Polislerden biri penisini çıkarıp yalamamı istedi. Bana bütün bunlar yapılırken savcı yanımızdaydı' diyor."

***

Dört Ödül Sahibinden Sadece Biri Ödülünü Alabildi; Çünkü...

İHD'nin “Ayşenur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü” 13. yılında Bakur Belgeseli, Özgür Amed, Deniz Fırat ve Hasan Gülbahar’a verildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nin 2002 yılından beri her 9 Mayıs'ta verdiği “Ayşenur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü” bu yılki sahiplerini buldu.

Nefes bile alamıyor

PKK davasından hüküm giyen 41 yaşındaki Fatma Tokmak, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde ciddi sağlık sorunları yaşıyor. 4 kalp damarı tıkalı olan ve 2 kalp kapakçığı iflas eden Tokmak, geçen hafta cezaevinde kalp spazmı geçirerek hastaneye kaldırıldı.

“LGBTİ’lere Ayrı Cezaevi, Toplu Tecrit”

LGBTİ örgütleri, avukatlar ile AKP ve CHP milletvekilleri “LGBTİ’lere ayrı cezaevi” projesini değerlendirdi: "Toplu tecrit", "toplama kampı", "fişleme", "AİHM’e aykırı"...
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, farklı cinsel yönelim ve cinsiyet kimlikleri olan hükümlü ve tutukluların barındırılması amacıyla müstakil cezaevi için başlatılan proje çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

"Hasta Tutuklular İçin Düzenleme Yolda"

Başbakan Yardımcısı Atalay ve Adalet Bakanı Bozdağ ile görüşen Barış İçin Öcalan'a Özgürlük Platformu, hasta tutsaklar, KCK tutukluları ve İmralı ziyaretlerini konuştu.

Barış İçin Öcalan'a Özgürlük Platformu, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile ayrı ayrı iki görüşme yaptı.

Heyette Tutuklu Hükümlü Aileleri Dayanışma Derneği Federasyonu (TUHAD-FED) Genel Başkanı Zübeyde Teker, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) milletvekili Emine Ayna ve avukat Eren Keskin katıldı.

Hassas bir konu

Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımız, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın hapiste tutulmasını protesto etmek için kendini yakan Mahsun Özen’ın anısına bir kitap yazmak istiyorlar. Henüz 22 yaşında olan Mahsun Özen’in iki yıl boyunca yanlarında hapis kaldığını belirten okurlarımız, onunla ilgili bilgi ve anıların kendilerine ulaştırılmasını istiyorlar. Öcalan’ın kendisi için böylesi eylemlere karşı olduğunu defalarca açıkladığı için bu kitap yazma isteğine, -Mahsun Özen’in tercihine saygı duymakla beraber- kimsenin katılacağını hiç sanmıyoruz.

Öldürülmedik, sağ kaldık, şanslıyız!

İlk ‘görülmüştür’ damgalı mektubumu aldığımda çocuk yaşlardaydım.80’li yıllardı.

“Geçme namert köprüsünden ko götürsün su seni, yatma tilki gölgesinde ko yesin aslan seni” dizeleriyle başlıyordu. Ağlayarak okudum.

Mektubu yazan ‘abim’ artık yaşamıyor. O satırları yazdıktan on bir ay sonra ceza evinde öldü. 23 yaşındaydı. Gördüğü ağır işkencelerden sonra o kadar yaşaması bile mucizeydi.