Evrensel

BİRGÜN, CUMHURİYET, EVRENSEL VE ÖZGÜR GÜNDEM YASAKLANDI MI?

“Geçtiğimiz ay birçok mahpusa okuduğum (legal) dergi ve gazete ekleri yollamıştım. Paketlerden biri de tutsak yazar Sami Özbil’e gitti. Dün postacı kapımı çaldı ve Özbil’e yolladığım paketi geri getirdi. Pakete baktım, genellikle “Sevk edildi- bu adreste bulunmuyor” ibaresi olan mühürle iade yapılırdı ama bu kez durum farklıydı. El yazısıyla “Adrese iade” yazılmış ve açıklama olarak matbu bir kâğıt yapışmıştı. Üzerinde “CTE GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜN 10/11/2014 TARİHLİ VE 172740 SAYILI YAZISI GEREĞİ ALINMAMIŞTIR” yazıyordu.”

Dünya Basın Özgürlüğü Günü(ydü)

Freedom House’un raporu açıklanır açıklanmaz hükümetten açıklamalar sıraya dizildi. “Türkiye’de tutuklu gazeteci yok” tekerlemesi ağızdan ağza dolaştı. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar, ortada bir tutuklu gazeteciler sorunu var!
 

* Bu mektup yazarımız Füsun Erdoğan'ın Gebze Kadın Kapalı Hapishanesi'nde kaleme aldığı son mektup. Erdoğan 8 Mayıs Perşembe günü tahliye edilirken son "Görülmüştür" mektubu yanındaydı.

Önceki gün Freedom House, 2014 raporunu açıkladı.

Fısıltılar ve Çığlıklar

Düşünmenin ve konuşmanın kısaca ifadenin özgür olduğu yerlerde “fısıltı” ancak sevdaları söyler. Çığlıklarsa olsa olsa bir karabasanı anlatır. Baskı ortamlarındaysa çığlıklar doğaldır, üstelik fısıltılar  arta arta, yavaş yavaş çığlıklar haline gelir.

12 Eylül 1980 Türkiyesi  denince benim aklıma bir tek tanım geliyor “fısıltılar ve çığlıklar ülkesi”. Bu fısıltılar ve çığlıklardan doğdu İnsan Hakları Derneği.

Hasta tutuklular için adli tıp engeli kalksın

‘ÖLEN 4 TUTUKLU ADLİ TIP ENGELİNE TAKILDI’

Cezaevlerinde yüzlerce ağır hastanın bulunduğunu hatırlatan hekimler, bu hastaların tedavilerinin yapılamadığına dikkat çekti. İnfaz Kanunu ile birlikte vahameti giderek artan hastane raporlarının adli tıpta aylarca bekletildiğini belirten hekimler, adli tıpın tutukluların sağlığı açısından devre dışı bırakılmasını talep ettiler.

Kandıra’da tutuklu aileleri darp edildi

Kandıra 1 No’lu T Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumunda 6 tutuklunun ve ailelerinin gardiyanlar tarafından darp edildiği iddia edildi.

9 Mayıs günü, Kandıra Cezaevinde PKK davasından tutuklu bulunan Fesih Nardan ile gardiyanlar arasında tartışma çıktı. Tartışmanın ardından gardiyanların, tutuklulara ve ailelere saldırması sonucu ziyaretçiler yaralandı. Saldırı esnasında bir kadının kalp krizi geçirdiği belirtildi.

DARP NEDENİ: KOL SAATİ

Tahir Canan’dan gazete ziyareti

Ömrünün 32 yılını cezaevinde geçiren ve 30 Nisan günü özgürlüğüne kavuşan Tahir Canan bugün gazetemizi ziyaret etti.

Canan, ziyaretinde gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ve gazetemiz çalışanlarıyla görüştü.

1991-93 arasındaki iki yıl hariç ‘79’dan 2013'e kadar cezaevinde kalan Canan, ‘İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü Bağlamında Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın yasalaşmasıyla 30 Nisanda tahliye edilmişti. (İstanbul/EVRENSEL)

Kaynak: evrensel.net

Sayfalar