Gezi Direnişi

"Korkma Kimse Yok"... 16 Tutsak yazdı... Sibel Öz / Ayşegül Tözeren

Hücrede yalnızlığa isyan

Siyasi nedenlerle F tipi hapishanelerde, tek kişilik hücrelerde, müebbet hapse mahkûm edilmiş 16 kişinin yazdığı metinlerden oluşan “Korkma Kimse Yok” adlı kitap, 8 Kasım’da başlayacak Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda okurlarla buluşacak. Dışarda Deli Dalgalar inisiyatifinin kurucusu Sibel Öz ve yazar Ayşegül Tözeren’in yayına hazırladığı, NotaBene Yayınları’ndan çıkacak çalışma, hapis ile dışarısı arasında yıllar içinde kurulan köprünün sonucunda oluşmuş.

"İhlallere sessiz kalmak da suça ortak olmaktır"

Gündemin yoğun olduğu bir ülkede ardı sıra değişen gündemleri tartışmak, fikir alışverişinde bulunmak, ileriyi göre(meye)n demokrasinin olmazsa olmazıdır. Övünerek Avrupa ile yarıştırılan ve tanımları da buna göre yapılan zaman zaman sözde restlerin çekildiği bir ülke demokrasisi. Elbette demokrasiyi sadece başka ülkelerin gelişmişlik düzeyine göre şekillendirmek, yorumlamak kendi gerçekliğini gösterirken, ne yazık ki bu gerçeklik medyanın allayıp pullamasıyla iyiye güzele yorumlanmakta ve bu yarışta hakemlik, jürilik görevini üstlenmekte.

Tutsak Yazar Ergül Çiçekler'den "Görülmüştür Ekibine" Mektup

Sevgili Görülmüştür Emekçileri

Sizleri ve tüm okuyucularınızı sevgiyle ve özlemle kucaklıyor ve selamlıyorum.

Kışın son günlerinde ve yeni bir bahara birkaç gün uzaktayız. İşte Mart ayı geliyor doğanın ve insanın isyan, başkaldırı ayı. Ben de gelen baharın coşkusuna minik bir öyküyle katılmak ve bir nebze olsun bu coşkuyu sizlerle paylaşmak istedim.

Ey Hayat

Hayat kendi çözümlerini yaratır. Düşünür taşınır masa başında planlarsınız, ama yine de bulduğunuz çıkış yolları, hayatın getirecekleri kadar doğal ve yaratıcı olamaz. Akıl, hayata uymak zorundadır. Her ne kadar hayatı aciz aklımızla düzenlemeye çalışıyorsak da, hayat böyle bir şey değildir. Aklı aşan, bizi aşan bir toplamdır. Akıl, hayatın önünü açtığı taktirde ve ancak bu sayede bir değerdir. Yoksa bizim yarattığımız yapay bir zorlaştırmadan başka nedir ki?

DELİCE İŞLER

BİA Medya Gözlem Raporu: "59 Gazeteci ve 23 Dağıtımcı 2014'e Cezaevinde Girdi"

Bağımsız İletişim Ağı (BİA) Ekim-Kasım-Aralık 2013 Medya Gözlem Raporu'nu açıkladı.

Rapora göre, gazetecilere tanınan haklar yine birçok yönden ihlal edildi. Yasadışı telefon dinlemelere neden olan kamu görevlileri yargılanamazken gazetecilik iddianamelerde hala suç olarak tarif ediliyor. Devlet sırrı, kişisel verilerin korunması yasal olarak bile tanınmazken, haber kaynaklarının gizliliği hakkı sadece kağıt üzerinde kaldı; 301. madde hala yürürlükte.

Tutuklu öğrenciler için eylem

HDK İstanbul Gençlik Meclisi, yeni yıla girerken tutuklu öğrencilerin durumuna dikkat çekmek için eylem yaptı.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İstanbul Gençlik Meclisi, tutuklu öğrencilerin sayısının her geçen gün artması ve Yargıtay 9. Dairesi’nin Sebahat Tuncel’e verilen cezayı onamasını protesto etmek için Galatarasay Lisesi önünde, “Hırsızlar mecliste öğrenciler hapiste!” pankartı  ve birçok döviz açarak eylem gerçekleştirdi.

Ailesinin Gönderdiği Spor Ayakkabının Akıbetini Soran Tutuklu Murat Akıncı Cezaevinde Darp Edildi

Geçtiğimiz günlerde kelepçeli muayene dayatmasıyla karşılaşan Gezi tutuklusu ve ESP üyesi Murat Akıncı bu kez, ailesinin gönderdiği spor ayakkabının neden kendisine teslim edilmediğini öğrenmek isteyince, gardiyanlar tarafından darp edildi. Akıncı hakkında bir de disiplin soruşturması açıldı.

ETHA'nın haberine göre, Akıncı'ya ailesi yaklaşık 10 gün önce spor ayakkabı gönderdi.

Sayfalar