Gürkut Acar

Alanya'da kadın tutsaklara taciz

Devletin hapishanelerindeki kadınlara yönelik baskı ve cinsel taciz uygulamaları devam ediyor.

Düzen partisi CHP'nin Antalya Milletvekili Gürkut Acar'ın TBMM Başkanlığı’na sunduğu araştırma önergesi ile devletin hapishanelerindeki kadınlara yönelik cinsel taciz, baskı ve sindirme politikası bir kez daha teyit edilmiş oldu. Araştırma önergesinde ülke genelindeki hapishanelerinde yaklaşık 2500 kadının bulunduğu belirtildi ve erkek gardiyanların kadın tutukluları taciz ettiği ifade edildi. Baskının ise özellikle siyasi tutsaklara yönelik uygulandığına dikkat çekildi.

Ceza Değil Ölüm Evi: Cezaevlerinde 11 Yılda 1989 Kişi Yaşamını Yitirdi

Cezaevlerinde son 11 yılda 1989 kişinin yaşamını yitirmesine rağmen Adalet Bakanlığı, ölüm oranının Avrupa’nın altında olduğu savunmasını yaptı.

Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre AKP’nin iktidarda olduğu 11 yılda cezaevlerinde 1989 kişi yaşamını yitirdi.

Son 8 yılda ise ölenlerin 464’ü daha suçlu olup olmadıklarına ilişkin hüküm verilmeyen tutuklulardan oluştu.

Cezaevlerinde halen ağır hasta ve bakıma muhtaç olan 196 hükümlü ve 62 tutuklu olmak üzere 258 kişi bulunuyor.

Çocuklara F tipi müjdesi!

Adalet Bakanlığı, 2016 yılı sonuna kadar 5 olan çocuk cezaevi ve eğitimevi sayısını 15'e çıkaracak. Yeni cezaevlerinde çocuk mahkumlara kamuoyunun büyük tepkisini çeken tek kişilik odalarda tecrit uygulanacak.

Cezaevlerinde 1608’i tutuklu, 393’ü hükümlü toplam 2 bin 1 çocuk bulunurken; Adalet Bakanlığı, 2016 yılı sonuna kadar 5 olan çocuk cezaevi ve eğitimevi sayısını 15’e çıkarmayı hedefliyor. Yeni cezaevlerinde çocuklar için tek kişilik odalar da olacak. Bakanlığın verilerine göre çocuklar en fazla hırsızlık ve yaralama suçundan cezaevinde bulunuyor.