hasta mahpuslar

Tahliye Edilip Geri Tutuklanan Hasta Tutsak İsmet Ayaz'dan mektup

Görülmüştür sayfalarında geçtiğimiz yıllarda sıkça mektubuna ve Çölyak hastalığı dolayısıyla çektiği sıkıntılara yer verdiğimiz İsmet Ayaz, hastalığı nedeniyle tahliye edilmişti. Çıktığında bizi aramış ve teşekkür etmişti. O da Hasan Gülbahar gibi, kısa bir özgürlük zamanından sonra yeniden tutuklandı.

İsmet Ayaz'ın mektubunu ekte paylaşıyoruz.

iletişim:

İSMET AYAZ 

L TİPİ KAPALI CEZAEVİ D- 5 KOĞUŞU 

İki Kolu Olmayan Hasta Tutsağa İşkence

İZMİR (DİHA) - Her iki kolu olmaması nedeniyle ATK tarafından "cezaevinde kalamaz" raporu verilmesine rağmen tahliye edilmeyen hasta tutsak Ergin Aktaş, kaldığı İzmir Menemen R Tipi Cezaevi'ndeki yan hücresine konulan cinsel saldırı suçundan hükümlü eski bir askerin hakaret ve sözlü tacizlerine maruz kaldı. Bu kişinin başka yere götürülmesi için yaptığı başvurular sonuçsuz kalan Aktaş'a, üstüne sütlük bir de cezaevi idaresi tarafından soruşturma açıldı.

Aslıhan Gençay ve Tüm Hasta Mahpuslara Özgürlük!

Özgürlüklerinden yoksun bırakılan kişilere insan haklarına saygı kuralları çerçevesinde muamele edilmelidir.
Yine yetkililere, hasta mahpusların bırakılması çağrısı için bir aradayız.
Ancak bugünkü çağrının ayrı bir anlamı ve özelliği vardır. Bu çağrıyı 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından 20 Temmuzda ilan edilen OHAL-Olağan Üstü Hal koşullarında yapıyoruz.

Devlet Avcı’yı öldürmekte ısrarlı

Kanser olduğu için tahliye edilen Kemal Avcı, yeniden cezaevine konuldu.

Cezaevinde olduğu sırada mide kanserine yakalandıktan sonra tahliye edilen Kemal Avcı, tedavisi sürerken hakkındaki davanın sonuçlanması nedeniyle tekrar tutuklandı. Avcı tutuklanmadan önce ilerleyen hastalığı nedeniyle kemoterapi tedavisi görüyordu. Avcı şu an tedavi göremediği gibi ceza erteleme için gitmesi gerektiği Adli Tıp Kurumu’na dahi gönderilmiyor.

Ölüme mahkûm edilenler

06.02.2016 Cumartesi

ADALET Bakanı hapishanelerde ağır ve sürekli hastalığı sağlık kurulu raporuyla tespit edilen tutuklu ve hükümlü sayısının 387 olduğunu açıkladı.

Bunların 114’ü kanser hastası imiş. Türkiye’de yılda 300’den fazla mahpusun hapishanelerde öldüğünü biliyor muydunuz? Evet, neredeyse her gün hapishanelerden bir tabut çıkıyor.

‘Ecel’ deniyor...

Ama pek öyle değil.

*

Türkiye’de kaç hapishanede hastane var dersiniz?
Sadece beş kampus tipi hapishanede 50 yataklı hastane mevcut.