Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi

HASTA TUTSAKLAR İÇİN ÜÇ KENTTE EYLEM

İnsan hakları savunucuları ile sivil toplum örgütleri, hasta tutsaklar için sokaklara çıktı.

İnsan hakları savunucuları ile sivil toplum örgütleri, hasta tatsuklar için sokaklara çıktı. İstanbul, Ankara ve İzmir’deki eylemlerde, devletin hasta tutsaklara işkence uyguladığı söylenerek, tahliye talebinde bulunuldu. 757 hasta tutsağın bulunduğu, 2015’te 37 tutsağın yaşamını yitirdiği de bildirildi.

İSTANBUL

Hasta mahpuslar

Ankara’daki Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi şöyle diyor: “Adalet Bakanlığı verilerine göre, 2009’da 242; 2010’da 260; 2011’de 285; 2012’de 287; 2013’te 267 kişi hapishanelerde yaşamını yitirdi. Hapishaneler ‘beni duyun’ diye çığlık atıyor. Kürt Özgürlük Savaşçılarından Devrimci Sosyalist mahpuslara, adli mahkûmlardan Ergenekoncusuna-İBDA-C’lisine, onlarca insan içeride öldü. Bunların sorumlusu Adalet Bakanı’yla, Başbakan’ıyla, Cumhurbaşkanı’yla, Meclis Başkanı’yla, Bakanlar Kuruluyla Devlet’tir.

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi'nden eylem

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi: “İçeriden bir tabut daha çıkarsa köşklerini başlarına yıkarız!”

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi (HMÖİ) bugün gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla hapishanede kalp krizi geçiren ve doktor ya da ambulans olmadığı için hayatanı kaybeden Aram Akyüz’ü andı, tüm hasta tutsaklara özgürlük istedi.