İnsan Hakları Komisyonu

Cezaevi Raporu'na AKP Karartması

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Hükümlü ve Tutuklu Hakları Alt Komisyonu'nca Tekirdağ cezaevinde yapılan incelemenin ardından hazırlanan rapor, tartışmalara neden oldu. İncelemeye katılarak, tutuklu ve hükümlülerin anlatımlarıyla somutlanan kötü koşullara daha önce dikkati çeken CHP'li Veli Ağbaba, AKP zihniyetini yansıtan rapora muhalefet şerhi koydu. Rapora göre, tutuklu ve hükümlüler "bina akustiğinin kötü olmasından, akşam yemeklerinin öğlen yemekleri kadar özenli hazırlanmadığından" yakındılar.

Cezaevlerinde hastalara özel yemek yok, vejetaryenler ise makarna ve patatese talim ediyor

Cezaevlerinde hastalara özel yemek yok, vejetaryenler ise makarna ve patatese talim ediyor

TBMM İnsan Hakları Komisyonu’nun “Ceza ve İnfaz Kurumlarında Hükümlü ve Tutuklulara Sunulan Sağlık Hizmetleri” raporuna göre, ceza infaz kurumlarında bulunan hasta hükümlü ve tutukluların karşılaştıkları büyük problemlerden birisi hastalıklarına uygun diyet yemek programlarının yapılmaması.

Maltepe Çocuk Cezaevi hakkındaki TBMM raporu açıklandı

TBMM İnsan Hakları Komisyonu, Maltepe Cezaevi’nde akran şiddetine maruz kalan Onur Önal’ın ölümünü raporlaştırdı.

Rapora göre, 324 tek kişilik odanın 102’sinin kilidi bozuk. Raporda, “Ünite içerisinde çocukların tek kaldıkları odaların kapılarının kilitlerinin bozuk olması ciddi bir güvenlik zafiyeti oluşturmaktadır” denildi ve kilitlerin bir an önce onarılması ve fiziki kontrollerinin sık aralıklarla yapılması gerektiğine dikkat çekildi.

Sincan F Tipi Cezaevi'nde 2 Ayda 41 Tutukluya 2 Bin Gün Hücre Cezası Verildi

Sincan 1 No'lu F Tipi Hapishanesi'ndeki tutukluların Adalet Bakanlığı ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu'na gönderdiği dilekçeye göre, 1 Ocak 2013 ve 1 Mart 2014 tarihleri arasında 41 tutukluya çoğunluğu 11-15 gün olmak üzere toplam 2 bin 60 gün hücre hapsi cezası verildi. Yine 41 tutukluya 1-2-3'er aylık süreler halinde toplam 187 ay ziyaretten men cezası verildi.

41 tutuklu, 1-2-3'er aylık süreler halinde haberleşmeden men edildi. Haberleşme cezasının süresi toplam 136 ayı buluyor. 33 tutuklu da toplam 38 ay boyunca sosyal ve kültürel faaliyetlerden men edildi.

Hastane Yerine Süngerli Oda Hapsi

Bolu T Tipi Cezaevi’nde kapılara vurarak arkadaşlarının hastaneye götürülmemesini protesto eden mahpuslar dövüldü, elleri plastik kelepçeyle bağlandı. Dördü süngerli odada, altısı güvenlik odasında 24 saat tecrit edildi.
 

Barış ve Demokrasi Partisi Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu, Bolu T Tipi Cezaevi’nde darp edilen mahpuslarla yaptığı görüşmenin ardından açıklama yaptı.

Kanser Hastası Tutuklu Mesut Tanrıkulu Şeker Hastalığına Yakalandı, Görme Problemi Yaşamaya Başladı

Tutuklanmadan önce kansere karşı mücadele veren KCK tutuklusu Mesut Tanrıkulu, cezaevinde ayrıca şeker hastalığına yakalanarak, görme problemi yaşamaya başladı. Tanrıkulu’nun serbest bırakılıp, tedavisinin yapılması için baba Mehmet Tanrıkulu yetkili mercilere başvuru yaptı.