İrfan Eskibağ

Mektuptan Önce Ölüm Haberi Geldi

Sincan Cezaevi’ndeki Nakçi, burada kalan iki ağır hasta arkadaşının tahliye edilmesi gerektiğini yazdı. Mektubu yerine ulaşmadan, ağır hastalardan Eskibağ yaşamını yitirdi, diğeri halen cezaevinde.

Sincan 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nden İdris Nakçi isimli mahpus, cezaevinde ağır hasta iki arkadaşının durumuna dikkat çekmek için bir mektup yazdı.

28 Nisan’da yolladığı mektupta, “Mahpuslar A. Samet Çelik ile İrfan Eskibağ cezaevinde ölüme terk ediliyor” diyordu.

Samet ölüyor, bir şeyler yapın!

Hasta tutuklu A. Samet Çelik'in hapishaneden arkadaşları, kamuoyuna hitaben yazdıkları mektupta “Samet'in durumu çok ciddi ve acil. Gözlerimizin içine baka baka eriyor. Dayanamıyoruz, duyarlılık bekliyoruz” dedi

22 yıldır hapiste olan A. Samet Çelik, lösemi hastası. Hastalık nedeniyle bağışıklık sistemi çökmüş, karaciğeri ve dalağı iflas etmiş durumda. İlik nakline ihtiyaç duyan Çelik'e her gün 4-5 ünite kan veriliyor, kan değerleri ise çok düşük. Durumu her geçen gün daha da kötüye gidiyor.

‘Hasta mahpusların sesine SES ver!’

SES Genel Merkezi, hasta mahpusların serbest bırakılması çağrısı yaptı

Hastalıklarının tedavisi hapishane koşullarında mümkün olmayan mahpusların serbest bırakılmasını talep eden SES Genel Merkezi, hükümeti göreve çağırdı.

En son 7 Mayıs 2013 tarihinde Sincan F Tipi Cezaevi’nde İrfan Eskibağ’ın hayatını kaybettiğini belirten SES, Eskibağ gibi Sincan F Tipi 2 No’lu Cezaevi’nde bulunan Abdulsamet Çelik’in haspishane koşullarında tedavisinin sürdürülemez olduğunu belirtti.

Hükümet hasta tutuklular için adım atsın

Her hafta hasta tutuklu ve hükümlülerin serbest bırakılması talebi ile Adalet Bakanlığı ek binası önünde oturma eylemi gerçekleştiren İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi Cezaevi Komisyonu ve TUHAD-FED Temsilciliği, 10’uncu haftada da bir araya geldi. “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın” pankartının açıldığı eylemde sık sık, “Zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük” sloganı atıldı.

ADLİ TIP DA SORUMLU

Hasta tutuklular için adli tıp engeli kalksın

‘ÖLEN 4 TUTUKLU ADLİ TIP ENGELİNE TAKILDI’

Cezaevlerinde yüzlerce ağır hastanın bulunduğunu hatırlatan hekimler, bu hastaların tedavilerinin yapılamadığına dikkat çekti. İnfaz Kanunu ile birlikte vahameti giderek artan hastane raporlarının adli tıpta aylarca bekletildiğini belirten hekimler, adli tıpın tutukluların sağlığı açısından devre dışı bırakılmasını talep ettiler.

Adli Tıp Raporu: Tutuklu Kanser Hastası Mete Diş Tahliye Edilmeli

İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı, tutuklu kanser hastası Mete Diş’in hapishanede kalmasının sağlığı açısından uygun olmadığını, ölümüne sebep olabileceğini rapor etti.

Bianet'ten Ayça Söylemez'in haberine göre, İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı, kanser hastası tutuklu Mete Diş ile ilgili raporunu tamamladı. Rapora göre, “Diş’in tutuklu kalması, kemoterapi sonrası oluşabilecek etkilerin ardından sağlık hizmetlerinde gecikmeye ve ölümüne sebep olabilir.”