Kadın Tutsaklar

Silivri’den yansıyan “Tutsaksan, devrimciysen, kadınsan her türlü işkenceyi hak ediyorsun”

Fiziki müdahaleleri de erkek personel yapıyor. Ben iki kez bu şekilde saldırıya uğradım.. Hakkımızı aradığımızda gardiyanlar bize ‘biz devletiz, devlete ayıp olmaz’ vb. şeyler de söylüyorlar. Erkek personelle tartıştığımızda ‘kadınların bize gücü yetmez” diyorlar.

Kadın Tutsaklar "15 kitap" sınırlamasını teşhir ediyor

Kadın tutsaklar, Bakırköy Kadın Hapishanesi yönetiminin "kişi başı 15 kitap" sınırlamasını teşhir ediyor. Kadınlar, sınırlamadan dolayı dışarıdan gönderilen kitapların ellerine ulaşmadığını belirtiyor

Kadın tutsaklar, Bakırköy Kadın Cezaevi yönetiminin “kişi başı 15 kitap sınırlandırmasını” ve dışarıdan gönderilen kitapların ellerine ulaşmamasını kaleme aldıkları bir mektupla teşhir ettiler.

Tarsus cezaevinde, kadın tutsaklara kötü muamele

26 Mayıs 2016 / Sarya Gözüoğlu - Filiz Zeyrek / JINHA

MERSİN- Adana Karataş Kadın Kapalı Cezaevi'nde bulunan 33 siyasi kadın tutsak, "Cezaevi boşaltılıyor. Açık cezaevi oluyor" gerekçesiyle 12 Nisan'da Tarsus C Tipi Kapalı Cezaevi'ne sürgün edilmesiyle birlikte siyasi kadın tutsaklara ve görüşe giden ailelere karşı cezaevi yönetimi tarafından kötü muamele uygulandığı belirtildi.

Tarsus Cezaevi'nde neler oluyor?

Cezaevini ziyaret eden Av. Özgür Çağlar, kadın hükümlülerin kendilerine "İnce arama esnasında arama yapanlar karşısında anadan üryan bir şekilde soyunmamız isteniyor. Ayağı kalkıp oturmamızı, kolumuzu ve bacağımızı kaldırıp indirmemiz dayatılıyor" şeklinde beyanda bulunduğunu belirterek, özellikle kadınlara Tarsus Cezaevinde insan onurunu ayaklar altına alan davranışlarda bulunulduğunu ve bu hak ihlallerinin çok ağır ve vahim olduğunu söyledi.