Karataş

Tarsus cezaevinde, kadın tutsaklara kötü muamele

26 Mayıs 2016 / Sarya Gözüoğlu - Filiz Zeyrek / JINHA

MERSİN- Adana Karataş Kadın Kapalı Cezaevi'nde bulunan 33 siyasi kadın tutsak, "Cezaevi boşaltılıyor. Açık cezaevi oluyor" gerekçesiyle 12 Nisan'da Tarsus C Tipi Kapalı Cezaevi'ne sürgün edilmesiyle birlikte siyasi kadın tutsaklara ve görüşe giden ailelere karşı cezaevi yönetimi tarafından kötü muamele uygulandığı belirtildi.

İHD: Cezaevleri acı ve dram evleri haline gelmiştir...

Çukurova Bölgesi'nde bulunan cezaevlerinin genel durumuna ilişkin hazırlanan hak ihlali raporunu açıklayan İHD Adana Şubesi Eşbaşkanı İlhan Öngör, savaş konseptinin cezaevlerine yansımasına dikkat çekerek, hasta tutsakların tedavi edilmediğini ve insanlık dışı uygulamalara maruz kaldığını aktardı. Öngör, "Cezaevleri adeta acı ve dram evleri haline gelmiştir" dedi.

Adana Karataş Kadın Cezaevi'nde Kadınların Çiçek Yetiştirmesi Yasaklandı

Kreşi kullanılmayan, koğuşunda yemek yapılmayan, kantini pahalı, suları da neredeyse hep kesik olan Adana Karataş Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, çiçek yetiştirmeyi yasakladı. Durum CHP milletvekillerinin ziyareti üzerine ortaya çıktı. Mahkûmların koğuşta çiçek yetiştirmesine izin verilmedi. Bunun üzerine kurutulmuş çay, meyve ve yumurta kabuklarına çiçek ektiler, cezaevi yönetimi buna da izin vermedi.

Tel Örgülere Karşı Çıkan Kadın Mahpuslara 160 Ay Ceza

Adana Karataş Kadın Kapalı Cezaevi’nde havalandırma alanının üzerine yapılmak istenilen tel örgülere karşı çıkan sekiz siyasi kadın mahpus 160'ar ay ceza aldı.

Adana Karataş Kadın Kapalı Cezaevi’nde havalandırma alanının üzerine yapılmak istenilen tel örgülere karşı çıkan sekiz siyasi kadın mahpus ceza aldı.

Armutlu direnişimiz yargılanamaz!

Taksim Dayanışması, Gezi sürecinde Antakya-Armutlu direnişine katıldıkları için tutuklanan ondört kişinin duruşmasına katılım çağrısı yaptı

Armutlu Direnişimiz Yargılanamaz!

Gezi Parkı direnişimizin ortaya çıkmasıyla birlikte, büyük bir panik havası yaşayan hükümet, taleplerimizi yerine getirmek yerine, başından itibaren direnişimizi ezmeye, itibarsızlaştırmaya, terörize etmeye çabaladı ama bu sefer tutmadı.

Çatışma şiddetlendi, direnişin ateşi yayıldı, büyüdü. Her yer Taksim oldu, her yer direniş oldu!

Tekirdağ’da açlık grevindeki mahpusların durumu ağırlaşıyor!

Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde, 21 tutsağın süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi 33. gününe girdi. Açlık grevindeki tutsaklar  ‘Kritik aşamadayız. Taleplerimiz kabul edilmezse eylemimiz sürer’ derken Milletvekil Tuncel ‘Arkadaşlar moralli ama sağlık durumları kötüydü’ diye konuştu

Tutsaklar: Kritik aşamadayız

Roza Yaruk'tan Mektup Var

ROZA'DAN MEKTUP

Darbeler ve barışa şahitlik eden bir eylül gününde, henüz ailemin göçe zorlanmadığı Silvan topraklarında bir Kürt ve kadın olarak dünyaya geldim.
Yaşamla daha güçlü mücadele etmem gerekeceğinden olsa gerek, Roza adını almışım.Yaşamla tanıştıkça, adımı kimden miras kaldığını öğrenmem beni Rosa LUXEMBURG ve arkadaşlarının açtığı yolda yürümeye ve yeni yollar keşfetmeye yöneltti.

Dilek Hoş Adana Karataş Cezaevinden Yazıyor

Merhabalar...

Nasıl başlamalı söze bilemiyorum. Zira ilk defa böyle bir yazı kaleme alıyorum. Günlük pratikte yaşadığım ama kağıda dökerken zorlandığım bir konu üzerine yazacağım. Yazarken zorlanmamın sebebi; doğru kelimelerin yan yana dizilerek oluşturacakları doğru cümleleri bulabilme düşüncesinden kaynaklanıyor... Artık anlatmaya başlayalım...