KCK

Mahkûm Sayısı 10 Yılda 100 Bin Arttı: Koğuşlara Ek Yatak Konuluyor

Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre, Türkiye’de 290 kapalı, 60 müstakil açık, 2 çocuk, 5 kadın kapalı, 1 kadın açık, 3 çocuk kapalı olmak üzere toplam 361 cezaevi bulunuyor. Bu cezaevlerinin kapasitesi 179 bin 883 kişi. Ancak cezaevlerinde 158 bin 118’i hükümlü (yüzde 86), 26 bin 376’sı (yüzde 14) tutuklu toplam 184 bin 494 kişi bulunuyor. Bunların 175 bin 445’i erkek, 6 bin 616’sı kadın, 2 bin 433’ü ise çocuk.

Dört Ödül Sahibinden Sadece Biri Ödülünü Alabildi; Çünkü...

İHD'nin “Ayşenur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü” 13. yılında Bakur Belgeseli, Özgür Amed, Deniz Fırat ve Hasan Gülbahar’a verildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nin 2002 yılından beri her 9 Mayıs'ta verdiği “Ayşenur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü” bu yılki sahiplerini buldu.

"Hasta tutsaklara özgürlük"

İHD, İzmir’de hasta tutsaklar için yaptığı eylemde, hasta tutsak Necman Öner’in serbest bırakılmasını istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi hasta tutsaklar için yaptığı eylemlere devam ediyor. Bu hafta yapılan eylemde Necman Öner adlı tutsağın sağlığı hakkında bilgi verildi.

Saat 13.00’te Eski Sümerbank önünde yapılan eylemde “Hasta mahpuslar sahipsiz değildir!” ve “Hasta mahpuslar derhal serbest bırakılsın!” pankartları açıldı. Basın açıklamasını İHD yönetimi adına Adalet Karadaş yaptı.

Gazeteci Çiftçi Kadınlar Koğuşunu Yazdı

KCK sanığı gazeteci Çiftçi “Kadın ve Zindan-Kadın Bir Gazetecinin Esareti" kitabında kadınlar koğuşunu yazdı: “Hapiste anladım ki; hayat tam da bitti dediğin yerden başlıyormuş.”
İstanbul - BİA Haber Merkezi 22 Ekim 2014

KCK operasyonlarında tutuklanan ve yaklaşık iki yıllık tutukluluğun ardından tahliye edilen gazetecilerden, DİHA Hakkari muhabiri Hamdiye Çiftçi Öksüz’ün “Kadın ve Zindan-Kadın Bir Gazetecinin Esareti” adlı kitabı çıktı.

Ağırlaştırılmış müebbet cezalıların dikkatine!

Ağırlaştırılmış müebbet cezalı Metin Güven (Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi); Ramazan Tanrıverdi (Kalkandere L Tipi Cezaevi); Basri Kılınç (Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi) ve Hamit Orbay (Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi). Bu okurlarımız, ilgili belgelerini, söz konusu kurumlara gönderdikleri halde, 12 Eylül 2014 günü yayınladığımız listede adlarını bulamamışlar. Bu durumda, bilgi ve belgelerini, ilgili kurumlara yeniden göndermek zorundalar.

"Bebekler Beşikte Olmalı, Cezaevinde Değil"

Ailelerin aldığı hapis cezası nedeniyle cezaevine girecek bebeklere dikkat çekmek için, CHP İstanbul milletvekili Melda Onur Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Melda Onur, kesinleşen hapis cezası nedeniyle sekiz buçuk aylık ikiz bebekleri Özgür ve Lorin'le cezaevine girecek Mülkiye Demir Kılınç ve altı aylık bebeği Zeynep Simay'la cezaevine girecek Arzu Ceylan Oral ile birlikte Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

23 YILDIR TUTSAK OLAN VAHAP NARİN BUCA HAPİSHANESİNDEN YAZMIŞ

“Acı, zulüm ve cefa çeken insanlarımız için her geçen gün yaşam daha da güzelleşeceğine her zamankinden daha çok inanıyorum. Belki bizim gibiler o günleri görmeyebilir. Nicelerimizin görmedikleri gibi. Zaten bu yola başvuran canlar da kendisinin bir gün güzel bir yaşam yaşaması için görmemiştir. Halklara yapılan acımasız zulümlere son verebilmesi için baş kaldırmıştır. Her an başına neler gelebileceği bilinciyle vicdanına kulak verip bu yola baş koymuştur.

ATK hasta tutsağı iyileştirdi!

Adli Tıp Kurumu birkaç ay önce "Cezaevinde kalamaz. Tahliye edilmeli" dediği ağır hasta tutsak Salih Tuğrul'u bu kez iyileştirerek "Cezaevinde kalsın" dedi. 

58 yaşındaki Salih Tuğrul, yaklaşık 12 yıldır cezaevinde. 2007 yılında iki kez kalp krizi geçiren Tuğrul, kısmi felç oldu. 2012 yılının Aralık ayında cezaevinde dengesini kaybederek düştü. Ardından bütün reflekslerini ve hafızasını yitirdi, en temel kişisel ihtiyaçlarını bile tek başına karşılayamayacak duruma geldi.