PKK

Kırıkkale F Tipi’nde Kütüphane “Yasak”

Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde inceleme yaptı; mahpuslar kütüphaneye gitme isteklerinin sürekli reddedildiğini, hastaneye kelepçesiz gidemediklerini anlattı.

Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Cezaevleri Alt Komisyonu, Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde yaptıkları incelemeyle ilgili değerlendirmelerini paylaştı.

Mahkûm Sayısı 10 Yılda 100 Bin Arttı: Koğuşlara Ek Yatak Konuluyor

Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre, Türkiye’de 290 kapalı, 60 müstakil açık, 2 çocuk, 5 kadın kapalı, 1 kadın açık, 3 çocuk kapalı olmak üzere toplam 361 cezaevi bulunuyor. Bu cezaevlerinin kapasitesi 179 bin 883 kişi. Ancak cezaevlerinde 158 bin 118’i hükümlü (yüzde 86), 26 bin 376’sı (yüzde 14) tutuklu toplam 184 bin 494 kişi bulunuyor. Bunların 175 bin 445’i erkek, 6 bin 616’sı kadın, 2 bin 433’ü ise çocuk.

Hasta tutsak Fatma Tokmak’ın tedavisi savaş konseptine takıldı

27 Eylül 2015  -İSTANBUL 
"Her ay iğne olmak için hastaneye götürülen Tokmak, iki hafta önce hastaneye giderken ellerinin göğüs hizasında kalacak şekilde sıkıca kelepçelendiğini ve öylece ring araca bindirildiğini anlattı. Tokmak, “Kelepçeleri öyle bir sıktılar ki ellerim kan topladı. Samatya Devlet Hastanesine getirildiğimde bir asker ordusuyla doktor muayene odasına sokuldum."

KOMUTANLAR TEDAVİLERİ ENGELLİYOR!

Bu bir cinayettir

AKP hükümetinin ölüm politikası bir hasta tutsağın daha canına mal oldu. Dün 36 yaşındaki Rıza Kazıcı, geçirdiği ameliyatı sonrası cezaevine gönderilince enfeksiyon kapması sonucu yaşamını yitirdi

KOCAELİ - DİHA -Türkiye cezaevlerinde bulunan 600'ün üzerindeki hasta tutsağı adeta ölüme mahkum eden AKP hükümeti, hasta tutsakları bir bir öldürüyor. Başta Kürtler olmak üzere halkın "hasta tutsakları serbest bırakın" çağrısına kulak tıkayan hükümet, bir tutsağın daha ölümüne sebep oldu.

TUTSAK YAZAR İBRAHİM ŞAHİN (MİRCAN KARAALİ)’DEN ÖYKÜ TADINDA MEKTUP

ANNEMİN CEZERYELERİ: TUTSAK YAZAR İBRAHİM ŞAHİN (MİRCAN KARAALİ)'DEN ÖYKÜ TADINDA MEKTUP                                                                                                                                  

Sensizlik Uzadıkça

             gün doğmayacak

Uğruna terk ettiklerim

             benden intikam alacak

                                 (Mircan K.)

Sevgili Adil Can Merhaba

Seni dostlukla kucaklıyor ve sevgilerimi gönderiyorum. Umuyorum iyisindir.

Uzun zamandır görüşemiyoruz. Uğrayıp halini hatırını sorayım dedim.

Cezaevi yönetimi kitabı değil bildiğini okuyor!

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'nin idaresi, Tuğçe Tatari'nin "Anneanne Ben Aslında Diyarbakır'da Değildim" ve Faruk Balıkçı ile Ruhi Karadağ'ın birlikte hazırladığı "Yaralı Yonca" kitaplarını "Örgüt propagandası" yaptığı iddiasıyla cezaevine girişini yasakladı. Yasak kararını değerlendiren Tatari, "Okuma alışkanlıkları olmadığı için sadece kitapların içeriğine bakıp öyle bakıyorlar. Okusalar konunun muhatabı olanlara propaganda yapamayacağımı göreceklerdir" dedi.

Nefes bile alamıyor

PKK davasından hüküm giyen 41 yaşındaki Fatma Tokmak, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde ciddi sağlık sorunları yaşıyor. 4 kalp damarı tıkalı olan ve 2 kalp kapakçığı iflas eden Tokmak, geçen hafta cezaevinde kalp spazmı geçirerek hastaneye kaldırıldı.

Pişmanlık dayatması

İskenderun M Tipi Cezaevi’nde bulunan Behruz Akgöl, cezası bir yılın altına düştüğü için “denetimli serbestlik” hakkından yararlanmak için başvurmuş; ancak “örgütle ilgim yok” dersen, bırakırız” demişler. Okurumuz, “örgütle ilgim olduğu iddiasıyla hapis cezası verenler, şimdi de örgütle ilgim olmadığımı söylememi istiyorlar” deyip, böylesi bir saçmalığı kabul etmediğini belirtmiş ve bu nedenle, son yılı da içeride geçirecek.

Kobanê için açlık grevindeler

Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde bulunan okurlarımız, daha önce Sayın Öcalan’ın özgürlüğü için başlatılan kampanyaya 121 imza ile katılmışlardı. Şimdi de Rojava ve Şengal’e yardım için düzenlenecek olan resim sergisine 70 tablo ile katkıda bulundular. Buradaki okurlarımız, kendi cezaevlerinden tedavi için Metris R Tipi Cezaevi’ne sevk edilen Abdulmecit Aslan’ın durumunun her geçen gün kötüleştiğini belirtip ve kamuoyuna duyarlılık çağrısı yapıyorlar. ALS hastası olan Lokman Akbaba’nın artık iştahının kesildiği ifade ediliyor.