Sadullah Ergin

ÇOCUK ÖYKÜ’NÜN BALONLARINDAN SALYANGOZ DAVASINA YOLCULUK VE TEŞEKKÜR MESAJI

“Salyangoz davasıyla” ilgili yaptığım basın açıklamasına bizzat gelip dayanışma gösteren İHD Şube başkanı Ali Tanrıverdi’ye, Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Yüksel Mutlu ve Fazıl Türk’e, siyasi parti, örgüt ve demokratik kitle örgüt temsilcilerine, yazar, şair, sanatçı dostlarıma, konuyu gazetelerinde – dergilerinde - web sitelerinde paylaşan gazetecilere, telefonla ve mesajla destek sunan tanıdığım-tanımadığım tüm arkadaşlara, ayrıca davamı hiçbir karşılık beklemeden üstlenen İHD yöneticisi Av.

Türkiye 5 Yılda 207 Yeni Cezaevi Yapacağını Açıklarken İsveç 5 Cezaevini Kapatıyor

İsveç'te, aralarında 1700'lü yıllardan bu yana tutukluların cezalarını doldurmaları için kullanılanlar dahil 47 cezaevinin 5'inin kapatılmasına karar verildi. Ülkede halen 4 bin 554 tutuklu yargılama sonucunda aldıkları cezalarını bulundukları cezaevlerinde doldurmak için gün sayıyor. Ayrıca elektronik kelepçeli olarak evlerinde cezalarını çekenlerin sayısı da 4 bin 528 olarak açıklandı.

Fısıltılar ve Çığlıklar

Düşünmenin ve konuşmanın kısaca ifadenin özgür olduğu yerlerde “fısıltı” ancak sevdaları söyler. Çığlıklarsa olsa olsa bir karabasanı anlatır. Baskı ortamlarındaysa çığlıklar doğaldır, üstelik fısıltılar  arta arta, yavaş yavaş çığlıklar haline gelir.

12 Eylül 1980 Türkiyesi  denince benim aklıma bir tek tanım geliyor “fısıltılar ve çığlıklar ülkesi”. Bu fısıltılar ve çığlıklardan doğdu İnsan Hakları Derneği.

Hasta tutuklular için 11 talep

İHD hasta tutuklulara ilişkin Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile görüştü. Görüşmeyi BirGün’e anlatan Türkdoğan, Bakan Sadullah Ergin’e 11 talep ilettiklerini söyledi.

ESRA KOÇAK ANKARA

İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, hasta tutuklulara ilişkin Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile görüştü. İHD Genel Merkezi’nden oluşan 4 kişilik heyetin hasta tutukluların durumuna ilişkin Adalet Bakanlığı ile gerçekleştirdiği görüşmeyi BirGün’e anlatan Türkdoğan, Bakan Ergin’e 11 talep ilettiklerini söyledi.

Ceza Değil Ölüm Evi: Cezaevlerinde 11 Yılda 1989 Kişi Yaşamını Yitirdi

Cezaevlerinde son 11 yılda 1989 kişinin yaşamını yitirmesine rağmen Adalet Bakanlığı, ölüm oranının Avrupa’nın altında olduğu savunmasını yaptı.

Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre AKP’nin iktidarda olduğu 11 yılda cezaevlerinde 1989 kişi yaşamını yitirdi.

Son 8 yılda ise ölenlerin 464’ü daha suçlu olup olmadıklarına ilişkin hüküm verilmeyen tutuklulardan oluştu.

Cezaevlerinde halen ağır hasta ve bakıma muhtaç olan 196 hükümlü ve 62 tutuklu olmak üzere 258 kişi bulunuyor.

İHD: Mehmet Yamaç serbest bırakılsın!

İHD’nin düzenlediği F Oturması eyleminde bu hafta Mehmet Yamaç’ın hastalığına dikkat çekildi.

İHD Cezaevi komisyonu Galatasaray Lisesi önünde yaptığı F oturması eylemleriyle hasta tutsaklara özgürlük talebini yükseltmeye devam ediyor.

Eylemde ilk olarak İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe söz aldı. Efe, hasta mahpusların siyasi pazarlık malzemesi yapıldığını ifade etti, raporları olmasına rağmen serbest bırakılmamalarını eleştirdi.

Mahpus LGBT'ler Sorusuna Adalet Bakanı'ndan Cevap

CHP'li Melda Onur’un LGBT'lerin cezaevlerinde yaşadığı sorunların ortaya çıkarılması için verdiği soru önergesine Adalet Bakanı Ergin’den cevap geldi ancak birçok soru yine yanıtsız kaldı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul milletvekili Melda Onur’un, LGBT'lerin cezaevlerinde yaşadıkları sorunların ortaya çıkarılması için Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesine gelen cevapta birçok soru yanıtsız kaldı.

Sayfalar