Tecrit

Tecrit İnsanlık Suçudur

27.03.2016

"Bu tıpkı okyanuslarda yaşayan bir balinanın esir alınarak bir veya üç kişilik bir akvaryuma atılması gibidir. Tutsak balina doğasından koparılmıştır, tutsak insan doğasından koparılmıştır. Tutsak balinanın suçu, zalim insana yakalanmış olmasıdır. Devrimci tutsağın suçu, devrimci olmasıdır."

*********

"Tecrit duvarlarına yeni tuğlalar ekleniyor"

Şakran'dan devrimci tutsaklar, hapishanedeki tecrit koşulları ile ilgili açıklama yaptı.

Şakran Kadın Kapalı Hapishanesi'nde tutuklu bulunan devrimci tutsaklar, basın ve kamuoyuna yaptıkları açıklama ile tecrit ve tredman saldırılarına dikkat çektiler.

Hapishanede kazanılmış hakların gasp edilmeye ve tecrit duvarlarına yeni tuğlalar eklenmeye çalışıldığı belirtilen açıklama şöyle:

Merhaba;

Hasta Tutsak Çelebi'ye tecrit içinde tecrit uygulanıyor

Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Hapishanesi'nde tutulan siyasi tutsak Ersin Bağatur, 'wernicke korsakoff hastası Mehmet Ali Çelebi'ye hapishane yönetimi tarafından uygulanan baskılara dikkat çekti.

ANF'ye bir faks göndererek yaşananları anlatan Bağatur, Çelebi'nin tahliye edilmesini istedi.

1996 yılında ölüm orucu direnişine katılan Çelebi, 'wernicke korsakoff' hastalığına yakalandı. Çelebi'ye aynı zamanda şizofreni tanısı da konulurken, tahliye edildi. Ancak Mehmet Ali Çelebi, 2012 yılında yeniden tutuklandı.

Trans Kadın Mahpuslara Tecrit İçinde Tecrit

Maltepe Cezaevinde Türkiyeli LGBTİ mahpuslardan ayrılarak başka bölüme götürülen Brezilyalı ve Azerbaycanlı trans kadınlar, arkadaşlarının maddi ve manevi yardımından mahrum bırakıldıkları ve tecritte tutuldukları için açlık grevine başladı.

Maltepe Hapishanesindeki Türkiye vatandaşı olmayan trans kadınlar aynı cezaevinde başka bir bölüme götürüldü. 21 LGBTİ mahpustan dördü Brezilya biri Azerbaycan vatandaşı olan beş trans kadın, arkadaşlarından ayrıldıkları ve “tecrit içerisinde tecrit yaşatıldıkları için” açlık grevine başladı.

"Hastane sevkleri işkenceye dönüştü"

İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu, 170. F Oturması’nda hasta tutsak Hüseyin Aslan’ın serbest bırakılmasını istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu, bugün 170. F Oturması’nı gerçekleştirerek Malatya E Tipi Hapishanesi’nde tutulan ve anksiyete bozukluğu hastası Hüseyin Aslan’ın serbest bırakılmasını istedi. 

Ağırlaştırılmış müebbet: Ceza mı, işkence mi?

Geçtiğimiz sene intihar eden bir müebbet hükümlüsü, Şakran Kadın Hapishanesi’ndeki tutukluların hayatını sarsıcı bir şekilde değiştirdi. Adalet Bakanlığı intiharı engellemek için çok parlak bir fikir buldu.

Şakran Kadın Hapishanesi’nde 9 Mayıs 2014 tarihinde bir kadın hükümlü intihar etti. Ardından Adalet Bakanlığı başka intiharları (!) engellemek için çaresiz bir talimat gönderdi. O talimat bu yazının vesilesidir.

HASTA TUTSAK KAMİL TURANLIOĞLU'NDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Sevgili hocam merhaba,

Öncelikle en içten duygularla kucaklıyorum sizleri. Göndermiş olduğunuz yazı ve yılbaşı kartınızı aldık. Teşekkürler. Yayın yasağı konusunda alınmış olan karar geri çekildi fakat ucu açık bir şekilde olduğundan dolayı her an yeni versiyonu ile karşı karşıya kalmamız büyük ihtimal. Sizlerinde gayet iyi bildiği üzere hapishanelerde bu durum özellikle son süreçlerde rutin bir hal almıştır. Bende gerek bu rutini, gerekse yaşadığımız sağlık sorunları… Vb ifade eden bir mektupla yaşadığımız durumu sizinle paylaşmak istedim.

Müebbet hapse mahkum edilen kadın tutsak yayın yasağını yazdı

“Bugünlerde devrimci basının bizlere ulaşmasını engellemeye yönelik yeni bir saldırıyla daha karşı karşıyayız. Tüm bunlar faşist sistemin karakterine gayet uygundur. Ama devrimci tutsaklar da en az Sisiphos kadar inatçıdırlar. Her hak gaspını bir şekilde geri püskürtürler. Ve süreç yeniden başlar. Zindanlar yıkılana kadar da bunun böyle olması kaçınılmazdır. Kalıcı kazanım yokmuş gibi görünen bu döngü aslında tecrit-tretman sisteminin yenilgisinin ilanıdır.”