TTB

Silivri cezaevi bedensel sağlığa zararlıdır, ruhsal sağlığa zararlıdır...

"Silivri korkunç bir yer.  Devasa kampüse yaklaştıkça, her bir arama noktası ayrı bir eziyete dönüşüyor.  İnsanın sevdikleri ile arasına bundan daha büyük engeller, korkutucu, soğuk, mekanik, robotik, duygusuz bariyerler konulması sanki bilerek, planlanarak, tasarlayarak yapılmış. İnsanların barış, huzur, sağlık, güvenli, adaletli bir yaşam için beraberce oluşturduklarını sandığımız devlet denilen aygıt bu kadar mı mendebur hale getirilir? "

Tutuklulara 'Mağarada savcı gözetiminde cinsel işkence yapıldı'

"M. D. şunu söylüyor; 'Başımı bir kovaya koydular. Tecavüz ettiler. Beni çırılçıplak soydular makatıma cop soktular. Beni bir koltuğa oturtulur. Ayaklarımı inşaat telleri ile bağladılar, ellerimi koltuğa kelepçelediler. Karın ve göğüs boşluğuma coplarla, yumruklarla vurdular. Ellerimden bir iple kuyuya salladılar. Üzerime işediler. Polislerden biri penisini çıkarıp yalamamı istedi. Bana bütün bunlar yapılırken savcı yanımızdaydı' diyor."

***

Açlık Grevi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Açlık Grevi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Açlık grevlerinde (AG) süre uzadıkça sağlığa getirdiği risk artmaktadır. Yeterli sıvı alındıysa ilk 10 gün, hatta 2 haftaya kadar açlık tolere edilebilir. Vucut ağırlığının %10-15’i kaybedildiyse ve 28 gün aşıldıysa yüksek risk ortaya çıkar.

1-3 günlük AG: Hafif risk. Günde 1-2 kg kaybedilir. Açlık ağrısı, mide krampı görülür, 2. ya da 3. günden sonra geçer.

4-7 günlük AG: Hafif artmış risk: Hızlı hareket edince baş dönmesi, halsizlik olur.

TTB: Şakran’da Tam Zamanlı Çocuk Psikiyatristi Olmalı

Türk Tabipleri Birliği sürekli hak ihlalleriyle gündeme gelen Şakran Çocuk Cezaevi’ne dair hazırladığı raporda, ağır ruhsal sorunları olan çocukların cezaevinde tutulmaya devam edilmesinin çocuklar için hayati tehlike içerdiğini belirtti.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aliağa Şakran Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda yaptığı incelemenin ardından hazırladığı raporu kamuoyuna duyurdu.

Hasta mahpuslar sempozyumu gerçekleştirildi

Hasta Tutsaklara Özgürlük İnisiyatifi tarafından hazırlıkları yürütülen “Hasta mahpuslara özgürlük ve çözüm önerileri” başlıklı sempozyum bugün Ankara'da Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştirildi.

BDSP’nin de bileşeni olduğu inisiyatif tarafından örgütlenen sempozyumun amacı hasta tutsaklar sorununu kamuoyuna taşımak ve bu konuda bir duyarlılık yaratmak olarak ortaya konuldu. Ayrıca sempozyumun sunum ve metinlerini ilerleyen dönemlerde kitaplaştırmak hedefi ile hareket edildi.

Hasta Tutsaklardan Zeliha Bulut hastanede yaşadıklarını anlatıyor

"Son çıkan yasa kapsamında hasta tutsaklar listesinde olduğumdan numuneye sağlık raporu için birçok bölümün kuruluna çıkarılmak için gidişlerim oldu. Resmen burnumuzdan getirmek için her şeyi yaptılar. Sabah buradan çıktık. Evrim’le, evrim varis ameliyatı olmuş bir ay geçmişti. Evrim gitti. Giriş katında muayene yerinde asker çıkmadığı için dördüncü kattı sanırım oraya çıkarmışlar. Doktor oraya çıkmamış. Hemşire dikişlerini almış o kadar. Halbuki evrimin ağrıları-hissizlik sorunu vardı.  Bense saat 9 da oradaydık 4 de kadar ringde bekletildim.

Şırnak T Tipi Cezaevi doluyor!

İnşaatı tam olarak tamamlanmadan açılan Şırnak T Tipi Cezaevi’ne sevk edilenler arasında kadın tutsaklar da bulunuyor. Mardin E Tipi Cezaevi’nden, 13 Mayıs 2014 günü Sarya Ölmez, Raziye Eren ve Behice Tanrıverdi; Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nden, 23 Mayıs 2014 günü Ayfer Ekin, Asiye Atılgan, Azime İke ve Vahide Erdem Şırnak T Tipi Cezaevi’ne getirilmiş bulunuyor. Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden buraya sevk edilen 48 kişi arasında Salih Gülenç de bulunuyor. Arkadaşlarının dikkatine...

Dünya Aydınları Sesleniyor: Hasta Tutsaklar Serbest Bırakılsın

Başbakan Erdoğan ve Adalet Bakanı Bozdağ’a seslenen dünya çapında 122 aydın Türkiye’de 163 tutsağın hayati tehlike yaşadıklarını belirterek, derhal serbest bırakılmaları gerektiğine dikkat çekiyor.

Aralarında Immanuel Wallerstein, Noam Chomsky, Gaspar Miklos Tamas, Vedat Türkali ve Murathan Mungan’ın da bulunduğu, uluslararası etkiye sahip 121 aydın; Türkiye’de 544 hasta tutsaktan 163’ünün hayati tehlikesi olduğunu ve tutsakların kaderinin ise Adli Tıp Kurumu’nun eline bırakıldığını belirterek kaygılarını dile getirdiler.

Sayfalar