Türk Tabipler Birliği

Tutuklulara 'Mağarada savcı gözetiminde cinsel işkence yapıldı'

"M. D. şunu söylüyor; 'Başımı bir kovaya koydular. Tecavüz ettiler. Beni çırılçıplak soydular makatıma cop soktular. Beni bir koltuğa oturtulur. Ayaklarımı inşaat telleri ile bağladılar, ellerimi koltuğa kelepçelediler. Karın ve göğüs boşluğuma coplarla, yumruklarla vurdular. Ellerimden bir iple kuyuya salladılar. Üzerime işediler. Polislerden biri penisini çıkarıp yalamamı istedi. Bana bütün bunlar yapılırken savcı yanımızdaydı' diyor."

***

Hapishanelerde hasta tutsaklar katlediliyor!

"Hasta tutsakların serbest bırakılması, tedavilerinin engellenmemesi tutsaklar için atacağımız temel sloganlardan ikisidir. Beraberinde yalnız hasta tutsaklara değil, tüm tutsaklara mektup yazarak hem tecrit duvarlarına bir darbe indirmiş oluruz, hem de tutsaklara moral oluruz."

“Hapishanelerde hasta tutsaklar katlediliyor” derken, ajitasyon yüklü bir sloganı dillendirmiyor, yazık ki, gerçekliği ifade ediyoruz. Katliamın son örneği MKP davasından tutsak olan Hüseyin Dinç. Hasta tutsaklar için oluşturulan sosyal medya sayfasından Dinç için bir yazı var:

Açlık Grevi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Açlık Grevi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Açlık grevlerinde (AG) süre uzadıkça sağlığa getirdiği risk artmaktadır. Yeterli sıvı alındıysa ilk 10 gün, hatta 2 haftaya kadar açlık tolere edilebilir. Vucut ağırlığının %10-15’i kaybedildiyse ve 28 gün aşıldıysa yüksek risk ortaya çıkar.

1-3 günlük AG: Hafif risk. Günde 1-2 kg kaybedilir. Açlık ağrısı, mide krampı görülür, 2. ya da 3. günden sonra geçer.

4-7 günlük AG: Hafif artmış risk: Hızlı hareket edince baş dönmesi, halsizlik olur.

“Direnen” Kanser Hastalarıyla Tanışın

Bugün dünya kanser günü ve Türkiye’de en az 33 kişi bugüne hapishanelerdeki zor koşullarda giriyor. Tahliyeler 5275 nolu kanuna takılıyor, travmatik stres hapiste katlanarak artıyor, tedavilerdeki aksaklıklar can alıyor.

Bugün dünya kanser günü ve TBMM Araştırma Komisyonu'nun 2011'de yaptığı çalışmaya göre, Türkiye'de yaklaşık 400 bine yakın kişi kanserle mücadele ediyor.