Türkiye Gazeteciler Sendikası

Cezaevinde Süreli Yayın Yasağı: Tecrit ve Sansür

Dokuz basın kuruluşu cezaevlerinde mahkumlara süreli yayınların gönderilmesini yasaklanmasını ortak bir açıklamayla protesto etti.

Tekirdağ F Tipi ve Sincan cezaevlerindeki mahkumlara süreli yayınların posta yoluyla gönderilmesi ya da ziyaretçi aracılığıyla getirilmesi yasağına karşı İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde basın açıklaması düzenlendi.

Adalet ve Özgürlük İçin…

Günlerdir kafama takılan bir soruya yanıt arıyorum!

10. ACM heyeti bir hukuk cinayeti olan kararını verirken hangi maddi delilleri değerlendirmiş, kararlarını hangi maddi kanıtlara dayandırmıştır?

4 Kasım 2013 tarihinde görülen duruşmada verdikleri karar ne bu soruların, ne de başka soruların yanıtını vermekten çok uzak olmanın yanı sıra…

Karar tutanağında bir maddi kanıttan ziyade, sadece ve sadece kanaate dayandıklarını itiraf etmişler.

Gelin bu itirafı 4 Kasım 2013 tarihli duruşma tutanağından birlikte okuyalım.

"KCK Basın" Davasına 28 Ekim'de Devam Edilecek: "Onur Mücadelesi Veriyoruz"

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), 20'si tutuklu 46 Kürt gazetecinin yargılandığı davaya 28 Ekim'de devam edilecek. Davaya dikkat çekmek için Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Burhan Felek Salonu'nda basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısına TGS Genel Başkanı Ercan İpekçi, Etkin Haber Ajansı (ETHA) editörü ve Fırat Haber Ajansı (ANF) muhabiri Arzu Demir, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Editörü Çağdaş Kaplan katıldı.

CHP'den Tutuklu Gazeteciler Raporu.. "Dünyanın En Büyük Gazeteci Cezaevi: Türkiye"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Yeni bir medya süreci ile karşı karşıyayız. İktidarın ve polisin beraber denetlediği, ağırlıklı olarak medya patronlarının siyasi otoritenin emrine girdiği, siyasi otoritenin kabul ettiği haberleri yayınlayan, kabul etmediği haberlere sansür veya otosansür uygulanan bir süreci yaşıyoruz. 105 yıl geriye gittik" dedi.

CHP'den Tutuklu Gazeteciler Raporu: 71 Gazeteci Cezaevinde

CHP Cezaevlerini İzleme Komisyonu Üyeleri, “Tutuklu Gazeteciler Raporu, Dünyanın En Büyük Gazeteci Cezaevi: Türkiye” başlıklı raporunu tamamladı. Önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklanacak olan raporda, halen cezaevinde 71 gazeteci bulunduğu saptamasına yer verilirken bu rakamın 31 gazetecinin tutuklandığı 12 Eylül darbe yönetimini de geride bıraktığı saptamasına yer verildi. Rapor, İngilizceye çevrilerek uluslararası kurumlara da gönderilecek.