Tutsak Gazeteciler

ASLI ERDOĞAN, İNAN KIZILKAYA VE ZANA KAYA İLK DEĞİLLERDİ…

 

"Büyük çoğunluğun sustuğu hatta Zulüm İmparatorluğu'nu alkışladığı sürece Aslı Erdoğan vakası son olmayacaktır. Fakat şu bilinmelidir ki:  “Acı patlıcanı kırağı çalmaz” diyerek nöbeti devralanlar hep olacaktır. Ve başta Aslı Erdoğan, tahliye olur olmaz içerideki meslektaşları için eskisinden daha da fazla mesai yapacaktır. Onun yıllarca politik tutsaklarla yazıştığı, onlara moral verdiği devrimci kamuoyunca bilinmektedir. 

Fotoğraf Projemizde yer alan Gazeteci Hayri Tunç Tutuklandı

Fotoğraf Projemiz'de yer alan Gazeteci Hayri Tunç, proje kapsamında tutsak A. Kerim Aktaş ile yazışıyordu.

Ama şimdi o da tutsak.

Bir ironi yaşaıyoruz…

1. Projemizin katılımcısı Fotoğrafçı/Gazeteci Hayri Tunç tutuklandı.

2. Projemizde tutuklu olarak yer alacak.

Hayri Tunç'a katalog ve 2. Proje için bilgilendirme yolladık.

Sizlerden de Hayri arkadaşımıza yalnız olmadığını gösteren mektuplar kartlar yollamanızı istiyoruz…

HAYRİ TUNÇ

Silivri 5 No'lu Cezaevi

Hapis 30 Meslektaşımızın Yeni Yılını Kitapla Kutluyoruz; Siz?

Önümüzde 20 günde bir değişiklik olmazsa 30 gazeteci 2016 yılına hapishanede girecek.

bianet olarak hapis gazeteci arkadaşlarımıza yeni yıl hediyesi olarak kitap göndermeyi düşündük. bianet'e 2015 boyunca yayınevlerinin bize yolladıkları kitapları derleyip paketledik.

İşin kolay yanı buydu. Sonrasında zor kısım başladı. Şu an kaç gazeteci hapisteydi ve adresleri neydi?

Gazeteciler Cemiyeti: 31 Gazeteci Hapis

 

İstanbul-BİA Haber Merkezi 08 Aralık 2015

ÖZGÜRLÜK İÇİN BASIN PROJESİ RAPORU Gazeteciler Cemiyeti: 31 Gazeteci Hapis

Gazeteciler Cemiyeti'nin Özgürlük İçin Basın Projesi kapsamında hazırlanan raporda son bir yılda gazetecilere yönelik artan tutuklama kararlarına dikkat çekildi. TMK ve TCK'da değişiklikler talep edildi.

Ankara'da düzenlenen Özgürlük İçin Basın Projesi'nin İkinci Ulusal Konferansı'nda açıklanan raporda, cezaevlerinde toplam 31 gazetecinin bulunduğu belirtildi.

Kırmızı valizi hep toplu durmalı insanın!

Can Dündar çok uzun zaman önce yazdığı bir şiirinde şöyle diyordu: "Bavulları hep toplu durmalı insanın.İhanetlere, terkedilmelere, bir başına bırakılmalara hazırlıklı olmalı. Haklılığın onuru yaşatır insanı. Susmanın utancı öldürür. O yüzden en sessiz gecelerde 'doğruydu, yaptım'la teselli bulmalı insan. Hep başını alıp gidebilecek kadar cesur ama hep kalıp savaşacakmış kadar gözüpek olabilmeli..."

Can Dündar ve Erdem Gül ilk değil: BU ÜLKEDE YÜZLERCE GAZETECİ ZİNDANLARA TIKILDI

Bu ülkede yüzlerce gazeteci zindanlara tıkılırken 50’den fazlası da katledildi.

Can Dündar ve Erdem Gül ilk değildi.

1922’de Ali Kemal’le başladı gazetecilere yönelik yargısız infazlar, 1980’de Ümit Kaftancıoğlu’yla, 1990’da Turan Dursun’la, 1992'de Musa Anter, 1993’te Uğur Mumcu ve Ferhat Tepe ile devam etti. 1996’da Metin Göktepe işkencede katledildi. Sonra Hrant Dink. AKP iktidarında büyük çoğunluğu Kürt olan yüzlerce gazeteci hapse atıldı. en son 2014'te gazeteci Kadri Bağdu katledildi.

Gazetecileri Koruma Cemiyeti: Türkiye Gazeteciler İçin Açık Hapishane

Türkiye’de basına karşı artan kısıtlama ve sansür, Gazetecileri Koruma Cemiyeti (CPJ) tarafından dünya genelinde yayınlanan ‘‘Basına Karşı Saldırılar, 2015’’ raporunda geniş yer aldı. New York merkezli uluslararası kuruluş CPJ adına basındaki kısıtlamaları ve baskıları kaleme alan gazeteci Yavuz Baydar, Türkiye’nin gazeteciler için açık hava hapishanesine dönüştüğünü dile getirdi.

Türkiye Gazeteci Hapsetmekte Dünyanın 10. Ülkesi

Türkiye Gazeteci Hapsetmekte Dünyanın 10. Ülkesi

CPJ’ye göre Türkiye, en çok gazeteci tutuklayan ülkeler açısından Çin, İran, Eritre, Etiyopya, Vietnam, Mısır, Suriye, Miyanmar ve Azerbaycan’dan son geldi. Dünyadaki tutuklananların yüzde 60’ı “terör”den...

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), dünyada tutuklu gazeteci sayısının geçen yıla göre 9 artışla 220’ye ulaştığını bildirdi.

Tutsak Gazeteci Hatice Duman yazdı: Kanlı Barış

Cezaevinde tutulan gazeteci Hatice Duman, hükümetin sokakta ve evde "kamu düzeni" sağlama politikasının amaçlarını yazdı: "Kamu ve aile köleliğinin tesis edilmesi bu kadar birbirine benzer politikalarla yürütülüyor. Faşist devlet, katil erkeğin dev aynadaki görüntüsüdür bu bağlamda. Kürdistan'a barışmaya giden Erdoğan zeytindalı yerine Kürt halkının ölüleriyle döner, görgüsüzlüğünün son temsili olan mekanına! Barışmaya giden koca ise kadın ölüsüyle döner sıcak aile saadetine!"