Açlık grevindeki Figen Yüksekdağ, 'mahsus mahal'den seslendi

" Kandıra'da odamızdaki açlık grevinin 18.günü… Yağmurlu bir sabahın ardından; güneşli, rüzgarlı bir öğle sonu… Yanımızda Sebahat Başkan, yan hücremizde Selma Irmak… Göğsümüzde çarpan 315 yürek… Açlığın, tecridin inadına al, yeşil, mor fistanları takıp yine de gülmek gerek! "

Figen Yüksekdağ

‘Cezaevlerinde B1 vitamini vermeyenler suç işliyor’

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi ve TTB İnsan Hakları Kol Sorumlusu Op. Dr. Samet Mengüç, açlık grevindeki Leyla Güven ve tutsakların kritik aşamayı çoktan geçtiğine dikkat çekti. Mengüç, TTB’ye cezaevlerinden B1 vitamini verilmediğine dair başvuruların sıklaştığını aktararak, açlık grevindeki tutuklulara B1 vitamini vermeyenlerin suç işlediğini vurguladı.

“Oğlum ıslak imzalı kararla tahliye edilip Silivri’de tarlaya bırakıldı, bir gün geçmeden bu kez elektronik imzalı kararla yeniden tutuklandı”

“Mahkeme ‘Derhal Cezalandırmak’ için İki Duruşmada Mütalaa İstedi”
Tutuklu avukatın annesi Nermin Ünsal “Oğlum ıslak imzalı kararla tahliye edilip Silivri’de tarlaya bırakıldı, bir gün geçmeden bu kez elektronik imzalı kararla yeniden tutuklandı” diye yazdı.

Tekirdağ hapishanesinde tutuklu avukatlara destek için açlık grevi başladı

Tekirdağ T1 A25 koğuşunda kalan siyasi tutuklu yakınıyım.

Çocuklarımız herhangi bir kanıt delik olmaksızın örgüt üyeliği ile suçlanıyor ve uzun süreli hatta ömür buyu cezalar alıyor.

Kendilerine bakan avukatlar ise, neden bu davalara bakıyorsunuz diye tutuklular.  Onlar da süresiz açlık grevindeler. Tekirdağ T1 A25 koğuşu, diğer koğuşlar ve T2 olmak üzere açlık grevindeki avukatlarına destek amacı ile 10 günlük destek açlık grevindeler.

Ayrıca hak ihlalleri hak gaspları uzun süreli verilen cezalar ve kitaplarının verilmemesinden kaynaklı 10 günlük açlık grevindeler.

30 YILDIR ÇOCUKLARINI ARAYAN MEKTUP ARKADAŞIM MEHMET GÖK TARSUS HAPİSHANESİNDE HAYATINI KAYBETTİ

2012’den beri mektuplaştığım, 2013 yılında yayınlanan “Ben çıkana kadar büyüme e mi… “ adlı kitabımda yer verdiğim (bir dönem benim gibi Fransa’da sürgün yaşayan sonra ülkeye dönüp tutuklanan ve müebbet hapse mahkum edilen) Mehmet Gök, bu gün 13 Şubat 2019’da Tarsus hapishanesinde kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Ölüm haberini bu gün aldım. Hüzünlendim ve öfkelendim.

RAPORLARINA RAĞMEN TAHLİYE EDİLMEYEN AĞIR HASTA MAHPUS ALİ HAYDAR YILDIZ HAPİSHANEDE YAŞAMINI YİTİRDİ

2012 Yılında ateşli silahla yaralanan, müdahalede geç kalınması nedeniyle felç olan Ali Haydar Yıldız. Adli Tıp Kurumu’nun kendine bakacak durumda olmadığı ve ihtiyaçlarını karşılayamadığı için hapishanede kalamayacağına dair raporuna rağmen tahliye edilmemişt. Sürekli yatmaktan kaynaklı vücudunda yaralar oluşan A.Haydar Yıldız’ın 10 Şubat gecesi tutulduğu Metris R Tipi hapishanesinde yaşamını yitirmiştir. (İHD İstanbul Hapishane Komisyonu)

Gazeteci Arzu Demir yıllar önce (2013) bu konuda haber yapmıştı. Etkin Haber Ajansı'nda yayınlanan haberden bir bölüm paylaşıyoruz:

Sayfalar