Kışanak'tan Kadın Gazetecilere: “Şapkadan Güvercin Çıkacak Günü Bekliyoruz”

Gazeteciler Candan Yıldız, Mehveş Evin, Sabiha Temizkan, Şirin Payzın ve Zehra Doğan’ın sorularını yanıtlayan Kışanak, 16 Ekim'de bir kez daha hakim karşısına çıkıyor.

Evrim Kepenek

İstanbul - BİA Haber Merkezi

14 Ekim 2019, Pazartesi 11:36

Gültan Kışanak'ın portresini Zehra Doğan çizdi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski eş başkanı Gültan Kışanak, Ekim 2016’da tutuklandı. O günden beri de Kandıra F Tipi Cezaevi'nde tutuluyor.  

AYM'den gardiyanların yaraladığı hükümlü için ihlal kararı

AYM infaz koruma memurları tarafından yaralanan hükümlünün, "insan haysiyetiyle bağdaşmayan muamele yasağının" ihlal edildiğine karar verdi.

 

 

Bolu F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda hükümlü olan Naif B., açlık grevi yaparken infaz koruma memurları ile girdiği tartışma sonucu çıkan arbedede yaralandı. Olay nedeniyle Naif B. hakkında "hakaret", infaz koruma memurları hakkında ise zor kullanma yetkisinde sınırın aşılması suretiyle "basit yaralama" suçundan kamu davası açıldı.

 

AYM: Hapishanenin, Hak İhlallerini Anlatan Mektubu Engelleme Yetkisi Yok

Anayasa Mahkemesi, mahpusların milletvekillerine yazdıkları ve hapishanedeki sansür ile engellemelerden bahsettikleri mektupların da engellenmesinin, haberleşme hürriyetinin ihlali olduğuna hükmetti.

Ayça Söylemez

İstanbul - BİA Haber Merkezi

10 Ekim 2019, Perşembe 10:44

Mahpuslar Mecit Şahinkaya ve Tamer Korkmaz, milletvekillerine, mektuplarının engellendiğini yazdıkları mektupların da “sakıncalı” bulunarak yasaklanmasının ardından verdikleri hukuk mücadelesini kazandı.

Çıktık açık alınla kapalıdan

Mahpus damının iyi yanı olur mu? İçerdesin işte, özgürlüğün elinden alınmış, yedi metre yüksekliğinde duvarları, zemini beton bir “bahçede” yürüyüp duruyorsun, önemli olan kapalıda da özgürlüğü saklayabilmek değil mi? Oku, düşün, yaz, yürü yürürken daha çok düşün, özgürlüğü dar alanda çoğaltmayı, olanakları zorlamayı her koşulda denemelisiniz. İşte bak biraz sonra öteki koğuştaki arkadaşlarla buluşacak, sohbet edeceksiniz. Bu iyi işte. Bir de sürpriz olabilir belki.

İHD’DEN YARGI REFORMU RAPORU VE ÖNERİLER

Yargı paketine dair raporunu açıklayan İHD, Türkiye’de yaşanan adalet krizinin çözümünün ancak ceza mevzuatında yapılacak köklü değişikliklerle mümkün olduğunu belirtti.

İstanbul - BİA Haber Merkezi

08 Ekim 2019, Salı 12:26

İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi Hukuk Komisyonu, komisyonda kabul edilen yargı reformu paketine dair görüş ve önerilerinin yer aldığı raporunu paylaştı.

‘YASAK ÇEMBERLERİNDE BİR GEDİK AÇMA SAVAŞIMI’

 


Selçuk ULU - ARTI GERÇEK - Türkiye Devrimci Hareketi (TDH) içerisinde örgütlü devrimciliğin 1968’den bu yana “yaşayan tarihi” diyebileceğimiz isimlerinden biri olan Hasan Selim Açan’ın “anılarını” kaleme aldığı kitap dizisinin “Bitmedi Daha…” isimli birinci cildinin ardından “Sürüyor O Kavga…” ismiyle ikinci cildi de çıktı. 

Sayfalar