İÇERİDEN: Hapishanelerden yeni haberler... mektuplar

Meral Dönmez’den açlık grevi

Meral Dönmez, iki yıldır cezaevinde bulunuyor. Önce Bakırköy, sonra Silivri ve ardından da Şakran Cezaevi'ne konuldu. Hakkında verilen "uzun süreli yolculuk yapamaz" raporuna rağmen, 30 Temmuz 2018 günü Tarsus T Tipi Kadın Cezaevi'ne sürgün edildi.

 

"Uzun süreli yolculuk yapamaz" raporu verilmesinin nedeni şöyle: 2013 yılının 1 Mayıs'nda polislerin attığı gaz fişeğinin başına gelmesi nedeniyle beyin travması geçirdi ve yoğun bakımda kaldı. Hekimler, başına böylesi bir darbe daha alması halinde yaşamını yitireceğini söyledi.

 

Van Hapishanesinde “Sosyalist Edebi Tarz”da Mektup Yasağı

88bb

Van Hapishanesinde “Sosyalist Edebi Tarz” Yasağı

Van Cezaevi idaresinin bir kitap hakkında ‘sosyalist edebi tarzda yazıldığı’ gerekçesiyle verdiği ‘sakıncalı’ kararı, Van 1. Ağır Ceza Mahkemesince onandı. bianet’e gönderilen bir mektupla ilgili de “sansür” kararı alındı.

Ayça Söylemez

İstanbul - BİA Haber Merkezi

11 Ekim 2018, Perşembe

Bayburt'ta ziyaretçilere otel yasak.. Yakınlarının elini sıkmak yasak!

Bayburt M Tipi Kapalı Kadın Cezaevi’ndeki tutuklular, yakınları aracılığıyla karşılaştıkları hak ihlallerini aktardı. Yoğun baskı altında olduklarını aktaran tutuklular, açık görüşmede yakınlarının ellerini tutmalarının dahi engellendiğini belirtirken, fiziki ihtiyaçlarının giderilmesine dahi izin verilmediğini bildirdi. Sürekli hücre ve iletişim cezalarına maruz kaldıklarını, yemeklerin çok sınırlı verildiğini aktaran tutuklular, avukata erişemediklerini ve İnsan Hakları Derneği’nden (İHD) bir heyetin acilen cezaevine ziyarette bulunmasını istedi.

Gazi Mahallesi’nde vurulduktan sonra tutuklanan ve tedavisi geciktirilen Yürüyüş muhabirinden haber alınamıyor

Gazi Mahallesi’nde Yürüyüş dergisi dağıttığı sırada polis tarafından vurulan ve hemen ardından tutuklanan Ebru Yeşilırmak’tan haber alınamıyor.

Yeşilırmak’ın annesi Gülsüm Yeşilırmak, Sincan Kapalı Hapishanesi’nde tutuklu bulunan kızının, sırtından vurulmasına ilişkin dava sebebiyle İstanbul’a getirildiğini ancak şu an kendisinden haber alamadıklarını aktardı.

Bakırköy Kapalı Hapishanesi ve Silivri Kapalı Hapishanesi’ni aradığını belirten Gülsüm Yeşilırmak, iki hapishaneden de kızının orada olmadığına dair dönüş aldıklarını söyledi.

Hapishanelerde Düşman Ceza Hukuku Dayatılıyor

HDP’li Işık’tan tutuklu ailelerine: Hak ihlalleriyle ilgili bize ulaşın

Cezaevlerindeki hak ihlallerini, “düşman ceza hukuku” sözleriyle yorumlayan HDP Muş Milletvekili Mensur Işık, tutuklu ailelerine, “Aileler ve avukatları derhal bizlere ulaşsınlar. Ayrıntılı bir şekilde olayı bizlere aktarsınlar. Bizler de soruna çözüm bulmak ve görünür kılmak adına bir şeyler yapabilelim” diye çağrı yaptı. 

Sayfalar