Yalnız Ülkenin Dağ Çocukları

Tutsak yazar Mehmet Yamaç’ın kaleminden “Yalnız Ülkenin Dağ Çocukları” adlı kitap Umut Yayımcılık’tan çıktı. T. Kürdistanı’nda yakın tarihte yaşanan savaş sürecini birebir anlatımlarla okura aktaran çalışma uzun yıllar aradan sonra okurla buluştu. Umut Yayımcılık’ın kitaba dair önsözünde kitabın çıkış serüveni anlatılıyor.

Tutsak Karikatürist Ahmet Bilge'den teşekkür mektubu

Önce gönderdiğin kartı, daha sonra da ‘’deneme’’ sayfalarından iki örnek aldım.
Sergiyle ilgili de katılımın olmasına sevindim. Gönül isterdi ki bizimkileri de göndereyim ama Diyarbakır ‘da oturuyorlar ve arada epey mesafe var ne yazık ki!
Emek ve çabalarınızdan dolayı ayrıca kutluyor ve teşekkür ediyorum. Umarım yapılacak yeni sergiler de gerekli ilgiyi görür.
Örneklere dair de düşüncelerimi belirteyim. Çok güzel olmuşlar bence. Kuru kalemle renklendirmiştim ben. İyi çıkar mı? Diye merak etmiştim ama renkler umduğumdan iyi çıkmış.

siyasi tutukluların yazılarından oluşan ‘Meşale Dergi’nin ikinci sayısı yayınlandı.

Cezaevinde bulunan siyasi tutukluların yazı, öykü, şiirlerinden oluşan Meşale Dergi’nin ikinci sayısı yayınlandı.

Meşale Dergi
@DergisiMesale
Meşale birleşen nehirlerin arasına duvarların giremeyeceğinin işaretidir.
Göğü fethe çıkanlara hitaben, havalandırmadaki
“dikdörtgen gökyüzüne” umut, direnç ve cesaretle bakıp, “elbette, elbette fethedeceğiz ve buluşacağız” diye fısıldamaktır gülümseyerek…

Bir işkence haberi de Diyarbakır’dan: Depoda başladı, karakolda devam etti

haberlerine bir yenisi eklendi. Bu kez Diyarbakır’ın Eğil ilçesinde bir polis tarafından alıkonulan Yasin Aktay önce götürüldüğü depoda, ardından götürüldüğü karakolda işkenceden geçirildi.

AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “İşkenceye sıfır tolerans” sözleriyle “Yargı Reformu” paketini duyursa da öncesinde olduğu gibi bu duyurunun sonrasında da yurttan işkence haberleri gelmeye devam ediyor.

Bu kez Diyarbakır’ın Eğil ilçesinde bir polisin Yasin Aktay isimli yurttaşa işkence yaptığı ortaya çıktı.

"Dolaylı Af" yolda

AKP, cezaevlerindeki doluluk oranını azaltmak için infaz sisteminde değişiklik planlıyor.

AKP iki formül üzerinde çalışıyor: İnfaz süresinin uygulanma oranını “beşte üçe” düşürme ve şartlı salıverilme süresine 1 yıl kalanların denetimli serbestlikten yararlandırılması. Kadın ve çocuğa şiddet, çocuk istismarı ve uyuşturucu suçları kapsam dışı kalacak ya da indirim sınırlı olacak.

"Şakran Ceazaevinde fenalaşıp hastaneye kaldırılan Abdülrahim Çetinkaya darbedildi"

Daha önce hak ihlali haberleriyle bilinen ve açlık grevleri sırasında koğuşlara baskınla adından söz ettiren Şakran Cezaevi, yeni iddialarla gündemde. Şakran T-3 Kapalı Cezaevinde kalan Abdülrahim Çetinkaya’nın yeğeni Zeynep Çetinkaya, mahpusların hastaneye kaldırılmadığını, fenalaşıp hastaneye kaldırılan amcasının da darbedildiğini söyledi.

"HASTALAR SERUMLARINI KENDİSİ TAKTI"

HAMİLE KADININ BEBEĞİ, CEZAEVİ İDARESİNİN İHMALLERİ SONUCU ÖLÜ DOĞDU!

Bandırma’da gözaltına alınan üç çocuk annesi Gülden Aşık isimli hamile kadın tutuklandıktan sonra ihmaller nedeniyle bebeğini kaybetti.

Bandırma Cezaevinde 16 Mayıs günü hücresinde bayıldığı halde revire dahi götürülmeyen Aşık, 18 Mayıs günü revir için dilekçe yazdığı halde ancak 30 Mayıs günü revire çıkartıldı. Bu süreç icerisinde ise, görüşlerde ailesine yemek dahi yiyemedigini defalarca söylediğini, şikayetleri cezaevi idaresine yazdığını açıkladı.

30 Mayıs’ta revir doktorundan 9 haftalık hamile olduğunu öğrenen Aşık’ın bir gün sonra hastaneye sevki yapılıyor.

Sayfalar