Ereğli Hapishanesinde yazılmış iki şiir

BİLİR MİSİN

 

Havluyu perde, diş macununu yapıştırıcı olarak,

Hayatında hiç kullandın mı sen ?

Zeytin çekirdeğinden tesbih dizip,

Kara lahanayla boyadın mı sahi sen ?

 

Kartonu yazı tahtası yapıp hasreti kokladın mı?

Mektupları öpüp zarfını sakladın mı sen ?

Ya da dinlediğin her şarkıda sevdiklerini düşünüp

Yatağında gizli gizli ağladın mı sahi sen ?

 

Demir kapının her açılışının bir umut,

Kapanmasınınsa hüzün olduğunu bilir misin sen?

Telefonun iki haftada bir özlem giderme,

Ya kelepçe ya ölüm... dayatması

Eylem NAZLIER
İstanbul

Silivri Cezaevinde bulunan hasta tutuklu Ömer Lütfi Zere’nin tedavisi çift kelepçe dayatmasını kabul etmemesi nedeniyle yapılmıyor. Cezaevinden mektup yazan tutuklular, görevlilerin Zere’ye “Kelepçeyi kabul etmezsen öleceksin” dediğini aktardı.

Cezaevlerinden her gün yeni bir hak ihlali haberi gelirken Silivri Cezaevinden gazetemize mektup yazan tutuklular, yaşadıkları hak ihlallerini anlattı. Tutuklular Şerif Turunç ve Mithat Öztürk, cezaevlerinde sürekli olarak keyfi uygulamalara maruz kaldıklarını belirttiler.

Bolu hapishanesinden Görülmüştür ve redfotoğraf gruplarına anlamlı bir teşekkür

“En başta sana ve şahsında tüm görülmüştür ve 'redFotoğraf grubu' ekibine, bu projenin kalıcılığını sağlamak için maddi manevi desteklerini sunanlara, AFİŞ, grafik/tasarım ve baskı hazırlığını gerçekleştiren sevgili Atilla Atala'ya, Özcan Yaman’a, Yüksel Uygun'a, Kerim Eren'e, Sultan Güner'e, Tulin Şahin OKAY'a, Ali Aydın'a, tüm katılımcı tutsak yoldaşlara ve ve dediğimiz biçimiyle, Sesimize ses katan içeride, dışarıda herkese çok ama çok teşekkür ediyoruz. Elinize, dilinize, yüreğinize, çabanıza ve emeğinize sağlık. Ve sonsuz teşekkür ve hürmetle.”

25 Yıllık Tutsak Ermenek Hapishanesinden Yazdı

Sevgili hocam, göndermiş olduğun dergi ve kitabı aldım. Kitap-Dergi alıyorlar ama direkt vermiyorlar. Hukuki yollara başvurdum. OHAL ‘den dolayı vermediler. Ben mahkemeye başvurunca mahkeme verilmesine karar verdi. Diğer seferde aynısı oldu. Eğer okunmuş eski dergi varsa onları da gönderirsen sevinirim.”

Yılmaz DEMİR

M Tipi Kapalı Cezaevi B-2 Koğuşu

Ermenek /Karaman

***

Sevgili Adil Hoca Merhaba;

“Buradan ölün çıkacak”: Bolu Cezaevi’nde tutukluya sistematik işkence iddiası

Bolu Cezaevi’nde Nurullah Semo isimli tutuklunun Mart ayında cezaevine sevkiyle beraber günlerce sistematik işkenceye maruz kaldığı, Semo’nun “Buradan ölün çıkacak! Bunları birine anlatırsan bin yıl da verseler seni vururum” sözleriyle tehdit edildiği iddia edildi. Görüştüğümüz cezaevi yetkilisi ise iddiaları yalanladı.

 

Sayfalar