‘Açlık grevindeki tutuklularda sağlık sorunları artıyor’

Açlık grevindeki tutuklularda sağlık sorunlarının arttığına dikkat çeken TUAD ve ÖHD, tutuklulara B1 vitaminin verilmediğini belirtti, tutukluların “arama” adı altında yapılan saldırılara maruz kaldığını vurguladı.

Tutuklu Aileleri Yardımlaşma Derneği ve Özgürlükçü Hukukçular Derneği Cezaevi Komisyonu, Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde 25 Mart’tan bu yana devam eden açlık grevleriyle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Dün açlık grevindeki tutukluları ziyaret ettiklerini belirten iki dernek, tutukluların sağlık durumuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Tutsaklarla yapmış olduğumuz görüşmelerde tutsaklarda baş dönmesi, göz kararması, halsizlik, mide bulantıları, uykusuzluk, kilo kayıpları başlamış durumdadır. Tutsaklarda 4-7 kilo arası kayıpların olduğu tarafımıza belirtildi. Tutsaklar hiçbir tedaviyi kabul etmiyorlar. Tutsaklara hala B1 vitamini verilmiyor. Onun yerine son zamanlarda basında çıkan haberler ve tepkiler üzerine B12 vitamini vermeye başladılar. Kaldı ki B12 vitamini hiçbir etkisi olmayan bir vitamindir.”

Ne istiyorlar?

TUAD ve ÖHD, açlık grevindeki tutukluların taleplerini şöyle sıraladı:
“1) Fiili ve psikolojik işkenceler derhal son bulmalı, ilgili personel hakkında adli- idari işlem yapılmalıdır.
2) 45/1 No’lu genelgede düzenlenen sohbet hakkı tam olarak ve tüm mahpuslara eşit uygulanmalıdır.
3)Aramalar uygun yapılmalı, defterlerimize el koyma uygulamasına son verilmelidir.
4) Disiplin cezası terörü son bulmalı, bu temelde açılan ve sonuçlanan disiplin cezaları iptal edilmelidir.
5)Ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü mahpusların koşulları insanileştirilmelidir.
6)10 kitap 10 gazete- dergi sınırlaması getiren karar geri çekilmelidir.
7) Yer değişiklikleri talebe uygun yapılmalı, keyfi ve zorla yer değiştirmelere son verilmelidir.
Girişte dayatılan çıplak arama uygulamasına son verilmeli, insan onuruna uygun bir arama yapılmalıdır.”

Açıklamada, tutukluların talepleri kabul edilinceye kadar süresiz ve dönüşümsüz olarak açlık grevini sürdürmeye devam edeceklerini vurguladıkları belirtildi.
Saldırıya uğradılar

Tutukluların geçen hafta yine saldırıya uğradığına dikkat çekilen açıklamada, “Tutsakların taleplerini dile getiren tüm mektup ve fakslara el konulmaya devam edilmektedir. Tutsakların ortak alanda sohbet hakkı engelleniyor, Adalet Bakanlığı’nın genelgesi dahi uygulanmıyor. Bu cezaevinde tutsaklar tecrit içinde tecrit yaşıyor. A takımı denilen işkenceci gardiyan grubunun keyfi arama girişimleri, tehdit ve hakaretleri olanca hızıyla devam ediyor” denildi.

TUAD ve ÖHD, tutuklulara her mahkeme dönüşü çıplak arama dayatıldığına da dikkat çekti.
Yarın heyet cezaevine gidecek

BDP Milletvekili Sebahat Tuncel, ÖHD ve TUAD’dan oluşan bir heyet yarın Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcısı, Cezaevi Müdürü ve açlık grevindeki tutuklularla görüşme yapacak.

Kaynak: sendika.org, ETHA