18 yaşına basmadan 25 yıl hapis cezası

Adı Can Güder. Hakkari’de gözaltına alınıp, tutuklandı. Önce Van M Tipi Cezaevi’ne, sonra da Van T Tipi Cezaevi’ne gönderildi. Yaşı 18’in altında olduğu için çocuk koğuşunda kalıyordu. Ancak 18 yaşını doldurduğu için şimdi yetişkinlerin kaldığı odaya verildi. Çocuk koğuşunda kalan arkadaşlarıyla iletişimi kesilmiş olan Can Güder, kendisinin bu cezaevinde yetişkinlerin bulunduğu A4/3 odasında kaldığını bilmesini istiyor. Bu arada, Jihat isimli arkadaşının da önce Hatay Gençlik ve Çocuk Cezaevi’ne, sonra Antalya L Tipi Cezaevi’ne sürgün edildikten sonra şimdi yanına (Van T Tipi Cezaevi’ne) geldiğini belirtiyor.

Daha önceki yıllarda toplamda 27 yıl içeride kalmış olan Ahmet Kaya yine tutuklanmış. 25 Ocak 2017 günü Ankara’da tutuklanan Kaya, önce Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne (ki en son olarak oradan tahliye olmuştu) konuldu. Orada bir süre kalan Ahmet Kaya, daha sonra Samsun-Bafra T Tipi Cezaevi’ne 11 kişiyle birlikte sürgün edildi. 19 Mayıs 2017 gününden bu yana doktora çıkmayı bekleyen okurumuza sağlık dileklerini sunuyoruz. Okunmuş kitaplarınızdan kendisine gönderebilirsiniz.

Adres şöyle: Ahmet Kaya / Bafra T Tipi Cezaevi / A-6 / Bafra – SAMSUN

Bolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Ömer Saraç, M. Bedri Kocakaya, İzzet Müslim El Cuma cezaevlerindeki durum ve Türkiye’de yaşanan gelişmelere dair düşünce, talep ve tepkilerini içeren bir mektubu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a göndermişler. Bunun üzerine, Bolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla dava açılmış. Her vesile ile açılan Cumhurbaşkanı’na hakaret davalarına, bu kez de cezaevlerinde de rastlamış olduk. Özellikle OHAL bahane edilerek cezaevlerindeki koşullar epeyce zor hale getirildi. Büyük bedeller ödenerek elde edilen biraz daha insani koşullara yönelik haklar ya tırpanlandı ya da tamamen kaldırıldı. Buna yönelik çeşitli kurumlara başvurulara ise engel olunuyor. Hatta soruşturma açılıyor.

Mardin E Tipi Cezaevi’nden 15 kişi, 8 Aralık 2016 günü İskenderun M Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Bu cezaevinde 60 civarında siyasi mahpus 5 odada kalıyor. Mardin’den buraya gelenlerin gönderdikleri mektuplara cevap gelmiyormuş. Bana da birkaç kez mektup yazmışlar; ancak anlaşılan hiçbiri bana ulaşmamış. Bana ulaşan mektupları, mektubu gelenler bölümünde yayınlıyorum biliyorsunuz. Yani listede adınız yoksa, mektubunuz bana ulaşmamış demektir.

Çankırı E Tipi Cezaevi’nde bulunan dört kişi, 31 Ocak 2017 günü Çorum L Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Söz konusu kişilerden Abdullah Güven, Karaman M Tipi Cezaevi’ne; Eyyüp Kılıç Antalya’ya; Ömer Şipek ise Konya-Ereğli T Tipi Cezaevi’ne 19 Haziran 2017 günü sürgün edildiler. Okurlarımız Çorum L Tipi Cezaevi’nde kaldıkları esnada yaşadıkları hakkında başta meclis ve İHD’ye suç duyurularında bulunduklarını; ancak suç duyuruları hakkında işlem yapılmadığı gibi, kendilerine disiplin cezası verildiğini belirtiyorlar.

Amber Kürtgözü Bakıray ve iki siyasi kadın mahpus, bir süre önce Burhaniye T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Burası yeni açılmış bir cezaevi olduğu için kitap sıkıntıları vardı. Ben ve kimi kişiler, onlara kitap göndermeye başladılar ama onlara her fırsatta disiplin cezası verildiği için günlerini daha çok hücrede geçiriyorlar ve aldıkları disiplin cezaları yüzünden, sevk istekleri -iyi halli değilsiniz diye- kabul edilmiyor.

Manisa T Tipi Cezaevi’nde de OHAL koşulları yaşanıyor. 12 kişilik odada 26 kalmakta. Sosyal aktiviteler engellenmekte, görüş süresi kısaltılmakta, ailelere çıplak arama dayatılmaktaymış. Dahası sık sık iletişim cezaları veriliyormuş. Mahpusların kendi memleketlerine yakın bir cezaevine sevk isteği kabul edilmezken; cezası bir yılın altına düşenlerin açık cezaevine sevki ve dahası denetimli serbestlik hakkından yararlanmasına müsaade edilmiyormuş.

Hüseyin Koç, şimdiye kadar çeşitli cezaevlerinde kaldıktan sonra Samsun-Bafra T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilmiş. 20 yıl daha cezaevinde kalması gereken Hüseyin Koç’un ailesine yakın bir cezaevine sevk istemi kabul edilmiyor.
Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde bulunan Mustafa Muhammed Ali, uzun zamandır tekli odada tutulmakta ve üç kişilik odalara geçme isteği ise karşılanmamakta.

Bolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Sertaç Sapmaz, Şırnak T Tipi Cezaevi’nde bulunan Abdulmutalip Akın ve Menemen T Tipi Cezaevi’nde bulunan Hamza Bayar’dan mektuplarına cevap bekliyor.

Amasya E Tipi Cezaevi’nde bulunan Erdal Taşkıran, kısa bir süre sonra Bolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Arkadaşlarının dikkatine…

KARAMAN M TİPİ CEZAEVİ: Bu cezaevinde akrabası olanların dikkatine: Oradaki okurlarımız gazetemizi ısrarla istesinler. Karaman’daki başbayi kapandığı için Karaman’daki gazete bayileri Konya’daki başbayiden gazete alıyorlar. Cezaevi yönetimi istediği takdirde, Konya’daki başbayiye biz yeterince miktarda gazete göndereceğiz.

MEKTUBU GELENLER:

Amber K. Bakıray – Burhaniye T Tipi Cezaevi
Ahmet Kaya – Bafra T Tipi Cezaevi
Ömer Saraç – Bolu F Tipi Cezaevi
Erdal Taşkıran – Bolu F Tipi Cezaevi
Bedri Kocakaya – Bolu F Tipi Cezaevi
Mervan Ertaş – İskenderun M Tipi Cezaevi
Ali Çabuk – Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Hamza Bulut – Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Naci Bilici – Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Emin Avşar – Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Dilovan Gümüş – Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Abdullah Güven – Karaman M Tipi Cezaevi
Mehmet Koç – Kürkçüler F Tipi Cezaevi
Nimetullah Gülmak – Manisa T Tipi Cezaevi
Dilaver Keklik – Ödemiş T Tipi Cezaevi
Turgut Koyuncu – Ödemiş T Tipi Cezaevi
Orhan Çaçan – Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Can Güder – Van T Tipi Cezaevi

 

Kaynak: Özgürlükçü Demokrasi

İlişkili İçerik