18 yıldır lenf kanseri olan Tanrıkulu’nun hapishanede tedavisi yapılmıyor.

KCK tutuklusu ‘Kanserli öğrenci’ şeker hastası oldu

KCK İstanbul Ana Davası’nın tutuklu kalan tek öğrencisi Mesut Tanrıkulu’nun sağlık durumu giderek kötüleşiyor. 18 yıldır lenf kanseri olan Tanrıkulu’nun tedavisi yapılmıyor. Tanrıkulu sağlıksız beslenme koşulları nedeniyle şimdi de şeker hastalığına yakalandı.

ÇAĞLA AĞIRGÖL

KCK İstanbul Ana Davası’ndan yargılanan ve yaklaşık iki yıldır tutuklu bulunan lenf kanseri Mesut Tanrıkulu cezaevinde şeker hastalığına yakalanarak görme problemi yaşamaya başladı. Davanın tek tutuklu öğrencisi olan Tanrıkulu cezaevindeki kötü koşullar nedeniyle sağlıklı beslenemediği için şeker hastalığına yakalandı.
Tedavisinin yapılması için yetkili mercilere başvuru yapan baba Mehmet Tanrıkulu’nun TBMM İnsan Hakları Komisyonu, Adalet Bakanlığı ve Adli Tıp Kurumu’na yaptığı başvurulardan olumlu bir sonuç çıkmadı. Mesut Tanrıkulu’nun sağlık durumunun iyi olmadığını ve cezaevi koşullarının tedavisini olumsuz yönde etkilediğini ifade eden baba Tanrıkulu’na TBMM İnsan Hakları Komisyonu ve Adalet Bakanlığı’ndan gelen yanıtta “Hiçbir merci veya kişi yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere talimat ve tavsiyede bulunamaz” denildi. Adli Tıp Kurumu ise Tanrukulu’nun diyeti, tedavisi ve poliklinik kontrollerinin sağlanarak cezaevi şartlarında infazına devam edilebileceği yönünde karar verdi.

‘BU ZULÜM SON BULSUN’
Adli Tıp kararını eleştiren baba Tanrıkulu, “Çocuğumun serbest bırakılmasını ve tedavi olmasını istiyorum. Oğlum cezaevinde nasıl tedavi olacak? Cezaevinde ölüme terk ediliyor. Bu zulüm son bulsun!” dedi.
Tanrıkulu hakkında elle tutulur bir suçlama olmadığını vurgulayan Avukat Şerif Öztürk ise Mesut Tanrıkulu’na yöneltilen tek suçlamanın yasal bir parti olan BDP’nin siyaset akademisinde ders vermek olduğunu söyledi. 10 Ekim’deki duruşmada mahkemenin tutukluluğun devamına karar verdiğini belirten Öztürk “Aynı duruşmada Mesut’un üniversiteden arkadaşı ve birlikte tutuklandığı Mustafa Polat serbest bırakıldı. Böylece KCK İstanbul ana davasında Tanrıkulu tek tutuklu öğrenci olarak kaldı. Oysa suçlamalar ve sevk maddeleri ile tutukluluk süresi Mustafa ile aynıydı” dedi.
“Mesut, kanser hastası olduğundan ölüm tehlikesi altında. Cezaevi’nde periyodik kontrolleri yapılmıyor. Kullanması gereken ilaçlarını alamıyor” diyen avukat Öztürk, “Şeker hastalığından dolayı ciddi sıkıntı yaşıyor. Diyet yemek yemesi gerekirken cezaevinde sabit çıkan yemekleri tüketiyor, bu durum da sağlığını olumsuz yönde etkiliyor” sözleriyle Adli Tıp’ın cezaevinde infazına devam edebileceği yönündeki kararını eleştirdi.

CEZAEVİNDE RİNG ARACI TARİFESİ
Müvekkilinin cezaevinde üniversite sınavlarına giremediğine, eğitim hayatının sekteye uğradığına da dikkat çeken Av. Öztürk, “Silivri Cezaevi Yönetimi’nin ‘Ring Aracı” tarifesi uyguladığından Tanrıkulu sınavlarına iki senedir gidemedi. Önümüzdeki duruşma 7-22 Kasım tarihleri arasında. Mesut’un ilk kez savunmasının alınmasını bekliyoruz. Mustafa’nın tahliyesinden ardından son öğrenci Mesut Tanrıkulu’nun da tahliye edilmesini ümit ediyoruz” şeklinde konuştu.

Birgün. 21.10.2013