19 Aralık ve Hapishaneler Temalı Panele davet

Perşembe, 21 Aralık, 2017

PROGRAM ve KATILIMCILAR
- Tahir Tüyben'in Şiir Dinletisi
- 19 Aralık Slaytı, Sinevizyon
- İHD Mersin Şube Başkanı Ali Tanrıverdi
- Sağlık Emekçisi ve KHK Mağduru İHV Doktoru
Mehmet Antmen,
- Görülmüştür Ekibinden Eski Mahpus Adil Okay
- Ölüm Orucu Direnişçileri ve 19 Aralık tanıkları

Tarih; 24 Aralık Pazar, Saat:14.00
Yer; Mersin İHD Şubesi Çankaya Mah.
Silifke Cad. Alanya İş Mrk. 5/15 MERSİ

***

Tarih, 19 Aralık 2000. Yer Türkiye. Vakit, sabahın dördü. 8500 jandarma komandosu ve binlerce gardiyan, çevik kuvvet polisi, 20 Cezaevine eşzamanlı saldırıda bulunuyor. Amaç, toplumun hücrelestirilmesine karşı çıkmak ve F Tipi Cezaevlerinin açılmasını engellemek için direnen devrimci sosyalist tutsakları sindirmek ve bedenlerini Ölüme yatıran Direnç Çiçeklerinin eylemini sonlandırmak....
Güvenlik güçlerinin tabancalı tüfenkli, gaz bombası ve kimyasal silahlı saldırısı, karşılığında çıplak bedenleriyle ölümüne bir Direniş buluyor. Üç gün süren bu vahşi saldırıda, 28 tutsak ölümsüzleşiyor ve yüzlercesi yaralanıyor. Ama direniş, zorla götürülen F Tipi Cezaevlerinde fiili olarak ve Ölüm Oruçları -Süresiz Açlık Grevi biçiminde devam ediyor. Ölüme yatırılan bedenlerin yüzden fazlası toprakla kucaklaşıyor ve 500 kişiden fazlası bedensel-zihinsel bütünlüklerini yitirerek Wernicke Korsakofflular arasına katılıyor.
Böylece, Türkiye'de en kanlı Cezaevi katliamı yaşanırken, Dünyanın ilk ve tek en kitlesel Ölüm Orucu ve Süresiz Açlık Grevi de gerçekleşmiş bulunuyor.
Her 19 Aralık, Türkiye tarihinde kara bir leke ve devrimci sosyalistlerin de Onurlu bir Direnişi olarak anılmakta.
WKEMDG ÇUKUROVA ve İHD Mersin Şubesi olarak, 19 Aralık Etkinliği düzenliyoruz, etkinligimize tüm duyarlı kişileri ve DKÖ'nin temsilcilerini, üyelerini davet ediyoruz.