2018 Demokrasi Endeksi: Türkiye 110. Ülke Oldu

Çarşamba, 9 Ocak, 2019
Türkiye, The Economist'in hazırladığı 2018 Demokrasi Endeksi raporunda 10 basamak gerileyerek 110. ülke oldu. Türkiye bölümünde "Erdoğan'ın yeni sistemde denetlenemediği" vurgusu yapıldı.

***

The Economist dergisinin Intelligence Unit ekibi tarafından hazırlanan "Demokrasi Endeksi 2018" raporuna göre demokrasi 2018'de azalmayı bıraktı.

Raporda 167 ülkenin demokrasi düzeyleri 60 farklı gösterge üzerinden incelendi. Göstergeler arasında seçim süreci, çoğulculuk, hükümetin işleyişi, siyasi katılım, politik kültür ve sivil özgürlükler gibi göstergelere ağırlık verildi.

Rapora güre dünya üzerinde yaşayan insanların sadece yüzde 4.5'u 'tam demokratik' ortamda yaşıyor.

Bununla birlikte toplum küresel puan 2018 yılında son üç yıla kıyasla ilk kez sabit kaldı.

Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 42 ülke dışındaki ülkeler rapora göre gerileme yaşamadı.

Türkiye 10 basamak birden geriledi

Türkiye 2018'de 10 basamak birden gerileyerek 110. oldu. Türkiye'nin yaşadığı düşüşe gösterilen gerekçeler arasında yeni sistemde cumhurbaşkanının yeteri kadar denetlenememesi ilk gerekçelerden biri olarak yer aldı.

Raporun Türkiye ile ilgili bölümünde Recep Tayyip Erdoğan'ın Haziran 2018'de yeniden Cumhurbaşkanı ve AKP genel başkanı seçilmesine vurgu yapıldı. "Tayyip Erdoğan'ın gücü üzerindeki kısıtlamaları tamamen kenara bıraktığı için, Türkiye'nin notu art arda altıncı yıl için düşüş gösterdi" ifadeleri yer aldı.

Türkiye'nin büyük dış finansman ihtiyacı olduğuna ve döviz cinsinden borçlu olduğunun altı çizilirken, "Bu nedenle ülke, küresel finansal piyasalardaki türbülansa karşı oldukça hassas" ifadeleri kullanıldı.

Raporda, "Hükümet, son dönemde yaşanan keskin düşüşü engellemeye çalışıyor ancak yabancı yatırımcıların güvenini geri kazanmakta zorluk çekecek" yorumu yapıldı.

Avrupa'da en büyük gerileme İtalya'da

Rapora göre demokratik açıdan en çok gerileyen ülke 12 basamak gerileyen İtalya oldu, İtalya'yı 10 basamak gerileyen Türkiye, Türkiye'yi ise 9 basamak gerileyen Rusya takip etti.

The Economist'in raporuna göre Rusya'nın demokrasi performansı Afganistan'dan geri sırada.

İtalya'nın 12 basamak gerilemesine sebep olarak ülkede Mart ayında yapılan seçimlerden sonra mülteci karşıtı M5S ve Lega koalisyonunun yönetimi devralması gösterildi. (PT)

İlişkili İçerik