26 yıldır cezaevinde ve hasta olmak!

Mahmut Bilgiç, yaklaşık 26 yıldır cezaevinde bulunuyor. Pek çok sağlık sorunundan bazıları şunlar: Bel fıtığı, yüksek tansiyon, mide-bağırsak sorunları, sinüzit, faranjit… Özellikle bel fıtığı yüzünden üç defa ameliyat oldu ve sol tarafı yarı yarıya felç durumunda. Birçok ihtiyacını ancak arkadaşlarının yardımıyla karşılayabiliyor. Bandırma Devlet Hastanesi, kendisine tedavisine bir üniversite hastanesinde devam etmesi gerekir diye rapor verdi. Bu arada, Bursa Uludağ Üniversitesi de söz konusu hastalıklar için teyit verdi. Bu nedenle, Mahmut Bilgiç, tedavisinin ya dışarıda sürdürülmesi ya da üniversite hastanesinin bulunduğu bir yere sevk edilmesi için talepte bulundu. Ancak elindeki raporlara rağmen, kendisinden şimdi sil baştan yeni raporlar isteniyor. Dahası 6 Temmuz 2017 günü, iki ayda bir yapılan açık görüşüne ailesi geldiği halde, kendisiyle görüştürülmedi. Oysa herhangi bir disiplin cezası falan da yoktu. Niçin böyle şeyler yapılıyor, anlamak gerçekten imkansız.

Serbest Akbaş, sadece hakkında 14 yaşındaki bir çocuğun verdiği ifade yüzünden 4-5 yıldır yargılanıyordu. Çocuk başka suçlardan yakalanmış ama yaşı tutmadığı için serbest bırakılmış. Dahası çocuk daha sonra geldiği mahkemede ifadesini geri almış. Ancak buna rağmen kimisi yüz yüze, kimisi SEGBİS ile yapılan duruşmalar sonrasında (hem de kendi avukatı azledilip, yerine UYAP’tan atanan avukatın savunmasıyla) Serbest Akbaş’a ağır bir ceza verildi. Verilen ceza için temyize başvuruldu; ancak Yargıtay da cezayı onaylamış. Bunun üzerine okurumuz, şimdi hücreye konulmuş.

Edirne F Tipi Cezaevi’nde bulunan Serdar Karaçelik’in bana gönderdiği bir faks metninin bazı maddelerinin silindikten sonra bana gönderilmesine dair Okuma Komisyonu karar vermiş. Gerçi okurumuz karara itiraz edecek ama bu kadarını da pes diyor insan. Cezası 11 aya düştüğü halde denetimli serbestlikten ya da ilçe cezaevi hakkından yararlandırılmayan Ferhat Pervane, Tokat T Tipi Cezaevi’nden 11 Ağustos 2017 günü Elazığ T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Orada bağımsızların koğuşuna konulunca, itiraz etti. Bunun üzerine hücreye konuldu. Okurumuz, siyasilerin kaldığı Yüksek Güvenlikli CİK’e geçmek istiyor.

On yıldır içeride bulunan özgür basın dağıtımcılarımızdan Mihail Çağırıcı, Diyarbakır D Tipi Cezaevi, İnebolu M Tipi Cezaevi, Kırıklar F Tipi Cezaevi’nden sonra şimdi de Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi’ne gelmiş bulunuyor. Arkadaşlarının dikkatine…

Kısa bir süre önce Adana-Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nden tahliye olan Deniz Özdemir’in ailesine, yetkililer “Kendisi gözaltına alındı ve 10 gün kadar sonra cezaevine gönderilecek” demiş. Ancak cezaevindeki arkadaşları Deniz Özdemir’in yanlarına gelmediğini belirtiyorlar.

Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Sedat Ot, iki kitabın çok değerli olduğunu ve mutlaka okunması gerektiğini belirtiyor: Halil Gündoğan’ın “Dersim Dağlarında” ve onun devamı niteliğindeki “Metris’ten Munzur’a”…

Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Ahmet Kağanaslan, 25 yıldır cezaevinde. Yakın zamanda babası ve amcasını kısa aralıklarla yitirdi. Kağanaslan, “Babam ve amcamın vefatı üzerine birçok cezaevinden bana ve aileme yazarak, başsağlığı dileklerini ileten tüm arkadaşlarıma, şahsım ve ailem adına teşekkürlerini iletiyorum” diyor.

Rüstem Daş, 2014 yılından bu yana cezaevinde bulunuyor. Metris’ten Edirne F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildikten sonra, şimdi de Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilmiş.

TAZİYE: Van F Tipi Cezaevi’nde bulunan Emin Aladağ’ın babası Hacı Edine (Edo) Aladağ vefat etmiş bulunuyor. Tekirdağ F Tipi cezaevlerinde bulunan Hatip Şak, Kemal Özçelik, Yusuf Galitekin, M. Özkan Şahin, Nihat Bertan, Burhan Kaya, Ali Manaz, Gürsel Karaarslan, Cemal Mustafa, İzzet Muhammed, Cahit İlboğa, M. Emin Ersoy, Haydar Kizin, Ecevit Özgül, Cemal Nahırcı, İhsan Kartal, Tarık Taş, Cihan Kaya, Dağıstan Öztürk, Nuri Ayman ve Muzaffer Yılmaz, “Hacı Amcamız tam 25 yıldır ömrünü zindan kapılarında çürüttü. O’nun vefatı bizleri kedere boğdu. Yoldaşımız Emin Aladağ ve ailesinin başı sağ olsun” diyorlar.

PATNOS İÇİN UYARI: Patnos’ta akrabası olan okurlarımıza uyarı. Patnos’a gazetemiz gidiyor. İçerideki okurlarımız, idareden ısrarla istesin.

TEŞEKKÜRLER: Kurban Bayramı ve 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle gönderdiğiniz bayram kartları için teşekkürler…

Mektubu gelenler

Mahmut Bilgiç – Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi
Rüstem Daş – Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
Ercan Doğan – Bolu F Tipi Cezaevi
Ramazan Vural – Bolu F Tipi Cezaevi
Rıdvan Tanış – Bolu F Tipi Cezaevi
Serdar Karaçelik – Edirne F Tipi Cezaevi
Ferhat Pervane – Elazığ T Tipi Cezaevi
Nihat Demirtaş – Kalkandere L Tipi Cezaevi
Tahsin Özyıldız – Kürkçüler F Tipi Cezaevi
Ahmet Kağanaslan – Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Muzaffer Yılmaz – Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Sedat Ot – Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Orhan Yüzal – Trabzon E Tipi Cezaevi
Mikail Çağırıcı – Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi
Serbest Akbaş – Van Yüksek Güvenlikli CİK

 

kaynak: Özgürlükçü Demokrasi