26 Yıllık Tutsaktan Sergimize Kutlama Mesajı

Tarih: 
Salı, 15 Mayıs, 2018

« Öncelikle "içerden dışarı-dışardan içeri" çalışmanızla ilgili hepinizi ayrı ayrı kutluyorum. İlk gördüğümde ve okuduğumda tek bir söz çıktı ağzımda: "Yaratıcı ve muhteşem!" Gerçekten de müthiş bir Fikir. Arkadaşların hayalleri, resimleri yorumlamaları, hele ki fotoğraflar çok sıcak ve çok içtendi. »

Engin Aydınalp

T TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU

BAFRA- SAMSUN

***

29.04.2018

            Adil Hocam Merhaba,

            Öncelikle en derin selam ve saygılarımı gönderiyor, esenlikler diliyorum.

            Ben politik bir tutsak olarak, 26 yıldır hapishanede bulunuyorum. Eğer farklı bir durum gelişmezse, çok zamanımız kalmadı içerde. Bir devrimci hayallerini yarım koymalı, resim tuvalde eksik kalırsa ressamden saymazlar sizi. Her obje yerli yerine konmalı ki, bir iziniz olsun hayatta. Sanıyorum bir de böyle yapacağız. Onun için biraz sabırsızlanmaya da başladım.

            Hocam,

            Adınızı duymuştum. Ancak "içerden dışarı-dışarıdan içeri/fotoğraf köprüsü" adlı kollektif çalışmanız bize ulaştıktan sonr, Şemsettin Özer arkadaştan hakkınızda daha geniş bilgi edindim. Eserleriniz hakkında da bilgilendim. Şemsettin arkadaşta var, okuyacağım.

            Öncelikle "içerden dışarı-dışardan içeri" çalışmanızla ilgili hepinizi ayrı ayrı kutluyorum. İlk gördüğümde ve okuduğumda tek bir söz çıktı ağzımda: "Yaratıcı ve muhteşem!" Gerçekten de müthiş bir Fikir. Arkadaşların hayalleri, resimleri yorumlamaları, hele ki fotoğraflar çok sıcak ve çok içtendi. Fotoğrafların her biri büyük bir emekle çekilmiş, ancak eğer iletişim halindeyseniz Gülazer Akın için çekmiş olduğunuz resim başta olmak üzere, Baki Gülhan (üç çocuk), Bekir Tuğcu (Tramvay), Çağdaş Erdoğan (Çoban), Damla Atak (Sahanda Buğday Taneleri), Eyhan Çelik (Su Serpilmiş Kadınlar), Sinan Kılıç (Çalışan kadınlar), Ulaş Tosun (Leylek), Canan Mengün (kadın ve)  Nurcan Alpınar (Tanrıça kadın), Pembegül Gökçek (Dabrukacı kız), Tahir Bozkurt (Anne), Sultan Torbacıoğlu (Sudaki kız), Fulya Algül (Çocuklar), Yurdal Bilgiç (Su-Kadın-Sürü), arkadaşlara çektikleri olağanüstü fotoğraflardan dolayı tebriklerimi iletirseniz sevinirim. Hepsinin yüreğinden öpüyorum. Dışarıyı ve hayatı en sade haliyle, en güzel, en sıcak haliyle taşımışlar içeriye. Çok da duygulandım. İçlerinde Eyhan Çelik, Nurcan Alpınar, Pembegül Gökçek ve Sultan Torbacıoğlu…

 Biz de zamanı genellikle okuyarak, bazen yazarak geçirmeye çalışıyoruz. Bir de 26 senenin sağlığımızda yarattığı kimi sıkıntılar var. Omurilikte sorun olduğundan, yürüme sorunu yaşamaya başladım. Felçlik riskinin olduğu bir ameliyattan bahsediyorlar, onun için Samsun'da ya da Bafra'da ameliyatın sağlıklı bir şekilde yapılmasını sağlayabilecek dokto (cerrah) arayışına girdik. Bakalım ne yapabileceğiz?

            Hocam tüm arkadaşların selamlarını iletiyorum. Mersin'de ablam ve yeğenlerim de vardı, tanışmanızı isterdim.

            En içten saygılarımla. Esen kalın.

            Engin Aydınalp