3 ayda 108 çocuk daha annesiyle birlikte cezaevine girdi

Adalet Bakanlığı cezaevindeki hamile mahpusların durumuyla ilgili 'bilgisi olmadığını' açıkladı.

Anneleriyle cezaevinde kalan çocuk sayısı Nisan ayında 560 iken, geçen 90 günlük sürede 108 çocuk daha cezaevine girdi ve bu sayı 668’e ulaştı. Öte yandan Adalet Bakanlığı’nın cezaevinde kaç tane hamile mahpus olduğunu, doğum esnasında veya sonrasında kaç çocuğun yaşamını yitirdiği gibi bilgileri ‘bilmediği’ ortaya çıktı. CHP’li vekil Gamze Akkuş İlgezdi’nin sorusuna Bakanlık tarafındna verilen cevapta ‘Bilgimiz yok, kayıtlarımızda yok, tespit edilemedi’ cevapları verildi. İlgezdi de “Hamile hükümlü ya da tutukluların sağlık kontrollerinin düzenli olarak yapılması, sorunlarının kayıt altına alınması, doğuma kadar olan sürecin sıkı şekilde takibi gereklidir” dedi.

Adalet Bakanlığı verilerine göre; cezaevlerinde anneleriyle birlikte kalan çocuk sayısı 668’e ulaştı. Nisan ayından bu yana, 0-6 yaş arası çocuk sayısında yüzde 20 oranında artış oldu. En yüksek artış da 0-12 ay aralığındaki çocuk sayısında oldu. Nisan ayında, cezaevinde kalan 0-12 ay arası çocuk sayısı 114 iken, Temmuz ayında bu sayı 149’a ulaştı. Yani henüz 1 yaşını doldurmadan demir parmaklıklarla tanışan çocuk sayısında yüzde 31 artış oldu.

ADALET BAKANLIĞININ CEZAEVİNDEKİ MAHKÛM KADINLARDAN HABERİ YOK!

Öte yandan, Adalet Bakanlığı’nın cezaevinde bulunan “hamile” mahpuslara ilişkin kayıt tutmadığı da ortaya çıktı.

Adalet Bakanlığı, CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’nin, cezaevlerinde bulunan “Hamile hükümlü veya tutuklu mahkûmlar” ile “Doğum yapan hükümlü/tutuklu mahkûm sayılarına” ilişkin sorularını “bilgim yok” diyerek yanıtlamadı. Bakanlık tarafından “Ceza İnfaz Kurumlarında bulunan hükümlü tutukluların hamile olup olmadığı, ceza infaz kurumunda doğum yapıp yapmadığı, annesinin yanında kalan çocukların hastalık veya vefat durumuna ilişkin veriler hakkında tespit edilmiş veri bulunmamaktadır.” şeklinde yanıt verildi. Doğum esnasında ya da doğumdan sonra cezaevinde çocuğunu kaybeden tutuklu ve hükümlü annelere ilişkin sorulara da Bakanlık tarafından “kayıtlarımızda yer almıyor” denilerek, yanıt verilmedi. 

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi; “Cezaevlerinde revire çıkmak isteyen tutuklu ve hükümlülerin, hangi gerekçelerle bu talepte bulundukları kayıt altına alınmaktadır. Şayet mahkumların bu talepleri göz ardı ediliyorsa, bu en hafif ifadeyle görevi ihmaldir. Adalet Bakanlığı, ‘hamile tutuklu ve hükümlülere ilişkin veri bulunmuyor’ diyerek görevini ihmal etmektedir. Çünkü OHAL ile birlikte kapasitesinin üzerinde tutuklu ve hükümlü barındıran cezaevleri, çocuklu ve/veya hamile mahpuslar için çok daha sorunlu mekânlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Adalet Bakanlığı’nın hayati önem taşıyan bu konuya daha sağlıklı ve ciddi bir şekilde eğilmesini talep ediyoruz. Zira ‘Kayıt tutulmuyor, bilgimiz yok’ denilerek, ciddi anlamda bir insan hakkının da açık şekilde ihlal edildiği, Bakanlık tarafından da kabul edilmiş oluyor. Annelik hakkı, en az yaşam hakkı kadar kutsaldır. Cezaevinde olsa da, hamile hükümlü ya da tutukluların sağlık kontrollerinin düzenli olarak yapılması, sorunlarının kayıt altına alınması, doğumakadar olan sürecin sıkı şekilde takibi gereklidir.” dedi.

(HABER MERKEZİ)