500 hasta tutuklu için vicdan çağrısı

Van’da bulunan insan hakları örgütleri ve sivil toplum kuruluşları, 80 cezaevinde tutulan 500’ü aşkın hasta tutsağın durumuna dikkat çekerek, Adalet Bakanlığı’nı “vicdani sorumluluğa” davet etti.

İHD, TUYAD-DER, SES ve MAZLUMDER Van şubeleri ile Hakkari-Van Tabip Odası, hasta tutsakların durumuna ilişkin İHD Van Şube binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Van TUHAY-DER Başkanı Ahmet Aygün, İHD Van Şube Sekreteri Hamdi Bayhan, Mazlum-Der Van Şube Başkanı Yakup Aslan ve Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Van Şube Başkanı Yılmaz Berki katıldı.

ADLİ TIP KARARLARI TARTIŞILIR
Basın açıklamasını yapan Van TUHAY-DER Başkanı Ahmet Aygün,  80 cezaevinde 5 bine yakın hükümlü ve 5 binden fazla siyasi tutuklunun olduğunu belirterek, “Bunların içinde 500 hasta tutuklu ve hükümlü içerisinde 200 hasta siyasi tutsaktır. Adli  Tıp Kurumunun meşruiyetinin tartışılır bir durumdadır. Bu kurumun, siyasi tutsaklara intikamcı bir yaklaşım içinde olduğunu görüyoruz. Yine Adli Tıp Kurumu bağımsız hastane raporlarını yok sayarak hasta tutsakları ölüme terk etmektedir.  Çok ağır durumda olan ve gündeme gelmeyen ölümlerin artmaması için Adalet Bakanlığı’nı vicdani sorumluluğa davet ediyoruz” dedi.

TEDAVİ HAKLARI ENGELLENİYOR
Hapishanelerdeki sağlık sistemi ve tutsakların tedavi haklarına erişimlerinın  yetersiz olduğunu belirten Aygün konuşmasını şöyle sürdürdü: “Adalet Bakanlığı’nın hasta tutsakların tedavileri için olumlu bir gelişme olarak sunduğu Rehabilitasyon Tipi Hapishanelere yönelik uygulama ideolojik yanlış ve ‘öteki’ hukukuyla bakılmaktadır. Ağır hasta tutsakların tahliyeleri önündeki ‘Adli tıp raporu’, ‘Savcılıktan görüş istenmesi’ gibi engeller halen kaldırılmamıştır. Diğer yandan durumları ağır olan siyasi tutsaklar Adli Tıp raporu alabilmek uğruna farklı illerden ring adı verilen hapishane  araçlarıyla İstanbul’a gelmek zorunda bırakılmış ve bulunduğu ildeki devlet hastanelerinden alacağı heyet raporları yeterli görülmemektedir. Bu konuda acilen bir düzenleme yapılmalıdır ve ölüm sınırında bulunan tutsaklar derhal serbest bırakılmalıdır.”

Kaynak: birgun.net