6 aydır tutukluyum ve okulum uzayabilir

Pazartesi, 11 Temmuz, 2016

Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Felsefe bölümü 1. sınıf öğrencisi Jülide Yazıcı, 6 aydır haksız yere tutuklu olduğunu söyledi.

Boğaziçi Üniversitesi otoparkında, içerisinde bomba düzeneği yerleştirilmiş halde bulunan  otomobile ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan,  Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Felsefe bölümü 1. sınıf öğrencisi Jülide Yazıcı, 6 aydır haksız yere tutuklu olduğunu söyledi.

“Örgüt üyeliği” iddiasıyla 6’sı tutuklu 14 öğrencinin yargılandığı dava kapsamında 18 Temmuz’da hakim karşısına çıkacak olan Yazıcı, evinde bir PKK’liyi barındırmakla suçlanıyor.

Avukatı aracılığıyla cezaevinden mesaj gönderen Yazıcı ise hakkındaki suçlamanın gerçeği yansıtmadığını ifade etti. İzmit’te yaşayan ailesini ziyarete gittiği sırada ev anahtarını arkadaşlarına verdiğini, tatilden döndüğünde ise komşusundan evinin polislerle basıldığını öğrendiğini söyledi. Bunun üzerine önce karakola ardından da İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gittiğini belirten Yazıcı, “ ‘Ben Jülide Yazıcı, evime gelmişsiniz. Sorun nedir” dedim. Biraz beklettikten sonra beni Savcılığa çıkarttılar. Savcı evimde birini barındırdığımı söyleyerek tutuklanmamı istedi. Böylece 6 aydır tutukluyum” dedi. Tutuklu olduğu için bazı sınavlarına asker eşliğinde girebildiğini ve okulu uzatma riskiyle karşı karşıya olduğunu ifade eden Yazıcı, “Ciddi sayılacak başarılarla Boğaziçi Felsefe’ye geldim. Suç işleyip polisin kucağına koşmak için değil. Düşünüyorum da evime polis geldiğini öğrenince hiçbir şey yapmayıp normal hayatıma devam mı etseydim? Şimdi yaz dönemini de bitirmiş, memleketim Artvin’de tatil yapıyor olurdum. Bunun yerine kayısı çekirdeğinden kolye yapıp Hegel okumaya çalışıyorum” diye tepki gösterdi. Genç kadın ise verdiği ifadede, Yazıcı’yı tanımadığını, bazı evlerde kaldığını ama o evlerin kime ait olduğunu bilmediğini söylemişti.

Kaynak: Evrensel Gazetesi, www.evrensel.net