60 tutuklunun düşleri fotoğraf sergisinde!

Perşembe, 25 Ocak, 2018

İSTANBUL - Görülmüştür Ekibi ve Redfotoğraf Grubu, bu yıl 60 tutuklunun düşlerini “İçerden Dışarıya Fotoğraf-Düşler Tutsak Edilemez” sergisiyle sanatseverlerle buluşturacak. 

Görülmüştür Ekibi ve Redfotoğraf Grubu'nun 2015 yılında 55 tutukluyu 55 fotoğraf sanatçısıyla buluşturduğu "Dışarıdan İçeriye-İçerden Dışarıya Fotoğraf Köprüsü" projesinin ikincisi gerçekleştirilecek. Bu yıl 60 tutuklunun düşleri “İçerden Dışarıya Fotoğraf-Düşler Tutsak Edilemez” sergisiyle sanatseverlerle buluşturulacak. Sergi, 31 Ocak-2 Şubat günleri arasında İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği’nde (İFSAK) sergilenecek. 
 
60 HİKAYE… 60 FOTOĞRAF…
 
Serginin ilki "Dışarıdan İçeriye" ismi ile 55 tutuklunun hikayesini yazdığı ve 55 fotoğrafçı tarafından çekilen fotoğraflardan oluşmuştu. Bu yıl düzenlenecek olan serginin ikincisinde ise 60 tutuklunun hikayesini yazdığı, 60 fotoğraf yer alacak.
 
'SERGİ ALGILARI DEĞİŞTİRDİ'
 
Proje ile ilgili konuşan fotoğrafçı Özcan Yaman, “Bir fotoğrafçı hapishanede olsaydı üretim alanı kısıtlanmış biri olarak ne yapardı?” sorusuyla yola çıktıklarını belirterek, “Özgürlüklerinden mahrum olan insanların bir yaşanmışlıkları vardı dışarıda. Ve sonra içeriye girdiler. Kimisi 20 yıl, kimisi müebbetle cezalandırılmış. Kafalarında, imgelerinde var olan kareler vardır. Bunlar için bir çağrıda bulunduk. Sizler eğer dışarıda olsaydınız neyin fotoğrafını nasıl çekmek isterdiniz? Bize bunu betimleyin, biz de dışarıda bunu fotoğrafçılara verelim. Hem içerdekilerle mektuplaşmaları sağlansın hem de zihinlerinde yarattıkları o fotoğraflar çekilsin. İstenilen betimlemeyle de fotoğrafı alt alta koyup sergileyelim istedik” dedi.  
 
Çalışma sürecinin uzun ve zor olduğunu kaydeden Yaman, yazdıkları mektupların bazılarının kaybolduğunu, bazılarının ise cevapsız geri geldiğini aktardı. Yaman, şöyle dedi: “İnsanlar ilk sergimize gelirken provokatif, vurdulu-kırdılı, yerlerde sürüklenen insanlar, cop vuran polisler gibi fotoğraf ve hikayelerle karşılaşacaklarını düşünüyorlardı. Sonrasında ise gördüler ki papatyalar, gökyüzü, yeryüzü, kuşlar… Sıradan fotoğraflar ve fotoğrafa yapılan yorumlar insanların algısını değiştirdi." 
 
‘İÇERDEKİ VE DIŞARIDAKİ GERÇEKLİK KESİŞECEK'
 
Serginin içerdeki insanın gerçekliği ile dışarıdaki insanın gerçekliğinin nerelerde kesişip nerelerde örtüştüğünü gözler önüne sereceğini vurgulayan Yaman, “İnsanlara içerinin gerçekliği ile dışarının gerçekliği algısal olarak çok farklı gelebilir. Oysaki yaşadığımız günlerde hiç de farklı bir gerçekliğe sahip değiliz. İçerdekilerin beyinsel anlamdaki özgürlükleri dışarıdaki insanlardan daha fazla. İnsanları ancak fiziksel olarak bir mekana kapatabilirsiniz. Hayal etme güçleri ne kadar sıkıntı ve baskı altında olsalar bile devam edecektir” ifadelerini kullandı. 
 
SERGİYE KATILIM ÇAĞRISI 
 
Yaman, tüm sanatseverleri 31 Ocak Çarşamba günü saat 19.00’da İFSAK Galeri’de başlayacak olan sergiye davet ederek, “Gelip bin bir emekle ördüğümüz bu görsel ve edebi şöleni izlemeniz, tutsakların düşlerini görünür kılmamıza destek olmanızı istiyoruz” dedi. Yaman, sergiyi Türkiye’nin tüm kentleri ile yurt dışında da açmak istediklerini dile getirdi.