641 Hasta Mahpus Var

Tecrite Karşı Mücadele Platformu Galatasaray Lisesi önündeki basın açıklamasında bu ay itibariyle 233’ü ağır olmak üzere 641 hasta mahpusun olduğunu söyledi.

Tecrite Karşı Mücadele Platformu (TKMP) Galatasaray Lisesi önündeki basın açıklamalarında F tipi hapishanelerinde yaşanan hak ihlallerine ve buradaki hasta mahpuslara dikkat çekti.

“Tecrite Son” pankartı arkasında bir araya gelen insanlar hükümetin adım atmamasına tepki göstererek hasta mahpusların serbest kalmasını istedi.

TKMP adına Nihat Göktaş’ın okuduğu basın açıklamasında bu ay itibariyle 233’ü ağır olmak üzere 641 hasta mahpusun olduğu belirtildi.

Hasta mahpusların hayatını kaybettiğine dikkat çeken Göktaş Mayıs ayında hayatını kaybeden Mehmet Beşir Alto’yu anlattı.

“Tarsus C Tipi Hapishanesi'nde tutuklu olan akciğer kanseri hastası Mehmet Beşir Alto'ya Adana Numune hastanesinde küçük hücreli akciğer kanseri teşhisi konmuş, en fazla 10 ay yaşayabilir ve kendi başına yaşamını idame ettirmez denilerek salıverilmesi için Adli Tıp Kurumuna sevk edilmesini gerektiği belirtilmişti. Adli Tıp kurumuna götürülmeden tedavisine Adana'da başlanmış olan Beşir Alto, yaşamını yitirdi. Hayatını kaybeden Mehmet Beşir Alto'nun ölü bedeni elleri kelepçeli olarak ailesine verilmek istendi.”

Açıklamada Edirne F Tipi Hapishanesi’nden Platforma ulaşan hücre ve para cezalarını içeren hak ihlallerine yer verildi. (BK)

Kaynak: bianet.org