8 yılda 2 bin 300 tutuklu yaşamını yitirdi

Pazar, 11 Şubat, 2018

Cezaevlerindeki hasta tutuklulara dair yapılan “F Oturumu”nun 308’inci haftasında yapılan açıklamada, son 8 yılda 2 bin 300 tutuklunun hayatını kaybettiğine dikkat çekildi. 

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu üyeleri, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek amacıyla her hafta düzenledikleri “F Oturumu”nun 308’inci haftasında cezaevinde hayatını kaybeden hasta tutuklular için Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi. Eylemde, “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın”, “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır”, “Tedavi haktır engellenemez” sloganları atıldı.
 
‘HAK İHLALLERİ GİDEREK ARTIYOR’
 
308’inci haftasında cezaevlerinde yaşamını yitirenlerin akıbetini soran insan hakları savunucusu Maside Ocak, tutukluların cezaevlerinde ağır tecrit altında olduğunu belirtti. 
 
Hasta tutukluların durumunun cezaevi idaresinin keyfi tutumuna bırakıldığını söyleyen Ocak, “Hapishanelerde yaşanan hak ihlallerinin boyutu artarak devam ediyor. Başta yaşam hakkı ve bunun korunmasına dair sağlığa erişim hakkı mahpusların elinden alınmaya çalışılıyor. Yeni açılan ve açılacak olan hapishanelerin propagandasını yapan yetkililer, her yıl yüzlerce mahpusun yaşamını yitirmesine neden olan koşul ve nedenlerin düzeltilmesi veya ortadan kaldırılması için maalesef tek kelime söylemiyor” dedi.
 
‘ÇABAMIZ YAŞANAN ÖLÜMLERİ GÖRÜNÜR KILMAK’
 
Adalet Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, son 8 yılda cezaevlerinde 2 bin 300 tutuklunun hayatını kaybettiğini hatırlatan Ocak, “Adalet Bakanlığı, intihar eden veya bir şekilde öldürülen mahpusların ölüm şekilleri konusunda hiçbir rapor veya bilgi vermeye gerek görmüyor. Komisyon olarak, geçtiğimiz yıl hapishanelerde yaşamını yitiren mahpusların bilgisine erişmeye çalıştık. Amacımız sayısal veriler üzerinden bilgi vermek yerine bu ölümlerin bilinen nedenlerini görünür kılmak ve sağlık durumu ağır yüzlerce mahpusa aynı kaderi yaşatmadan insani hakların sağlanması çabasıdır” sözleriyle yaşanan ölümlere tepki gösterdi.
 
‘HASTA TUTUKLULAR TANI VE TEDAVİYE GÜVENMİYOR’
 
Cezaevlerindeki 850-900 tutukluya bir doktor düştüğünü belirten Ocak, tutukluların tedavi sürecinin sürekli geçiştirildiğini de belirtti. Cezaevlerinde yine ambulansın olmadığına dikkat çeken Ocak, şunları söyledi: “Hiçbir hapishanede ambulans yoktur, infaz koruma memurlarının deney ve tecrübelerine göre 112 acil servisi çağrılmakta, eğer memur mahpusun durumunu inandırıcı bulmuyorsa çağrılmamaktadır. Hastane doktorları gerek fiziksel gerekse sözlü yaklaşımlarında düşmanca bir tavır sergilemekte bu nedenle hasta mahpus kendisine yapılan tanı ve tedaviye güvenmemektedir.” 
 
‘2017 YILINDA 7 HASTA TUTUKLU HAYATINI KAYBETTİ’
 
Ocak, 2017 yılında hayatını kaybeden tutuklular hakkında da bilgi verdi.  2017 yılında Mersin Açık Cezaevi’nde 57 yaşındaki Yılmaz Duruk, Alanya L Tipi Cezaevi’nde 62 yaşındaki Abdurrahman Şen, Antalya Elmalı Açık Cezaevi’nde Cengiz Ünver, İskenderun M tipi Cezaevi’nde 65 yaşındaki Mehmet Yıldız Bakan, Murat Saat, Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde ise 52 yaşındaki Ahmet Bayar'ın yaşamını yitirdiğini paylaştı. 
 
‘HASTA TUTUKLULAR DERHAL SERBEST BIRAKILSIN’
 
Ocak, son olarak insan hakları savunucuları olarak, hasta tutukluların sağlık hakkına erişiminin sağlanmasını, müebbet ceza alan hasta tutukluların serbest bırakılmasını, hastanelerde verilen raporların dikkate alınmasını, cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri ve işkencelerin soruşturulması ve sorumluların yargılanması, durumu ağır olan hasta tutukluların ise derhal serbest bırakılması talebinde bulundu.