Acı bir bayram anısı!

“Ramazan ayının son günleri, bayrama iki gün var. Ben yedi yaşında bir çocuğum. Sabah saat 07.00 civarı. Babam dışarı çıkacak. Kardeşlerimle birlikte etrafında bekleşiyoruz. Hani belki bayram için öncesinde harçlık falan verir, diye. Nitekim, babam bize biraz harçlık veriyor ve dışarı çıkıyor. Kısa bir süre sonra kapımız, adeta kırılırcasına çalınıyor. Ben kapıyı açıyorum.

Komşumuzun biri bana, “babanı vurdular” diyor. Annem, ninem, halam hemen koşup gittiler. Ben de, kendime gelince, gittim. Herkes, onun başına toplanmıştı. Kimse babamı, hastaneye yetiştirmeyi düşünmüyor. Evimize çok yakın bir yerdeki karakoldan gelen yok. Annem, ninem ve halam onu eve taşımaya çalışıyor. Babamın ağzından kan sızıyor” diye yazmış Ehlam Kaçar.

Halen Batman M Tipi Cezaevi’nde bulunan okurumuz, “1990’lı yıllarda, babamı da öldüren Hizbul-kontra’nın artıkları yeniden sahneye çıkmaya çalışıyor. Bizim aileyi yakan bu çetenin yeniden hortlatılmasına fırsat verilmemeli” diyor.

* * *

Malatya E Tipi Cezaevi’nin revirinde çalışan doktor, muayene için gelen kişilerin hasta olduğuna inanmıyor ve muayene etmeden, hasta olmadıklarını söylüyor. Hatta daha önce alınan ve alınmaya devam edilmesi gereken ilaçları yazmayı reddediyor. Bu konuda kendisini eleştiren hastaların üzerine yürüyüp, hakaret ediyor.

Yozgat E Tipi Cezaevi’ndeki bir okurumuzun koluna çaydanlığın devrilmesi sonucu kaynar su döküldü. Dirsekten ele kadar, birinci ve ikinci dereceden oluşan yanığın tedavisi için arkadaşlarının tüm ısrarlı taleplerine rağmen, okurumuz değil hastaneye götürülmek bir yana, revire bile günlerce sonra gidebildi. Yanık için revirde yazılan ilaç, Yozgat’ta bulunamadı, diye alınmadı. Israrla yeniden gidilen revirde, uyduruk bir krem sürüldü. İnsaf yahu!

Bafra T Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımızdan Kadir Emek, içeride “Demokratik Siyasetin Yolu” isimli bir kitap çalışmasının bir nüshasını dışarıya göndermek istedi. Ancak idare kitapta sakıncalı ifadeler olduğu iddiasıyla söz konusu nüshayı dışarıya göndermediği gibi çalışmanın orijinaline de el koydu. Bunun üzerine, sorun mahkemeye intikal ettirildi ve ilgili Ağır Ceza Mahkemesi, söz konusu çalışmada sadece 26. sayfada sakıncalı kelimeler olduğuna karar verdi. Okurumuz, bu karardan sonra, 26. sayfa sizde kalsın; çalışmamın geri kalanını bana iade edin, dedi. Ancak idare buna da yanaşmıyor. Sorun, AİHM’e kadar gidecek. Böylesi cezaevi yöneticileri, Türkiye’nin dünyada rezil olması için elinden geleni yapıyorlar, değil mi?

Beycuma M Tipi Cezaevi idaresi, orada bulunan bir okurumuza gelen mektubu, söz konusu kişi kurumumuzda bulunmamaktadır, diyerek geldiği adrese geri göndermiş. Oysa okurumuz oradaymış ve aynı mektup, gönderildiği yerden zarfı değiştirilerek yeniden gönderildiğinde, bu kez okurumuza verilmiş. Böylesine bir düşmanlık da yapılmaz yani.

Beycuma postanesi de, kendince kurallar uygulayıp, açık kartları 55 kuruşa göndermesi gerekirken, 125 kuruşa yani kapalı mektup parasıyla göndermekte ısrar ediyor. Gerçekten bu düşmanlık nedir ya...

Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan okurlarımız, kendi aralarında topladıkları 250 lirayı, Selahattin Demirtaş’ın cumhurbaşkanlığı adaylığı için açılan banka hesabına yatırmışlar. Okurlarımız, söz konusu paranın sembolik olduğunu ve esas amaçlarının bu yönde bir duyarlılık yaratmak olduğunu söylüyorlar.

Dokuz ay kadar önce Suriye’den Türkiye’ye geçerken tutuklanan Fadile Muhammed Hüseyin ve Midya Mustafa İsmail, önce Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde bir hücreye konuldular. Burada siyasi koğuşlar olduğunu öğrendiklerinde, oraya gitmek istediler. Kendilerine Urfa’ya sevklerinin çıktığı söylendi. Ancak ring arabasından indiklerinde Midyat M Tipi Cezaevi’ne geldiklerini anladılar. Buranın da bağımsızların kaldığı bir cezaevi olduğunu öğrendiler ve sonunda kendilerini Mardin E Tipi Cezaevi’ne sevk ettirdiler. Okurlarımız, kendilerinin siyasilerle kalmak yönündeki tavırlarında, avukatlarının kendilerine yeterince yardımcı olmadığını düşünüyorlar.

Bir adli vaka nedeniyle, Erzincan ve Van polisinin bir operasyonunda yakalanan Nadir Polat, önce Van’da yargılandı ve 10 yıl hapis cezası ile 25 bin lira para cezası aldı. Aynı olayla ilgili Erzincan’da da yargılanan Polat, olay aynı olduğu için tahliye edildi. Ancak Erzincan Ağır Ceza Mahkemesi üç yıl sonra telekonferans ile ifadesini aldığı Nadir Polat’a bu kez, aynı olay nedeniyle 14 yıl 2 ay hapis ve 82.5 bin lira para cezası verdi. TCK’nin en önemli kurallarından biridir: Aynı suç için birden fazla ceza verilemez! Ancak her nedense, Başsavcılıkça da ikinci cezanın iptali istenmesine rağmen, söz konusu ceza, Yargıtay tarafından da onaylandı.

Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan okurlarımızdan Ahmet Taş’ın Ramazan Bayramı hediyesi olarak göndermiş olduğu şiir kitabını aldım. Spas...

Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan okurlarımızdan Ferhan Ay’ın göndermiş olduğu 10 çizimi aldık. Teşekkürler...

Silivri 7 nolu L Tipi Cezaevi’nde bulunan Barış Mazıcı’nın, çocuk esirgeme kurumlarında yetişmiş biri olarak, hiç akrabası yok. Cezaevinde sıradan günlük ihtiyaçlarını bile satın alamıyor. Maddi yardım yapabileceklerin dikkatine!..

TEKZİP: Denizli D Tipi Cezaevi’nde bulunan hasta tutsaklardan Hayati Kaytan’ın, bir mektubunu yayınlayan Denge Kürdistan radyosunun, kendisinden sürekli olarak Deniz Kaya olarak söz edildiğini; ancak kendisinin bu isimle hiçbir ilgisinin olmadığını ve her yerde kendi gerçek adıyla, yani Hayati Kaytan olarak var olduğunu belirtiyor. Dahası kendisine atfedilen bu isim yüzünden Hayati Kaytan, kötü yönde ayrıcalıklı muamele görüyor.

MEKTUBU GELENLER:

Fadile Muhammed Hüseyin
Mardin E Tipi Cezaevi
Midya Mustafa İsmail - Mardin E Tipi Cezaevi
Sarya Ölmez - Şırnak T Tipi Cezaevi
Ehlam Kaçar - Batman M Tipi Cezaevi
Kadir Emek - Bafra T Tipi Cezaevi
Zeki Kayar - Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi
Fatih Güler - Beycuma M Tipi Cezaevi
Abdullah Çelik - Bolu F Tipi Cezaevi
Hüseyin Sarı - Bolu F Tipi Cezaevi
Ercan Doğan - Bolu F Tipi Cezaevi
Aydın Yavuzer - Çorum L Tipi Cezaevi
Hayati Kaytan - Deniz D Tipi Cezaevi
Haydar Sönmez - Erzurum H Tipi Cezaevi
Yakup Yalçın - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
Ali Eren - Malatya E Tipi Cezaevi
Barış Mazıcı - Silivri 7 nolu L Tipi Cezaevi
Ahmet Taş - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Ferhan Ay - Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi
Fettah Karataş - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Cemal Bozkurt - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Davut Avcı - Yozgat E Tipi Cezaevi

Kaynak: www.ozgur-gundem.com