‘Açlık grevi kritik noktada’

TUAD ve ÖHD, Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde 34. gününe giren açlık grevine dikkat çekmek amacıyla Taksim’de yürüyüş düzenleyerek, açlık grevinin kritik bir noktada olduğunu belirtti ve ilgilileri sorunu çözmeye davet etti

TUAD ve ÖHD, Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde 34. gününe giren açlık grevine dikkat çekmek amacıyla Galatasaray’dan Taksim’e bir yürüyüş düzenledi. Tutuklu Aileleri ile Dayanışma Derneği (TUAD) ve Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) imzalı, “Siyasi Tutsaklar Onurumuzdur/Biji Berxwedana Zindana” pankartı arkasında yapılan yürüyüş sonrasında Taksim’de açıklama yapılarak, açlık grevinin kritik bir noktada olduğu belirtildi ve ilgililer sorunu çözmeye davet edildi.

İstiklal Caddesinde oturma eylemi

Galatasaray’da kısa bir oturma eyleminden sonra sloganlarla, zılgıtlarla Taksim’e yürüyüş başladı. İstiklal caddesinin belli bir noktasında yeniden oturma eylemi yapan kitle, burada “Çerxa Şoreşe” marşını söyledi. Sık sık açlık grevinin 34. gününe dikkat çekilen yürüyüşte, “Biji berxwedana zindana”, “İçerde dışarda hücreleri parçala”, “PKK halktır halk burada” sloganları atıldı.

Yürüyüş devam ederken bir kişi provokatif girişimde bulundu, kitlenin üzerine yürüyerek, “Türkiye Türktür Türk kalacak” diye tempo tutturdu. Kitle içerisinde bazı kişilerin provokatörün üzerine yürümesi engellendi ve olay büyümeden bitti.

‘Tutsaklar kalbimizdir kalbimize dokunmayın’

Kitle Taksim’e geldiğinde burada açıklamalar yapıldı. İlk sözü alan TUAD Başkanı Av. Sinan Zincir, “Şu uyarıyı yapalım. Başta Kürt Halk Önderi Sayın Öcalan olmak üzere PKK tutsakları Kürt halkının kalbidir, hassasiyetidir. Hükümeti, Adalet Bakanı’nı uyarıyoruz. Kalbimize dokunmayın. Açlık grevindeki yoldaşlarımızın talepleri karşılanmalıdır” dedi.

Ardından söz alan BDP İl Eş Başkanı Ali Rıza Bilgen de Tekirdağ ve belli cezaevlerinde faşist bir güruhun olduğunu, bunlara söz geçirilemediğini belirtti ve “Eğer Başbakan bunlara söz geçiremiyorsa Kürt halkı sözünü geçirir” dedi. Bilgen, “Sorunu uzatarak arkadaşlarımızı sakat bırakmak istiyorlar. Cezaevi koşullarını çok iyi biliyoruz. Talepleri bellidir. Bu talepleri yerine getirmemek ne hukuka ne de insanlığa sığmaz. Bir an önce sorunun çözülmesini istiyoruz” dedi.

‘Doktorlar da suç ortağı’

Bu konuşmanın ardından TUAD ve ÖHD adına ÖHD Genel Sekreteri Av. Hüseyin Boğatekin bir açıklama yaptı. Boğatekin, PKK davası tutsaklarının Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde başlattığı açlık grevinin, bugün itibariyle MLKP, Devrimci Karargay ve PKK davası tutuklularından oluşan 30 kişilik grup tarafından süresiz dönüşümsüz olarak devam ettirildiğini ifade etti.

Tekirdağ cezaevinde tek sıra yürütme dayatması, gardiyanların kapıları çarpması, sağa dön sola dön türü askeri nizam uygulamaları, keyfi aramaların rutin bir hale geldiğini belirten Boğatekin, bütün bunların son bulması için başlatılan açlık grevinin kritik bir noktaya geldiğine dikkat çekti.

Boğatekin, cezaevinde gerilim politikasının izlendiğini, tutuklular arasındaki iletişimin, selamlaşmanın dahi engellendiğini, sohbet hakkının haftada 1-2 saate düşürüldüğünü de belirtti hasta tutukların tedavileriyle ilgili doktorların gerekli tedaviyi yapmadıkları, onur kırıcı davrandıklarını ve tutumlarıyla “Bu işkence merkezinde suç ortağı olduklarını” belirtti.

‘Tutsakların talepleri şunlardır’

Boğatekin, süreci açlık grevine götüren tutukluların taleplerini ise şöyle sıraladı:

- Fiili ve psikolojik işkenceler derhal son bulmalı, ilgili personel hakkında adli-idari işlem yapılmalı
- 45/1 No’lu genelgede düzenlenen sohbet hakkı tam olarak ve tüm mahpuslara eşit uygulanmalı
- Aramalar uygun yapılmalı, defterlerimize el koyma uygulamasına son verilmeli
- Disiplin cezası terörü son bulmalı, bu temelde açılan ve sonuçlanan disiplin cezaları iptal edilmeli
- Ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü mahpusların koşulları insanileştirilmeli
- Yer değişiklikleri talebe uygun yapılmalı, keyfi ve zorla yer değiştirmelere son verilmeli, insan onuruna uygun arama yapılmalı.

Boğatekin, Adalet Bakanlığı, Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı ve Cezaevi Müdürü ile görüşmelerinin devam ettiğini, Pazartesi günü (29 Nisan) TUAD, ÖHD ve İHD’den oluşan bir heyetin ilgili kişilerle görüşme yapacağını da belirtti.

Kaynak: Sendika.org, Etha

İlişkili İçerik