Açlık grevindeki hasta tutukluya sürgün

PKK hükümlüsü Ergin Aktaş ileri derece mide ülseri hastası ve iki eli de yok. Aktaş hakkında Adli Tıp Kurumu tarafından hazırlanan raporda, "Ağır hastalık nedeniyle cezaevinde tek başına yaşamını sürdüremez” denildi. Terörle Mücadele Şubesi’nin hazırladığı “Toplum güvenliği raporu” nedeniyle tahliye edilemeyen Aktaş tedavi adı altında  diğer ağır hasta tutuklularla birlikte  gönderildiği Metris R Tipi Cezaevi'nde kaderine terk edildi. Aktaş, cezaevindeki insanlık dışı koşulları protesto etmek için felçli ve yatalak hasta tutuklu Ali Haydar Yıldız ile uyarı amaçlı 3 günlük  açlık grevine başladı. Ancak cezaevi idaresi Aktaş'a, "Cezaevi huzurunu bozuyorsun" diyerek Ümraniye F Tipi Cezaevi'ne sürgün etti. 14 Kasım'da gerçekleşen sürgünü ancak dün öğrendiklerini aktaran Ergin Aktaş’ın kuzeni Ahmet Aktaş, “Ergin bizi telefonla arayarak apar topar sürgün edildiğini söyledi. Perşembe günü Metris R Tipi Cezaevi müdürü kendisine rahat durmadığını, cezaevinin huzurunu bozduğunu, idareyi sıkıntıya soktuğunu söylemiş. Bizim de aile olarak kendilerini arayıp teşekkür ettiğimiz yalanını da söylemiş. Biz onlara neden teşekkür edecekmişiz? Tecrit koşullarında çocuklarımızı ölüme terk ettikleri için mi?” dedi. Ahmet Aktaş, Ergin’in kendilerine ayrıca 3 günlük açlık grevi sürecinde koşullar düzelmediği takdirde süresiz açlık grevine başlayacaklarını aktardığına da dikkat çekti.

ETLERİ ÇÜRÜYOR
Metris R Tipi Cezaevi'nde hasta tutsakların tutulduğu kötü koşullara bizzat tanık olduğunu belirten Ahmet Aktaş, “Hasta tutsaklar orada git gide ölüme terk ediliyorlar. Tedavi olmayı bırakın, revir yüzü dahi görmüyorlar. Ailelerin getirdiği malzemeleri içeriye almıyorlar. Ergin’in bileklerinden itibaren elleri yok. Üşümemesi ya da çay aldığı zaman bileklerini yakmaması için geçenlerde kendisine eldiven getirdik. Bu eldivenler dahi sakıncalı bulunup içeriye alınmadı” diye konuştu.
Aktaş aynı cezaevinde kalan hasta tutuklu Ali Haydar Yıldız'ın durumunun da giderek kötüleştiğini belirterek şunları söyledi; “En  son çarşamba günü ziyarete gittiğimde felç hastası Ali Haydar Yıldız’ın durumundan çok etkilendim. Hastalığı öyle bir hal almış ki vücudundaki etler çürümeye  başlamış ve acayip bir kokuya neden oluyordu. Adli Tıp raporları olmasına rağmen serbest bırakılacakları yerde bir de sürgün ediliyorlar. Burada devlet resmen insanlık suçu işliyorlar” dedi.

Kaynak: birgun.net

İlişkili İçerik